Saveti za kupovinu polovnih automobila, kako?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Sasha
    CBC Senator XXL
    • 04.10.2004
    • 4126
    • Novi Sad

    Saveti za kupovinu polovnih automobila, kako?

    Tekst je preuzet sa http://www.b92.net

    Karoserija:

    - nejednaki zazori između školjke automobila i vrata (kao i haube) govore o ozbiljnim deformacijama karoserije usled udara. Dobro obratite pažnju na njih ? svi trebaju biti isti.

    - često su tragovi velikih oštećanja vidljivi kada se automobil podigne dizalicom u servisu ? ukoliko je bilo ispravljanja karoserije ovde je to teže sakriti.

    - ako spazite varove na karoseriji ovo je znak da su delovi karoserije naknadno spajani jer se u proizvodnji limovi spajaju tačkastim zavarivanjem, pa se varovi ne vide.

    - dobro je potražiti oznake proizvođača na farovima, žmigavcima i staklima ? originalno ugrađeni delovi imaju znak proizvođača automobila na sebi.

    - otvorite gepek i podignete tapacirung. Pored rezervnog točka, ovde se obično mogu videti i deformiteti nastali usled udarca od nazad, jer je u tom bunkeru teško bilo šta peglati a da ne ostanu vidljivi tragovi.

    - nema šanse da auto star 5-6 godina nema ni jednu ogrebotinu ili oštećenje od kamenčića. Ako je takav, znači da je komplet prefarban a to najčešće znači da je bilo većih oštećenja ili je čak sastavljen od 2 automobila.

    - nikad ne kupujte prljav auto, niti to radite po mraku. Izgovor da vlasnik nije stigao da ga opere jer nije mislio da ga prodaje kada ste vi slučajno naišli je najčešće varka da se ne primeti loše odrađen limarsko-farbarski posao.

    Kabina:

    - istrošenost obloga papučica uvek govori o intezivnoj upotrebi. Isto tako i potpuno nove obloge po pravilu ukazuju da je prodavac to hteo da sakrije.
    - istrošenost tapacirunga sedišta, a posebo vrata, govore o intezivnoj upotrebi automobila.

    - vozila državnih službi često se voze u 2 ili čak 3 smene, pa godište nije najbitniji pokazatelj. Ipak, ukoliko je kilometraža ?nabijena? na autoputu, motor je verovatno u mnogo boljem stanju nego ako je vozilo prešlo manje, ali u gradu, na kratkim relacijama.

    - povećan zazor na šarkama vozačevih vrata nedvosmisleno govori o intezivnoj upotrebi i nepovoljnim kratkim relacijama. Usled trenja ?štift se pojede? i vrata malo ?padnu? prema zadnjem delu vozila.

    - obloga volana može biti izlizana ili zategnuta na vrhu, pre svega zbog vožnje po gradu.

    Motor:

    - savremeni dizel motori sa direktnim ubrizgavanjem (oznaka HDi, TDI, CRDi, CDI, JTD...) troše manje i agilni su poput benzinaca, međutim, zahtevaju gorivo visokog kvaliteta! Ovakvi motori imaju mnogo više problema sa našim gorivom nego motori klasične koncepcije ? naš Euro dizel nije ravan evropskom. Dovoljan dokaz takvoj tvrdnji jeste nepriznavanje velikog broja kvarova u garantnom roku od strane proizvođača upravo iz ovog razloga.

    - motori sa turbinama po pravilu imaju bolje pogonske karakteristike, ali je turbina deo koji se takođe upotrebom troši i nakon određenog vremena traži reparaciju. Turboprehranjivani motori su jače termički i mehanički opterećeni i imaju više delova, pa su generalno zahtevniji za održavanje.

    Test stanja turbine: skinite crevo usisnog voda na mestu turbine. U slučaju da u crevu ima ulja ili čađi (kod motora sa recirkulacijom), remont turbine je blizu.

    - boja izduvnih gasova, odnosno, izlazne cevi izduvnog lonca (auspuha), može pružiti informaciju o stanju motora. Ukoliko je dim sive boje, sagorevanje je loše, odnosno nepotpuno, pa dolazi do isparavanja nesagorelog goriva u izduvnoj cevi (sličan mehanizam se koristi u tenkovima za pravljenje dimne zavese). Ukoliko je dim crne boje, postoje problemi sa povećanom potrošnjom ulja. Motor sa dobrim sagorevanjem ne bi trebao da ima vidljiv dim na izduvu, no pri tom treba isključiti vremenske prilike niskih temperatura kada se vidi vodena para.

    - u slučaju da je silikon na spojevima motora (kartera ili glave sa blokom) crvene boje, ili ne daj bože providan, motor je otvaran, a za to je postojao jak razlog ? fabrički silikon je bele boje.

    - jedan od najskupljih delova koji vam može upropastiti završenu kupovinu je pumpa za gorivo. Da bi ste je isprobali, pritisnite gas skoro do kraja, pa ako nema ravnomernog razvoja zvuka, nego motor ubrzava obrtaje u trzajima, pumpa nije ispravna.

    - pregled motora treba obavezno da uključi merenje stepena sabijanja (kompresije) i vizuelni pregled svećica. Čak i relativno nove svećice lako odaju da li se motor pregrevao, da li prekomerno troši ulje i kakvo je sagorevanje. Posredno mogu ukazati i na probleme sa ubrizgavanjem goriva, odnosno, karburacijom. Potrošen motor zahtijeva skup opravak. Bilo kakvo kucanje ili škripanje iz prostora za motor treba definisati - od škripavog remena, što je banalno, do potrošene servo pumpe ili poderanog ležaja na kolenastom vratilu što već nisu bezazlene stvari.

    - obavezan je i pregled čepa za ulje, beličasta emulzija znači prodor vode u motorno ulje. Kompenzaciona posuda za hladjenje i tečnost za hladjenje ne smeju imati tragova ulja koji ukazuju na prodor ulja u sistem za hladjenje.
    www.arcs.org.rs/forum
  • Sasha
    CBC Senator XXL
    • 04.10.2004
    • 4126
    • Novi Sad

    #2
    Šta gledati prilikom kupovine polovnog automobila

    Transmisija:

    - menjač i kvačilo su osjetljivi sklopovi. Za klasično kvačilo je poznat jednostavan test - ubaciti u direktnu brzinu i lagano pustiti kvačilo. Ako se motor ne ugasi, kvačilo je potrošeno i traži zamenu. Svako krčanje iz menjača, lagani udarci prilikom ubrazanja ili usporenja govore o istrošenosti zupčastih snopova i/ili sinhronih prstenova.

    Oslanjanje:

    - istrošenost amortizera bitno utiče na ?držanje? puta. Ukoliko su amortizeri loši, potrebno ih je zameniti, a to košta. Stoga, proverite amortizere pre kupovine i to tako što ćete svojom težinom potisnuti karoseriju prema jednom točku i pustiti. Karoserija bi trebala da se vrati u početni položaj i da se odmah zaustavi.

    - ukoliko je automobil prešao ispod 80.000 km amortizeri bi trebali biti originalni, iz prve ugradnje.

    - takodje, ležaje proverite tako što ćete uhvatiti gumu kao volan u položaju "15 do 3" ili "10 do 2" (kako vam više odgovara) i cimajte točak. Ako ima "lufta", otišli su ležajevi točka.

    Pneumatici:

    - ukoliko su pneumatici istrošeni više sa jedne strane, trap nije dobro centriran ili u njemu postoje zazori.

    - potrošenost pneumatika je dobar indikator verodostojnosti pokazivanja brojača kilometara. Njihova kupovina je i veliki izdatak, a kupovina dobrih je još veći. Pneumatici su ključni elemenat za sigurnost vožnje i pogrešno mesto za štednju. Proverite DOT broj (trocifreni broj gdje su prve dve cifre sedmica u godini, a zadnja predstavlja godište). Odnos potrošenosti pneumatika i godište vam daje dobru ideju koliko je vozilo prelazilo godišnje. Pneumatici gube na kvalitetu starenjem, te pneumatik star 7-8 godina nije bezbedan bez obzira na broj predjenih kilometara ili stanje profila - planirajte kupovinu novih.

    Ponašanje u vožnji:

    - probna vožnja je kod polovnih vozila daleko važnija nego kod novih. Pored ponašanja motora, u njoj se mogu osetiti rad menjača, spojnice (kvačila), kočnica, upravljača, ležajeva... Stoga, obratite pažnju na reakcije vozila i načuljite uši.

    - evo malog testa za elemente oslanjanja: na ravnom delu dobrog puta ubrzajte vozilo do nekih 50 km/h, pritisnite papučicu kvačila, pustite volan i polako kočite do zaustavljanja. Ukoliko auto ne povuče na stranu, već se zaustavi u pravcu, trap je u dobrom stanju. U suprotnom, postoje zazori ili treba da se uradi optika (centriranje) trapa.

    - obratite pažnju i na paljenje signalnih lampica. Lampica vazdušnih jastuka treba da se upali pri davanju kontakta i potom da se ugasi posle nekoliko trenutaka. Ali, obratite pažnju da se lampice za AIR BAG, ABS i ostale ne gase istovremeno! Ukoliko je to slučaj, sva je prilika da je neko intervenisao ispod instrument table i spojio ih na isti vod. Svaka lampica ima svoj trenutak koji je definisan završavanjem testa koji sprovodi računar. Servisi sa dijagnostičkim jedinicama u prilici su da vam daju informaciju o jastucima koji su aktivni u njegovoj memoriji, kao i stanju ostalih sistema.

    - ukoliko je vetrobran u lošem stanju vidljivost je smanjena, pogotovo noću. Proverava se tako što se kroz staklo pogleda u neki izvor svetlosti i ako se pojavi venac oko izvora, znači da će vetrobran praviti dosta problema noću kada vam u susret dolaze druga vozila. To je dobar pokazatelj i o kilometraži automobila.

    Ostali saveti:

    - preporuka je da uvek prvo pustite vlasnika da vas provoza da vidite kako vozi, kako se ponaša, detaljno ga ispitajte o održavanju auta. Obratite pažnju šta je njemu kao vlasniku bilo bitno, a šta nije. Onima kojima je bitnije da imaju 500 W ozvučenja u kabini nego da promene ulje u menjaču posle dve-tri godine svakako nisu za preporuku. Oni koji su loše održavali auto ili se iživljavali na njemu uvek mogu da se "uhvate" u laži.

    - sve češće su priče od prodavaca kako je auto prethodno kupljen od "dede koji ga je vozio samo u aprilu kada ne pada kiša", ili "moja tetka mi ga je prodala kada je umro teča, a auto je stajao dve godine". Nemojte nasedati na takve priče.

    - oni koji neće da idu kod majstora na proveru su za izbegavanje, ali i oni koji mnogo pričaju i prave se ekstra uslužni takodje mogu biti sumnjivi. Ako postanete previše ljubopitljivi umeju da počnu da vas ismevaju ("Brate, nije ovo nov auto, nemoj to da me pitaš...Šta mi izigravas Stevu Žigona...") ne bi li prestali da ih pitate - oni su takodje za izbegavanje.

    - prilikom kupovine automobila koji imaju kodirani ključ i "imobilajser", obavezno tražite od vlasnika i rezervni ključ (obično je crvene boje) koji sadrži kod. To će vam pomoći da kasnije po potrebi izradite rezervni ključ i kodirate ga. Ukoliko se ključ ne kodira, sa njime je moguće otključati vrata ali ne i startovati motor, što baš i nije od velike koristi.

    - leti je lako proveriti funksionisanje klimatizacionog sistema, ali kada su temerature niže od 15 C, teško je reći odakle potiče hladan vazduh u kabini. Postoje dva testa za proveru rada klime. Ako je dovoljno vlažan vazduh toga dana, pustite da vam se tokom vožnje zamagle stakla, a zatim uključite klimu na najhladniji stepen. Ako klima pravilno funkcioniše, trebalo bi da odmagli stakla, zato što je vazduh klime suv. Ukoliko vremenski uslovi za ovakav test nisu odgovarajući, uvek ostaje drugi način, kojim doduše ne možete proveriti stanje rashladnog gasa u sistemu (čija dopuna nije toliko skupa), ali možete proveriti funkcionisanje kompresora. Upalite auto, i pustite malo da radi, obratite pažnju na zvuk motora (tj. na ler gas) i na broj obrtaja. Kada uključite klimu, posle nekoliko trenutaka bi trebalo da se promeni broj obrtaja (zbog konzumacije energije od strane pokrenutog kompresora klime). Takođe, ispod otvorene haube trebalo bi da se čuje zvuk "da cakne". Tada ste sigurni da bar kompresor radi, što je i najskuplji deo sistema klimatizacije.

    - u najvećem broju slučajeva, kada automobil ima kuku znači da je vukao prikolicu, a to opet znači da je motor bio dodatno opterećen. Taj podatak je naročito bitan za motore manje snage i turbodizele zbog dodatnog opterećenja koje trpi turbina.
    www.arcs.org.rs/forum

    Comment

    • The Punisher
      CBC Senator XXL
      • 01.03.2006
      • 503
      • Beograd Wozhdovatz
      • Ford Taunus TC1

      #3
      Quentin Willson's used car buying guide

      All you need to know to buy a used bargain:







      Jos jedan detaljan vodic:


      You can save a lot of money buying a used car, but there are many pitfalls to watch out for. What are the common mistakes when buying a used car?
      https://en.wikipedia.org/wiki/Ford_Taunus_TC

      Comment

      • dekideki
        CBC Senator XXL
        • 26.07.2005
        • 1914
        • Beograd

        #4
        Provera "papira" prilikom kupovine polovnog auta

        i, na kraju najvaznije...

        ...proverite svu papirologiju!

        trazite u saobracajnoj policiji u opstini iz koje je vozilo dosije vozila. carinsku potvrdu, sve prethodne vlasnike i registracije.
        proverite sva dokumenta, ukljucujuci i licnu kartu vlasnika.
        licno uz svedoke potpisujte kupoprodajni ugovor.
        budite prisuni kad se overava ovlascenje u opstini koje se pise za vas.
        proverite na kraju i tablice.
        proverite SVE!

        i pomolite se Bogu da niste pored svog opreza ispali magarac. to sto cete odjaviti auto, platiti porez na prenos i prijaviti ga na sebe ne znaci da vam cika policajac nece posle tri meseca reci da ste kupili auto koji zapravo ne postoji.

        verujte mi ovo sto sam napisao, pisem iz licnog iskustva.
        .

        Comment

        • gorans
          CBC Senator XXL
          • 09.03.2010
          • 1525
          • Beograd

          #5
          Saveti za kupovinu polovnjaka

          Neznam da li je ovde mesto za to ali da napisem.
          Obratite paznju na vozila sa servisnom knjizicom jer i tu postoje prevare koje mogu da se otkriju na sledeci nacin:
          Uzmimo za primer auto uvezen iz nemacke koji je presao 150 000km,ako su svi pecati u knjizici isti pa jos datumi ispisani istom hemijskom olovkom i rukopisom to je fals jer niko ne vozi auto uvek u isti servis pa jos da isti radnik popunjava knjizicu 5 god.
          Druga stvar,ako za navedenu kilometrazu ima 15 servisa to je isto sumnjivo jer nemci ne rade servis na 10 000km vec na 20-30 000km.
          Nemci takodje imaju obicaj da na dekli zupcastog kaisa napisu kilometrazu kada je manjan pa tako da ako na dekli nadjete npr 112 000km a u servisnoj knjizici se ta kilometraza ne spominje nego pise kako mu je veliki servis radjen na 90 000km,to vam je siguran znak da ta servisna knjiga nema veze sa tim autom.
          Takodje nemci imaju liste sa tehnickog pregleda (obavezno trazite taj papir) gde ima datum i kilometraza kada je radjen tehnicki pregled.
          Uporedjivanjem te liste i servisne knjizice mozete zakljuciti ima li neslaganja,npr tehnicki radjen 25.03.2009 na 167443km a u servisnoj radjen servis 30.05.2009 na 115325km,sto ce reci da je u pitanju neko muvanje.
          Nadam se da sam malo pomogao i objasnio a ako nije po pravilu foruma ja se izvinjavam i neka se brise post.

          Comment

          • sw.brick
            CBC Senator XXL
            • 09.10.2004
            • 8141
            • Beograd, barajevo-zemun
            • volvo 945 SE turbo lpg, 340 GL lpg

            #6
            Potreban savet za kupovinu polovnog auta

            Pisao sam vec naveliko o tome pa probaj pretragu ali na jednom mestu:
            - gledaj da spoljasnost auta odgovara normalnim tragovima upotrebe tj habanju i da ima jasno vidljivih sitnih nepravilnosti tipa ogrebotina, tragova udarca kamencica narocito u prednjem delu, oko brava itd. Svaki auto se mora habati tokom upotrebe.
            Bezi od auta koji se sija, koji je ulickan, koji je farban (a mladji od 15-20 godina), koji izgleda kao "nov". Sveze lakirani po pravilu sakrivaju razlog zasto je uopste to trebalo i veoma su sumnjivi. Osim u slucaju da vlasnik moze da ponudi razumno obrazlozenje i jos bolje fotografije pre i posle farbanja.
            I ti da si kupio novi auto posle vise godina upotrebe i narocito gradske upotrebe mora da ima na sebi tragove zivota na ulicama.
            - zaviri ispod auta, podvozje govori o autu skoro sve. I jako je tesko, gotovo nemoguce (citati ekstremno skupo) zamaskirati ako je bilo havarija tj napora karoserije (recimo sudar ili sletanje sa puta ili slicno). Podvozje prikazuje verno i opsti nacin upotrebe vozila tipa gradsko, leto ili zima pretezno, vidi se stanje izduva (koji jako puno govori o stanju motora i o zimskom koriscenju vozila), stanje trapova (pogledaj srafove da li su odvrtani ikada, da li su bez trunke korozije ili su naceti, pogledaj sastave kutijastih profila (ako "rade" na dizalici auto je rastresen verovatno od sudara ili je imao jako tezak zivot, pogledaj kociona creva i narocito njihov spoj sa celjustima).
            Itd, ako znas sta da gledas i kako treba da izgleda mozes za 30tak sekundi da znas da li je auto ikada bio u jacem sudaru ili jos gore krparen.
            sitni udari (krilo , zmigavac, far, vrata) uopste ne uticu na strukturu karoserije i nemaju nikakav znacaj osim cisto estetike.
            Tamo dole se sve vidi na izvolte, kao citanje knjige.

            Pogledaj stakla, pre svega sastav prednjeg i zadnjeg. Na mnogim autima ta 2 velika stakla su sastavni deo noseceg rama, strukture, karoserije i posebnim lepkom su lepljenja da daju tvrdocu auta na uvijanje.
            Ako je ikada staklo menjano na takvim autima osnovano je pretpostaviti da je auto rizican u smislu da mu je narusena torziona krutost karoserije. Drugim recima takav (tip, vrsta) nacin gradnje auta je nepopravljiv i nakon svakog sudara ide u otpad osim ako je izvrsena jako skupa popravka prema strogo sa fabrickim materijalima (debljina stakla i posebni lepak)
            Zamenska stakla nisu odgovarajuca (tanja su po pravilu).
            -pregledaj gume. dobro je ako su starije i imaju barem 2 godine voznje na sebi. sa njih se cita komplet stanje vesanja i "vidi" se stanje amortizera, spona, kugli, balansa felni, geometrija karoserije (da li je auto udaran zesce recimo).
            Ali paznja, gume mogu da budu namenski zamenjene pre prodaje da zamaskiraju to "citanje" stanja.
            -pregledaj interijer, treba da ima blago izrazene tragove habanja. plastiku i njen sjaj tj zavrsni sloj boje zanemari posto se to jako lako unisti (plastika je inace los materijal a pogotovu kada je izlozena Suncu) jer su jako podlozni raznim uticajima hemije iz krema za ruku, vlaznih maramica, znoja itd. ali opste stanje treba da odgovara ocekivanim godinama i kilometrazi.
            -pogledaj auto bocno iz daljine 5-8 metara. auto mora da bude "u osi" tj da bude simetrican sto se vidi i posmatranjem polozaja guma. svi zazori karoserije treba da budu slicni. ima fabrika gde su zazori slampavo namontirani iz fabrike, ima fabrika gde se zazori konstruktivno mogu podesavati, ima fabrika gde su zazori nepodesivi i desi se da je pri izradi karoserije neprecizno zavareno.
            to nije toliko merodavno ali ne skodi da se zapazi.
            - pogledaj mesto za rezervni tocak. izvadi tocak. da li je suvo ili vlazno. da li ima nabora (otpozadi udaran auto) ili je bas oblik pravilan krug. pogledaj stanje farbe, ako je uopste auto tu lakiran. mnoge fabrike uopste ne lakiraju auto iznutra vec ostavljaju samo tanak sloj grunda (osnove)

            - prvo i najvaznije, gledaj papire. citaj VIN (broj sasije) i uporedi pricu prodavca, papirice naseg MUPa sa cinjenicama koje je fabrika upisala u VIN (godiste, tip motora, nivo opreme itd)
            Auto kupuj iskljucivo od vlasnika a vlasnik je iskljucivo i jedino onaj koji ima licnu kartu i saobracajnu dozvolu na svoje ime i svoju adresu. Sve ostale "kombinacije" uzmi sa velikom dozom opreznosti i uvek trazi kontakt licno sa vlasnikom. Tu ces odmah videti na cemu si, da li je prevara na vidiku ili je zaista prica prodavca validna.
            Po pravilu, cim se zaobilazi zahtev sa vlasnikom jaaako je sumnjivo. Korektan prodavac nema razloga da krije vlasnika.
            - mozda najvaznije, za svaki model auta koji gledas uradi pretragu (gugle je tvoj prijatelj) po forumima vlasnika bas tog modela i trazi samo opise gresaka, kvarova, losih i problematicnih delova konstrukcije ili pojedinih serija.
            Pravilo je da kod fabricke konstrukcione greske se to javlja statisticki na velikom broju vozila, i da je veliki broj vlasnika imao isti ili veoma slican kvar ili simptom greske. Takav problem sa autom ima po logici stvari verovatno i tvoj primerak koji gledas,ali to nije strasno. Vecina ozbiljnih fabrika vrsi besplatnu korekciju takvih gresaka i velika je sansa da je i tvoj primerak auta korigovan. Ako nije barem znas iz iskustva drugih koji je obim i cena moguce sanacije problema.
            - najpodmuklija stvar, elektronika. Ne mozes da vidis, ne mozes samostalno da vrsis analizu rada softvera, ne mozes cesto niti da pristupis samodijagnostici, ne mozes da "predvidis" stanje na osnovu zapazanja.
            ALi, mozes da pazljivo gledas opste stanje korozije elektronike, pre svega spojeva.
            Kompjuteri na autu veoma retko crkavaju, to je gotovo raritet i nepoznata pojava. Problem nastaje na spojevima gde su jako mali nivoi signala a korozija lako napada bakar ( i njegove legure koje se koriste). To se tesko uocava a moze da pravi gomilu povremenih smetnji koje same od sebe nailaze i same od sebe se kao popravljaju.
            Resenje je komplet remont elektro instalacije sto kosta vremena, znanja, zivaca i nesto sitno materijala.
            Spojevi i ostecena kablaza su najcesci izvor gresaka u radu i raznih senzora.

            Dijagnosticko citanje kodova je jako primitivno i ne moze da ocita niti 5% gresaka direktno. Ostalih 95% problema mora da dijagnostifikuje covek, tj mozak uz iskustvo i znanje da razlikuje ispravno od neispravnog stanja.

            -motor i menjac na kraju. mozda zvuci smesno ali najmanje kvarljiv sklop vozila, najmanje bitan, i najlakse popravljiv sto se tice cene kostanja. Ukoliko je imao motor redovno u sebi ulja i antifriza i to redovno menjano male su sanse za kvar usled preteranog habanja.
            najbrzi nacin dijagnostike je cep za ulje i pogled ispod cepa ulja. tu se vidi istorija odrzavanja, tj istorija menjanja ulja i nacina upotebe (grad ili magistralni putevi).

            - jako vazan deo dijagnostike celog vozila je slusanje sklopova dok se auto vozi. svaki pokretni deo ima svoju melodiju i ima svoj tonalitet.
            lezajevi tockova, kaisevi, klipovi, kocioni diskovi i plocice, izduvni lonac, alternator, amortizeri ...sve to ima svoje zvuke koji kazuju "nesto".
            U okviru toga moze da se auto popne i jednim ili sa dva tocka na visi ivicnjak, karoserija koja je naceta ranije ce da krcka, i da ispusta razne zvuke, da cvili. Mogu i da probaju da se otvore vrata. Ako karoserija nema niti minimalnu torzionu cvrstocu vrata ce zapinjati.
            Ali velika paznja, ima auta koji su kao novi iz fabrike konstruisani i napravljeni kao novi sa takvom uredojenom manom da nemaju niti minimalnu cvrstocu. Veliki broj modela auta se samo letimicno punktuje (nema pravog zavarivanja, nema lepljenja spojeva limova) sto je recept za samoraspadanje karoserije (citati brze i jeftinije se na traci sklapa, veca zarada) i tu nema pomoci.
            Kod polovnog je to samo jos izrazenije.

            Uglavnom gledanje i slusanje su osnovni dijagnosticki alati za vecinu stvari i opstu procenu stanja vozila, a softverska dijagnostika moze tek da pokaze ako ima velikih defekata.

            Opste stanje vozila, marka i model u smislu kvaliteta konstrukcije, je vazniji faktor od godista i kilometraze.

            I da, na forumima vlasnika se moze neretko saznati koja su losa godista, tj koja godista treba izbegavati. Ponekada treba kupovati starije godiste koje je zdravije konstrukcije nego novije sa fabrickom falinkom.
            volvo
            945 SE turbo lpg
            344 GL lpg

            Comment

            • sErGiO
              Moderator
              • 30.01.2007
              • 2769
              • Neko selo pored Beogr
              • Alfa Romeo 156SW

              #7
              Jedna korisna adresa za kola iz Italije:


              Primer 1:

              Click image for larger version

Name:	ogl1-1.jpg
Views:	1
Size:	90.4 KB
ID:	882234Click image for larger version

Name:	ogl1-2.jpg
Views:	1
Size:	62.0 KB
ID:	882235

              Primer 2:
              Click image for larger version

Name:	ogl2-1.jpg
Views:	1
Size:	89.7 KB
ID:	882236Click image for larger version

Name:	ogl2-2.jpg
Views:	1
Size:	59.1 KB
ID:	882237

              Targa je broj tablice u Italiji i obično može da se iskopa u papirima koji idu uz auto jer preprodavci još uvek većinom ne znaju za ovu foru pa se ne trude ni da sakriju broj tablice.

              Comment

              • The Punisher
                CBC Senator XXL
                • 01.03.2006
                • 503
                • Beograd Wozhdovatz
                • Ford Taunus TC1

                #8
                Čim vidiš da je Delta jeftinija od Brava istog godišta, to prvi alarm.
                https://en.wikipedia.org/wiki/Ford_Taunus_TC

                Comment

                • sErGiO
                  Moderator
                  • 30.01.2007
                  • 2769
                  • Neko selo pored Beogr
                  • Alfa Romeo 156SW

                  #9
                  Kako da vam ne oduzmu auto nakon što ga kupite?

                  Nažalost, činjenica da imate kupoprodajni ugovor, potpisan i overen kod notara, ne znači da je automobil automatski vaš. Daleko od toga...


                  Čak ni to što ste platili porez na prenos apsolutnih prava (vlasništva) ne znači ništa. Sve dok u policiji, na šalteru, ne završite proceduru, niste na čvrstom tlu.


                  Ali i tada, kada imate saobraćajnu dozvolu na svoje ime, možete se naći u situaciji da vam auto bude oduzet.


                  Ovakvi slučajevi nisu retkost
                  U takvoj situaciji se našao i Nenad Stošić koji se bavi prodajom i otkupom automobila, a koji nam se obratio kako bi apelovao da upozorimo druge vozače na ovaj problem:


                  “Kupio sam Audi A6 od čoveka koji je nedugo nakon prodaje otišao u inostranstvo. Kada sam došao u policiju da registrujem auto na sebe, saznao sam da to ne mogu da uradim pošto prethodni vlasnik ima dug od 80.000 dinara prema JKP Infostan, a naplatu duga su preuzeli izvršitelji.


                  S obzirom na to da nisam mogao da ga kontaktiram, bio sam prinuđen da platim dug umesto njega kako bih mogao da registrujem auto. Zato savetujem svima da pre kupovine obavezno provere i prodavca i auto“.


                  Postoji način da se u velikoj meri smanji rizik. Krenimo redom.


                  Kad izvršitelji stave zabranu
                  Date prodavcu novac, overite kupoprodajni ugovor kod notara, platite porez na prenos vlasništva Poreskoj upravi, a onda vam na šalteru u policijskoj stanici kažu da taj auto ne možete da prenesete na sebe zato što prodavac ima dug zbog kojeg su izvršitelji blokirali prodaju.


                  Problem je u tome što se prenos vlasništva obavlja u policiji, a ne kod notara overavanjem ugovora ili u Poreskoj upravi plaćanjem poreza na prenos apsolutnih prava.


                  Notari ne proveravaju da li je stavljena bilo kakva zabrana na predmet prodaje. Oni proveravaju samo da li se poklapaju podaci o vozilu u ugovoru i saobraćajnoj dozvoli, i identitet kupca i prodavca.


                  Poreska uprava takođe ništa ne proverava – samo naplaćuje porez na prenos. Dakle, plaćanje ovog poreza ne znači automatski i prenos vlasništva.


                  Zato treba da odete na sajt Agencije za privredne registre i obavite pretragu sudskih zabrana.


                  1. KORAK: Proveravate vlasnika – kliknite na ovaj link.


                  Obavezno pored imena i prezimena unesite i JMBG. Imajte u vidu da sistem nije savršen i da su moguće greške.





                  Savetujemo da prvo proverite prodavca, pošto postoji mogućnost da nije upisana posebna zabrana na auto, nego neka generalna.


                  2. KORAK: Proveravate da li vozilo ima zabranu otuđenja – kliknite na ovaj link.


                  U padajućoj listi treba izabrati prvu opciju – „Pokretna stvar koja ima registracioni broj“. Zatim se pojavljuju sledeće opcije za unos podataka kao na slici ispod:





                  Proverite za svaki slučaj na više načina, posebno po registarskom broju i po broju šasije (obavezno), kao i kombinacijom podataka. Sistem nije savršen i moguće su greške.


                  „Rupe“ ipak postoje
                  Problem je u tome što potvrdu o plaćenom porezu na prenos ne možete da dobijete istog dana. Možda ćete je čekati veoma, veoma dugo (mada situacija može drastično da se razlikuje od grada do grada).


                  A bez potvrde o plaćenom porezu na prenos apsolutnih prava ne možete da prenesete auto na svoje ime u MUP-u.


                  Stoga smo Agenciji za privredne registre uputili sledeće pitanje:


                  „Da li ja kao kupac automobila, ukoliko na dan kada je potpisan i kod notara overen kupoprodajni ugovor, taj automobil nije bio upisan u Registar sudskih zabrana, imam pravo da neometano prenesem apsolutna prava nad tim automobilom na sebe ako u periodu između potpisivanja ugovora i završetka procedure prenosa vlasništva dođe do upisivanja tog automobila u Registar sudskih zabrana?


                  Konkretnije, šta ako ja proverim automobil, sve bude u redu, overim kupoprodajni ugovor i isplatim novac prodavcu, a zatim nakon 10-ak dana na šalteru u MUP-u kada odem da prenesem vlasništvo na sebe saznam da je nakon overe kupoprodajnog ugovora automobil upisan u Registar i MUP odbije da prenese vlasništvo na mene kao kupca, tj. novog vlasnika?“


                  Dobili smo sledeći odgovor koji smo skratili i prilagodili kako bi ga običan čovek lakše razumeo:


                  „Propisano je da svako ima pravo da zahteva izvod o podacima iz Registra i izvod kojim se potvrđuje da Registar ne sadrži podatke o ili zabrani otuđenja, odnosno opterećenja pokretne stvari (npr. vozila).


                  Dalje, propisano je da se niko od trenutka upisa ne može pozivati da nije upoznat sa zabranom otuđenja, odnosno opterećenja pokretne stvari, niti da mu nisu bili poznati podaci koji su o njoj upisani u Registar.


                  Propisano je i da se pretpostavlja da je kupac pokretne stvari koja je predmet zabrane otuđenja, odnosno opterećenja koja nije upisana u Registar savestan.


                  Dakle, savesnost kupca pretpostavlja se po zakonu.


                  Napominjemo da ukoliko neko osporava savesnost kupca, mora to i da dokazuje pred sudom, ali da je to vrlo kompleksno pravno pitanje, pri čemu odgovor na isto izlazi iz okvira materije registracije“.


                  Nažalost, iz MUP-a nismo dobili odgovor na ovo pitanje.


                  Izvršni poverilac (npr. izvršitelj) dužan je da bez odlaganja zatraži upis u Registar privremene mere zabrane otuđenja i opterećenja vozila.


                  Međutim, postoji mogućnost da u Registru ne pronađete automobil na koji je stavljena zabrana, pošto je zabrana stavljena na celokupnu imovinu dužnika, a što opet zavisi od toga kako sud definiše meru zabrane.


                  Zato je veoma važno da detaljno, pa raznim parametrima proverite i auto i vlasnika/prodavca.


                  Takođe, treba imati u vidu da se baza podataka Registra sudskih zabrana puni postupno, srazmerno dinamici podnošenja prijava, što opet ostavlja vremena dužniku da proda auto za koji zna da će uskoro dobiti zabranu.


                  Pritom kupac ne može proverom u Registru da vidi da je taj auto sporan. Kupiće ga, a problemi će uslediti kada pokuša da ga prenese na svoje ime ili kasnije.


                  Da vam banka ne oduzme auto zbog tuđeg kredita
                  Završite kompletnu proceduru kupovine, prenesete auto na sebe, pa vam nakon šest meseci oduzmu auto zbog toga što ga je prodavac dao kao zalogu (garanciju) kod uzimanja kredita. Ovakav scenario je moguć, pošto naši propisi ne zabranjuju da se proda auto koji je založen kao sredstvo obezbeđenja kredita.


                  Dakle, kada prethodni vlasnik, od kojeg ste kupili auto, prestane da plaća rate kredita, banka pokreće postupak prinudne naplate. Auto se vama oduzima i predaje banci, a vama ostaje samo da tužite prodavca.


                  Da bi ste se zaštitili od ovakve situacije, treba da odete na sajt Agencije za privredne registre i obavite pretragu u delu Založno pravo.


                  1. KORAK: Proveravate vlasnika – kliknite na ovaj link.


                  Otvoriće vam se prozor u koji upisujete podatke prodavca. Imate razne opcije za pretragu, a podrazumeva se da je najsigurnije istovremeno izabrati JMBG, ime i prezime.





                  2. KORAK: Proveravate vozilo – kliknite na ovaj link.


                  U padajućem meniju izaberete opciju „Pokretna stvar koja ima registracioni broj“ i zatim ispod upisujete podatke. Nipošto ne preskačite broj šasije (VIN).





                  Mogu li da tužim prodavca prevaranta i dobijem svoj novac nazad?
                  Možete da ga tužite i najverovatnije ćete pobediti na sudu.


                  Međutim, suđenje može da traje veoma dugo, a ostaje i pitanje kada ćete i da li ćete uopšte ikada dobiti svoj novac od osobe koja vas je zbog neplaćanja dugova ili rata kredita i dovela u ovu situaciju.

                  IZVOR>>
                  Last edited by sErGiO; 14.08.2019, 07:49.

                  Comment

                  Working...
                  X