Moj kotao
da ponovim, ima ili nema akumulator toplote nije vezano za gorivo, to je bila poenta. sam plin kao gorivo nije nista drugaciji od drugih vrsta goriva po tom pitanju.
mene leti plin kosta u proseku 1000 din mesecno
nema bas nekog opravdanja leti pored besplatnog Sunca kao izvora koristiti plin (naftu, struju, drva)kao energent pogotovu ako zelis da pricu povdes u smeru plina ako ekoloski prihvatljivog goriva.
Prikljucen je direktno na instalacijui u momentu otvaranja slavine za toplu vodu, pri promeni pritiska, pali gorionik koji momentalno pocinje da greje vodu, znaci radi po principu protocnog bojlera
taj sistem se ne moze svuda koristiti, narocito tamo gde ima potrebe za istovremenim otvaranjem vise slavina.
vec sa 3 slavine taj sistem lose funckionise, ima premali protok tople vode.
plinski kotao sa protocnim grejanjem tople potrosne vode je predvidjen za manje stanove, garsonjere i slicno gde je mala jednovremena potreba- ima samo jedan do dva maksimalno mokra cvora.
za kuce, vece stanove se koristi plinski kotao sa akumulacionim rezervoarom.
i akumulacioni i protocni nacin pripreme tople vode imaju svoje energetske mane i prednosti kao i razliku u komforu i nacinu upotrebe.
tebi odgovara protocni i to je ok.
ukazujem ti da to nije jedino sto postoji, nije to pocetak i kraj svih plinskih kotlova.
plinska javna mreza je tek u pelenama i trebace jos 20-50 godina da se izgradi uz ovaj tempo kakav je kod nas uobicajen.
u Srbiji je pokrivenost plinskom mrezom tek oko 7-8% stanovnistva.
Nisam cuo ni za jedno, a isto tako nisam cuo ni za firme
da, naveliko se koriste plinski kucni rezervoari. uglavnom se ne prodaju vec iznajmljuju dugorocno podzemni rezervoari posto je procedura kontrole i odrzavanja rezervoara zakonski rigorozno regulisana pa tu obavezu na sebe preuzimaju distributeri plina.
domacinstvo placa mesecni pausal za to odrzavanje.
plin se dakle kao i neka druga goriva moze skladistiti, kupovati unapred pre trenutka potrosnje. tako je skuplje no ponekada i jedino moguce jer uopste nema javne cevne mreze.
kao sto rekoh, jos su retka mesta u Srbiji gde su izgradjeni gasovodi na lokalnom nivou razvoda.
za 16.600kWh energije toplotna pumpa utrosi za pogon kompresora i eventualno pumpe nekih 4.500-6.000kWh zavisno od konfiguracije placa/zemljista.
NE i ne.
za 16.600kWh energije godisnje toplotne pumpe uz prosecnu efikasnost od 300% utrosi se struje za pogon pumpe oko 5.000kWh, tj kao sto sam naveo okvirno opseg.
1kWh utrosene struje "daje" 3-4kWh toplote pri radu toplotne pumpe (ili mozda bolje receno dizalice toplote).
5.000kWh potrosene struje se placa EDB po 6 dinara i to je tih oko 30.000 dinara godisnje.
ostatak, 16.600-5.000 od 11.600kWh je potpuno i apsolutno besplatan dar prirode. energija bez ikakvih gasova, bez tarifa, bez zagadjivanja bilo cime, potpuno obnovljiva sa 100% kapaciteta.
energija okoline oko nas.
jasnije ?
plin ima u najboljem slucaju iskoristenje 3 do 4 puta losije od toplotne pumpe.
time je odnos cene eksploatacije plina takav da pri struji od 6 dinara (recimo neki prosek) najvisa isplativa cena plina oko 18 (faktor 3) do 24 (faktor 4) dinara za m3.
sa cenom plina preko 20tak dinara za kubik vise nema finansijske prednosti plina.
jos jedna razlika- plinski kotao zahteva obavezno godisnje odrzavanje i pregled koje ne moze sam vlasnik ( i ne sme) da obavlja a to se po pravilu placa. i potreban je izduvni sistem, bilo prinudni bilo sa promajom shodno vrsti plinskog kotla.
taj izduv je jedna energetska rupetina u ovojnici kuce kroz koju curi dragocena toplota.
toplotna pumpa nema tih gubitaka, i nema uopste problem postavljanja izduva (neki put je jako tesko postaviti plinski kotao zbog susednih objekata, terasa, ulice, itd ).
Sa novim poskupljem cifra ide na 30 din sto mu dodje oko 3 din=1kw/h.
Jer i dalje skupo?
Jer i dalje skupo?
prema ceni Sunca kao izvora je preskupo. Sunce kosta 0 dinara. isto tako i geotermalna energija zemlje je 0 dinara.
pri tome je jos obnovljiva energija, bez apsolutno ikakvih stetnih gasova.
cena koju navodis je privremena, ocekuj veoma uskoro poskupljenje na oko 45 dinara za kubik s obzirom da se u drugim zemljama taj isti ruski gas placa oko 0.50evra za kubik kod krajnjeg potrosaca.
nakon te cene, svaka sledeca promena cene plina ide nagore ...itd.
u energetici se nikada ne gleda trenutna cena necega vec ukupni trosak energije za ceo radni vek- u slucaju plinskog kotla kalkulacija se pravi na 15 godina troska za energent.
plin je privremeno, neobnovljivo, gorivo kojeg mi nemamo pa moramo da uvozimo. sve sto znamo ukazuje da ce plin za 2 godine biti skuplji nego danas, a za 15 godina svakako ce poskupljivati.
Sunce i Zemlja su sa druge strane "goriva" koja su tako velikog kapaciteta da su prakticno za nas beskonacno velika energija, pri tome su potpuno besplatni.
nema najava da ce bilo koja drzava u dogledno vreme poceti da naplacuje upotrebu Sunca i Zemlje.
sa jedne strane plin (nafta, ugalj) ce sasvim izvesno biti sve vece cene a Sunce i Zemlja (i voda takodje) su prakticno besplatni pa se razlika u ceni tokom 15 godina povecava na stetu plina ( i svih drugih vidova fosilnih goriva).
Plin je najbolji odnos ulozenog/dobijenog, bar trenutno, jer se gasna instalacija siri nevidjenom brzinom, i cene kotlova i prikljucaka postaju sve pristupacnije.
najveca prednost plina je cena kotlova koja je toliko mala da se ne moze porediti sa drugim vrstama kotlova.
poslednjih 20tak godina intezivnog razvoja plinskih kotlova i mas produkcija istih je dovela od tako povoljne cene.
pokusacu da ponovo pojasnim- plin kao energent je uslovno povoljan s obzirom da je mala pocetna investicija u startu (kotao i oprema) ali je skuplji energent.
toplotna pumpa je nekoliko, pa sve do cak 10 puta skuplja kao pocetna investicija ali je energent bitno jeftiniji.
toplotne pumpe i taj biznis je tek u zacetku sto se tice broja prodatih, tek na samom startu i ni priblizno nija masovna produkcija kao sa plinskim kotlovima.
no proizvodnja i ponuda ubrzano raste, cene ubrzano padaju i vec danas plinski kotao- toplotna pumpa je racunato na 15 godina eksplaotacije
dugorocno, uporediv trosak.
svakomo sledecom grejnom sezonom plinski kotao postaje sve skuplji za upotrebu a toplotna pumpa (bilo na vazduh, na vodu ili zemlju) postaje sve jeftinija.
pri tome, ukupna potrosnje energije u kWh je bitno odredjujuci faktor sta je danas (i u buducnosti) najisplativije.
ako se trosi puno kWh po m2 grejanog prostora plin se svakako isplati najvise jer toplotna pumpa i ne moze da pokrije gubitke toplote slabo izolovanih kuca.
ali, danasnji standardi izolacije su takvi da je potrosnja toplote bitno manja, pa se stvari drasticno menjaju.
vec postoje u praksi kuce koje i nemaju klasicno grejanje, niti im je uopste potreban ikakav kotao pa time niti plinski. (standard potrosnje pasivnih kuca, ili KfW 40).
O nekom grejanju nema govora jer bi mu za to bilo potrebno bar 5 puta vise ploca, a pitanje dal mu je krov projektovan za toliko opterecenje jer one nisu nimalo lake.
ako je objekat sa 30kWh /m2 gubitka godisnje (standard 3litarske kuce) grejanje na solarni sistem je sasvim moguce i izvedivo.
naravno da je potrebno vise, obicno se racuna na 30-50m2 vakuumskih toplovodnih kolektora, sto bi rekli 40-70 ploca.
dakle, 4 kolektora nije u igri za grejanje ni pod razno.
trosak investicije u "ploce" je jos uvek prilicno zahtevan i za mnogo bogatije drzave i gradjane pa se stoga finansijki subveniconira i podstice takva ugradnja. to sam pomenuo kao podsticaj ekoloskoj energetici.
naravno, podrazumeva se da se kuca u startu projektuje namenski pa tako i krovna konstrukcija, termo izolacija, prinudno provetravanje sa rekuperacijom i sve ostalo sto podrazumeva takav tip objekta.
upoterba Sunca kao energetskog izvora je mnogo slozenija tema od plinskog kotla, tu se potpuno slazem da plinski kotao za stare objekte prema ranijim gradjevinskim normama je prakticno optimalan izbor jer se najlakse ugradjuje. jednom recju zavrsava posao bez prerade strukture objekta.
Nase podneblje i nije toliko popularno za te soplarne ploce jer iz prostog razloga a to je da kod nas zimi pada sneg, koji te ploce prekriva istim pa onda ceo proces gubi smisao,
kao prvo, kolektori se postavljaju vertikalno kada je grejanju u pitanju jer je zimsko Sunce nisko na horizontu.
na vertikalnim povrsinama se sneg ne zadrzava, primer je sa prozorima.
kao drugo, kolektori su apsorberi i na njima se razvija uvek pa i zimi temepratura koja je veca od nule pa sve i da padne sneg jako brzo se otopi.
nije nase podneblje krivo za nepopularnost vec prevashodno trosak takvog sistema.
Za automobile vec postoji porez na iduvne gasove
tako i za plinski kotao se placa porez na ispustene izduvne gasove.
time se cena upotrebe plina jos nesto malo efektivno povisuje.
stoga je pokrenula procese za druge nacine grejanja, ali sad vec udjosmo u politiku...
na odrzivost izvora energije, dakle obnovljive, dugorocno na ekoloske aspekte itd.
u tom smislu,
i cudi me da nesto sto je generalno dobro predstavljas da nije
jedan od oblika jeftine i prljave fosilne energije.
doduse najbolji oblik fosilne energije ali i dalje inferioran u odnosu na toplotu koju nam daje priroda oko nas u vidu toplote Sunca, Zemlje, vode i vazduha.
u nasim uslovima gde ne postoji nikakav podsticaj drzave za upotrebu obnovljivih izvora, gde je trziste energije neuredjeno i haoticno sa nepredvidjivim skokovima cena, sa ponudom energije koja je dugorocno nepoznata (ko zna sta ce biti sledece godine aktuelno, i koji ce biti odnos cene drvo-struja- plin)...
a ulaganja u energetiku su po pravilu dugorocne odluke sa posledicama koje ce se tek videti u godinama koje nailaze.
nasi danas propagiraju plin kao osnovni energent i pri tome se uzimaju provizije.
to je danas mozda najefikasnije ali vec sutra, za 5 godina da li ?
ako mi vec nemamo energetsku politiku sa smislom upravljanja buducim procesima da makar zavirimo sta rade druge zemlje po svetu.
a nigde u razvijenom svetu plin vise nije aktuelan kao gorivo buducnosti...drzave podsticu napustanje plina.
nije to zbog ruskog gasa (samo), principi sakupljanja i pre svega potrosnje energije se drasticno menjaju.
niskoenergetski objekti, 3litarske kuce, pasivne kuce, Minergie (u CH) koncept je danas realnost.
nije to neka SF buducnost, jednostavno mi kao civilizacija previse optereceujemo prirodu uglavnom nepotrebnim rasipanjem energije.
plin ima svoje mesto, odlican je energent kao takav i najbolji od svih fosilnih na raspolaganju.
nisam ja protiv plina generalno, vec samo svodjenje istog na nuzno potrebnu meru upotrebe.
razbacivanje plinom kroz veliku potrosnju zato sto je jeftin je po meni neodrziv koncept.
pri tome cena od 22 ili 30 ili nn dinara uopste nije moj primaran interes kao tema.
mnogo ljudi kod nas je kao iznenadjeno poskupljenjem plina nedavno, i mnogi se kao cude troskovima a istovremeno ti isti ljudi potrose plina u kolicinama koje su 3-8 puta vece od normalnih.
umesto kuknjave na cenu, retko se cuju pozivi na promenu ponasanja.
na prestanak bacanja bukvalno energije kroz prozor, na primenu termoizolacionih sistema, na smanjenje toplotnih gubitaka.
prosecno domacinstvo koje se greje naplin u Srbiji po statistici (Srbijagasa) postrosi priblizno +80% plina od slicnog prosecnog domacinstva u Sloveniji.
pri cemu, Slovenija je kao i mi bila donedavno rastrosna sa energijom prilikom izgradnje sada vec starih objekata iz 70tih i 80tih godina a ima dosta ostriju klimu.
kod nas glatko moze da se povecanjem energetske efikasnosti smanji potrosnja plina ( i drugih oblika energije) za zagrevanje objekata za bar 60-90% primenom savremenih gradjevinskih metoda i materijala.
na primer, hipoteticka kuca od 130m2 sa godisnjom potrosnjom od 30kWh ce potrositi oko 3.900kWh ili oko 390m3 plina.
ili u novcu tek 11.700 dinara (30dinara kubik) za celu godinu, svih 365 dana.
a mnogi kod nas placaju mesecno, dakle za samo 30 dana potrose toliko enrgije, takve ili slicne iznose za slicne kuce.
drugim recima, kod nas i do 10-12 puta je skuplje grejanje od nuzno tehnicki potrebnog.
prerada kuce/ objekta na nivo energetski efikasnog objekta je investicija koja nije obicno mala.
ali... ta investicija je jednokratna a usteda novac usled manje potrosene energije je stalna i dogadja se svake godine i svake sezone grejanja.
u energetici je jako vazan faktor vreme, i stoga planiranje.
trenutno stanje nekog energenta po ceni je gotovo povrsno saznanje.
nije bitna trenutna cena plina, nafte, benzina, struje i nas trenutni mesecni racun za iste.
bitan je period, recimo 15 godina, i ukupni trosak zbirno svih mesecnih racuna.
to jeste politika, i od toga se ne moze pobeci.
u tom svetlu i poredjenju plina vs obnovljivih izvora daje nesto siru sliku.
mozda sam bio jasniji sada zasto ne vidim plin kao univerzalno resenje koje ce tek doci.
per bih rekao, plin je nuzno zlo danas jer jos nismo spremni za bolje i jeftinije - da sakupimo i upotrebimo toplotu koju nam Sunce tako nesebicno salje svakoga dana.
nama svima, nevezano za politicke podele granice i drzave.
Comment