Deep Space 9

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • expendable
    CBC Senator XXL
    • 04.11.2009
    • 3662
    • Bor

    Deep Space 9

    Postoji mit koji ekspandira u tri zasebna ali je zapravo jedan.
    1) Moderna motorna ulja su komplikovana tehnologija te ih proizvođači iz Istočne Evrope, Rusije i drugih „pasivnih“ krajeva ne mogu praviti u kvalitetu kao na Zapadu.
    2) Motorna ulja nisu svemirska tehnologija (tačno), čak su relativno prosta tehnologija (RELATIVNO) te ih svako može praviti (e to nema šanse). Ovo je antipod prethodnom ali je zapravo ideja ista.
    3) Sva su motorna ulja ista (?!); pa sledi i „objašnjenje“: bazna ulja (a zapravo „base stock“) proizvodi tek par desetina proizvođača u svetu (tvrdi se da ih je nekoliko je isuviše široko značenje te reči) te ionako ih svi kupuju i „sve je to isto ili bar slično“; za aditive sledi slična priča: opet postoji standardni paket aditiva za npr. API SG/SD ili SL/CF, CG-4/SJ itd. Pa opet ima tek malo više proizvođača aditiva i kad se sve uzme u obzir opet je sve to slično i velikih razlika nema. Ovo je neka „medijana“ između prethodna dva ekstrema ali je zapravo sličnije drugom tvrđenju i (opet) ista ideja (koja previše pojednostavljuje stvari).

    Treći još i ima najviše elemenata istine ali nije sve (baš) tako (prosto).

    I
    Naravno da nije tačno. Može se reći da je na Zapadu tehnološka disciplina na većem nivou, tehnologija malo naprednija (više „pritegnutija i optimizovanija“), da je akumulirano znanje i iskustvo na njihovoj strani i da se više pažnje poklanja kontroli na svim nivoima i shodo tome ujednačeniji kvalitet je (ipak i još uvek) evidentan te uz za nijansu bolji kvalitet može se reći da su u proseku ulja sa Zapada (EU zemlje i USA) još uvek nešto bolja od takmaca sa Istoka i zemalja u razvoju ali razlika nije velika i sasvim sigurno ne pokriva (u većini slučajeva) razliku u ceni.
    Još je veća prednost u marketingu, tehničkoj podršci, post-prodaji i uopšte u brendiranju no i tu se razlika smanjuje a Brendiranje polako gubi na zanačaju.

    II
    Može vam se učiniti da nije daleko od istine ali zapravo jeste. Iako se motorna ulja proizvode blending-om (mešanjem, umešavanjem) komponenti: base stock-a u bazno ulje pa u sve to paket aditiva ili neki aditivi posebno i/ili neki u toku umešavanja raznih „baznih ulja (base stock)“ u osnovno ulje (base oil) u konačnoj formulaciji.
    Krajnje uprošćeno to je to. E sad, zašto (pobogu!) to ne može da pravi i obična garaža (Mali proizvođači skromne opreme i ljudstva)?
    Mali proizvođači mogu da nabave osnovnu opremu za blending i to nije sporno. Čak ni to što neće (često) imati optimalne uslove blending-a i nije toliko bitno u prvoj aproksimaciji (naravno da jeste!). Oprema može i biti od odgovarajućeg materijala („nerđajućeg čelika“) ali nije svejedno da li je ANSI 304 ili 316 (č.4580 ili č457x) ali još bitnije od toga da li su varovi adekvatni ili delovi opreme (na koje se manje obraća pažnja) od istog ili boljeg materijala. Dalje, izlazna, procesna i završna kontrola moraju raditi besprekorno. Možete opet imati osnovne instrumente (AAS, ICP, gasni hromatograf pa čak i HPLC uz nekoliko analitičkih vaga, specifičnu opremu za npr. određivanje isparljivosti po Noack-u, rotacioni viskozimetar visoke klase itd.) a to košta više desetina hiljada evra pa i par stotina hiljada, i sve to može biti nedovoljno ukoliko nemate adekvatno osoblje (koje na duži rok košta i više) a obuhvata minimalno 5-6 što hemičara što tehnologa, sa još bar toliko tehničara. Pričamo samo o laboratoriji. U pogonu morate imati (i to ako radite 1 do 2 smene) bar još 3 do 4 tehnologa, par mašinskih inženjera i bar jednog elektro(ničara). Opa!
    E tu je ono: „kad ja tamo a ono međutim!“
    To je minimalna cena ulaska u svet motornih ulja. Da ne pričam da nekoliko rezervoara i reaktora (sudova za umešavanje) uz prateće cevovode, pumpe i punilicu (liniju za punjenje) preteže par miliončića (dolara ili evra kako vam drago).
    Tu je opet od značaja da imate bar koliko-toliko veliku proizvodnju da bi kupovina base stock-a bila bar po podnošljivoj ceni a dok ne izgradite brend o visokim cenama možete samo sanjati pa ukrug. I da ne dužim, možete vi i povremeno raditi analize ulaza, skoro redovne procesne i 90% završne ali to nije to. Da bi zaista ispunili sve specifikacije, laboratorija vam mora biti „usijana“ makar i neke specifične stvari radili kao outsourcing. I da skoro da sam zaboravio bar 2 do 3 čoveka isključivo u razvoju i još bar jedan koji bi samo pratio specifikacije i standarde (u manjim privatnim firmama nemoguć a neophodan događaj).

    III
    Osnovne postavke su manje-više takve ali se izvodi pogrešan zaključak. Prvo treba imati stalno snabdevanje odgovarajućim baznim uljima, drugo treba ih menjati u smislu poboljšanja i treće treba napraviti pravu kombinaciju base stock (ulja) da bi se samo napravilo dobro a kamoli odlično bazno ulje. Zatim tu su i aditivi. Iako zaista postoji osnovni paket, napredniji paketi ili dodatak nekog iz paketa ili novog aditiva makar u malim količinama često čini čuda. Zatim nisu svi proizvođači aditiva podjenako kvalitetni a ako su na istom nivou kvaliteta neki nemaju stalan kvalitet.
    I iznad svega: kvalitetno motorno ulje je pre svega izbalansirano. Gotovo da je lakše napraviti specifično (VW 505 01, „Racing“, „Ford“, onakvo ili ovakvo ulje) nego ulje koje pokriva širu oblast. Dobar odnos aditiva je jako važan kao i usklađenost sa baznim uljem. Iako deluje da se sve svodi na par desetina kombinacija njih je zapravo više hiljada. I naravno, vrhunska ulja imaju i specifične pakete (komplekse) aditiva ili specifičan sastav i između ostalog karakteriše ih sporije trošenje aditiva kao i njihovo pravilno dejstvo u svim a ne samo nekim uslovima rada motora.

    Motornih ulja ima zadovoljavajućeg kvaliteta, dobrih i loših, vrlo dobrih i izuzetnih.
    Čak i manji (domaći) proizvođači ozbiljno shvataju svoj posao i imaju ulja zadovoljavajućeg pa i dobrog kvaliteta, renomirane (veće) kompanije imaju dobra do vrlo dobra ulja, a veliki svetski od dobrih do izuzetnih ulja. Naravno sve ukoliko se radi o originalu ali da li je pravo ulje u pravoj ambalaži zaista je više stvar spekulacija. Na ruku svima nama ide to da je ova pojava malo manje raširena nego ranije i nada da će sa popravljenjem opšteg stanja to stići na margine i zanemarljiv nivo.
    Zanimljivije je pitanje koja ulja daju (malo) više za novac a tu pre svega spadaju Galax, FAM od domaćih proizvođača, poneko INA ulje, većina Prista ulja, od „zapadnjaka“ Fuchs i Addinol (nešto manje Valvoline, Elf, Selenia i Agip) a od „narodnjaka, istočnjaka“ ističe se (naravno) Lukoil. Lukoil je i veći fenomen jer čak i od pomenutih imena ima još povoljnije cene u odnosu na kvalitet te je trenutno (verovatno) u proseku najbolja kupovina ne samo na domaćem već i na tržištu okolnih zemalja.
    Naravno njihova ulja (na sreću ili nesreću kako već gledate na stvari) ne pokrivaju sve potrebe, naročito kod modernijih vozila. Uostalom bilo bi dosadno da neko zauzme više od pola tržišta, zar ne? I na kraju krajeva, Galax i FAM nisu mnogo lošiji u odnosu kvalitet/cena a ipak su domaći proizvodi te ako ste ih sa zadovoljstvom koristili nemate neku posebnu potrebu da prelazite na Lukoil ma koliko „pomodarno“ to bilo naročito od izbijanja krize i potpunog redizajna i izbacivanje novih serija (što se lepo uklopilo) ovog proizvođača. I još više, ukoliko ste zadovoljni velikim brenodovima poput: Mobila (Esso-a), Shell-a, Castrola, Havoline-a, Total-a i gore pomenutih imena a i imate noviji ili skuplji stariji automobil takođe ne morate po svaku cenu menjati nešto čime ste zadovoljni makar i potrošili neki dinar više, jer kao što znamo: - Na motornom ulju ne vredi štedeti, svaki potrošeni dinar (makar bespotreban i preplaćen) višestruko se isplati.
    Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).
  • kristina990
    Banovan
    • 13.04.2009
    • 1066
    • Srbija

    #2
    Re: Deep Space 9

    negde pomenuste(ne mogu se tačno setiti gde ali sam zapamtio) da ulje ne treba prečesto menjati,možete li napisati zašto?

    Comment

    • expendable
      CBC Senator XXL
      • 04.11.2009
      • 3662
      • Bor

      #3
      Re: Deep Space 9

      Originally posted by kristina990
      negde pomenuste(ne mogu se tačno setiti gde ali sam zapamtio) da ulje ne treba prečesto menjati,možete li napisati zašto?
      Poštovani,
      Dobro ste zapamtili. Ne sećam se ni ja gde je to tačno na blogu, ali sećam se zašto a i ugradio sam google search na blogu da bi i ja mogao lakše da nađem gde sam šta pisao Uzgred nije mi dosta (malo) profesionalizma u IT sektoru već nemam baš 100% back up već maskimalno 80%
      Prvo da naglasim (više zbog novih čitalaca) da se ne radi (samo) o bacanju novca, ekologiji i zdravoj pameti već o tehnološko-tehničkim razlozima.
      Uzevši čak u obzir da vam je motor pre izmene ulja perfektno čist (a detedžentima trepa par hiljada km da odrade posao ali deluju i od prvog u smislu sprečavanja prljanja i koksovanja) i da imate "para k'o blata" opet nije najbolje rešenje uvek voziti na novom ulju. Već sam preterao sa uvodom pa najkraće moguće:
      Motorna ulja (sva, što bolja to više) poseduju tzv. "time realising" aditive, što će reći aditive čije se dejstvo (naročito) iskazuje posle izvesnog vremena. Ne uzimajući najnoviju generaciju aditiva (već sadržanih u motornim uljima) i neke "fensi" kerefeke, ZDDP je najpoznatiji aditiv ovog tipa (a uopšte su uglavnom "anti-wear" ili aditivi protiv habanja) a (još uvek) imaju ga i savremena ulja iako manje nego ranije (zbog katalizatora, počevši od API SJ preko SL pa do SM smanjivala se granica). Konkretno od deluje na dva načina:
      1) u slučaju otkaza uljnog filma (iz bilo kog razloga) sprečava direktan kontakt metal-metal i izuzetno habanje time uslovljeno (oštri zavoji u krivinama pri minimumu ulja, ulje ispod min., start motora pri -25 i slično).
      2) Posle izvesnog vremena (zavisno od motora, načina vožnje i bar još pet-šest drugih uticaja) stvara na metalnim površinama "staklastu" pokoricu, mikrometarske debljine koja smanjuje trenje. Čak i hidrodinamičko ali naravno pre svega ono pri startu motora i dok on ne postigne hidrodinamičke uslove podmazivanja (optimalne uslove).
      Ovaj sloj nije čvrst i nije dugotrajan te se obnavlja pri radu motora ali pre svega zamenama ulja. Fuel dilution i drugi činioci "spiraju" vremenom ovaj sloj koji nije nešto poput reklama iz raznih aditiva koji se naknadno dodaju u motorna ulja.
      Što bi rekli ne valja predugo ali ni prekratko držati isto ulje u motoru. Gde je optimum?
      Teško je reći i to je jedan od razloga ovih tekstova i celog bloga. Ipak to vam niko ali NIKO pouzdano ne može reći za vaš automobil i vaš način vožnje te morate malo mućnuti i svojom glavom.
      Od nekoliko strategija najekonomičnija mi se čini (Zverko je prvi na forumu pomenuo slično ili isto što ću reći) da se koristi maksimalno (uslovno) kvalitetno ulje pogodno za vaš automobil (što kvalitetnije bolje rečeno) i da se držite intervala zamene koju preporučuje proizvođač motora (automobila) ili tek malo manje od toga (do 20-25%). Naravno ukoliko vozite u teškim uslovima vožnje (više puta pominjano: gradska vožnja, prašnjavi putevi, retko korišćenje automobila, sportska vožnja, vuča drugih vozila ili prikolice, izuzetno dug i čest rad na "leru" i slično) obavezno prepolovite normalni interval zamene ili koristite onaj za "severe condition" ili i njega smanjite za 20% po svojoj proceni.
      Uglavnom ukoliko vozite u normalnim uslovima vožnje (pola "selo" (van grada), pola "grad") NE MENJAJTE VAŠE MOTORNO ULJE NA MANJE OD 5000KM osim ukoliko pre toga ne PROĐE 12 MESECI (GODINU DANA). Ovo pogotovu ukoliko je ulje API SJ (CF) ili više kategorije, još "pogotovije" ukoliko je polusintetičko, NE POMIŠLJAJTE UKOLIKO JE FULL SINTETIKA, a potpuno ćete me razoračati ako pride koristite TNG kao gorivo (kao i za sintetiku sve ispod 7500km je čisto bacanje para, necivilizovano i neekoliški).
      Čak iako vozite u izuzetno teškim uslovima i/ili koristite API SG/CD ulje (dovoljno za vaš automobil) NE MENJAJTE MOTORNO ULJE NA MANJE OD 3000km (3300km, "3333" npr. 3 zamene na 10k km). Otprilike 2 do 3 hiljade km je minimum da ulje i njegovi "time realising" aditivi deluju a da pri normalnim uslovima BUDE KAO NOVO ili pri najtežim (Reli-?) još uvek upotrebljivo i to sa dobrom rezervom.
      Ukoliko malo vozite, a imate i stariji (pogotovu konstrukciono) motor možete probati i varijantu da koristite min. zahtevanog kvaliteta i što jeftinije ulje uz češću zamenu (ali ne ispod navedenih vrednosti). Za sve druge je gore navedena strategija bolja. Osim toga za 90 do 99% vozila iz devedesetih imate jako kvalitetna a jeftina ulja (Lukoil, FAM, GAlax, Optima, Ina, Prista itd.) koja i za 80% modernijih vozila mogu biti adekvatna zamena (uz manju cenu) velikim imenima, pogotovu ako vozite u "NORMAL" režimu.
      Jedno od boljih pitanja! Hvala!

      P.S. Osim toga da ne spominjem da prečesto menjanje ulja traži i češću promenu filtera (bar svaki drugi put, inače se PREPORUČUJE ZAMENA FILTERA PRI SVAKOJ ZAMENI ULJA iz bar 10 razloga, a čak je pametnije (iako je upola bačen novac) promeniti filter dva puta ukoliko je interval zamene (jako) produžen (30k km ili više)).
      Ako pitate zašto mi motor troši više ulja moram odmah da vas upozorim (ovo ću navesti i u tekstu na blogu) da će mi trebati godišnji odmor za odgovor a odmah da vas odvratim sa AMSOIL-ovim sarkastičnim odgovorom nad odgovorima na ovo pitanje:
      TOP 40 razloga za povećanu potrošnju motornog ulja u motoru. Razloga ima bar 5 puta toliko, naravno!
      Mogli su i sa "najčešćih 100 razloga" ali su našli pravu meru da ostane odmerena ironija i neuvredljivo.
      Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

      Comment

      • ragazzoni
        CBC Senator XXL
        • 24.02.2009
        • 774
        • Obrenovac i okolina
        • Opel Omega 2.0i-16v

        #4
        Re: Deep Space 9

        Kako zapisati matematičku funkciju od prečesto zamenjeno - do nikada zamenjeno??? Možda bi DoktoRi mogli spakovati profil ličnosti vezan za F-ju?
        ''Ovladajte TEHNIKOM, da ne bi ona ovladala VAMA!!''
        Poslednja reč tehnike uvek je UPOMOĆ!!!

        Comment

        • legenda
          CBC Senator XXL
          • 28.03.2009
          • 1345
          • Beograd

          #5
          Re: Deep Space 9

          Profesore ako moze jedno kontra pitanje...drugar iz S.Mitrovice je vozio kadeta 1.3 86g.(od 98-2006)i nikad ali nikad nije promenio niti ulje niti filter...ja sam mislio da ce taj motor zakovati,medjutim on je redovno dosipao litar ulja na 1000km(i to kakvo nadje) i prodao ga jednom policajcu...taj novi vlasnik je merio kompresiju i kaze da rezultati nisu losi...za divno cudo taj auto se i dan danas vozi

          Comment

          • expendable
            CBC Senator XXL
            • 04.11.2009
            • 3662
            • Bor

            #6
            Re: Deep Space 9

            Zapravo i nije čudo što se još vozi, mnogo je ulja prošlo kroz njega!
            O mitu da se ulje ne mora zapravo uopšte menjati pisao sam u tekstu „obećana zemlja“ no ko još čita nešto od pre 2 meseca
            Ima i u kasnijim odgovorima a i na blogu u tekstu „ INTERVAL ZAMENE ULJA “.
            Ipak ovo je specifično pitanje i zapravo najjača potpora pomenutom mitu.
            Ovo nije nemoguće ali je specifična stvar. Kako automobil počne da troši ulje i dogura do recimo 1 lit. na 1000km vi dolivanjem ulja (pa makar bilo kog, još neko ne veruje u mešanje ulja? Ne radite to kući mi smo profesionalci ) obnavljate aditive čije je trošenje glavni razlog za zamenu ulja. Drugi razlog a to je nakupljena nečistoća uključujući i koks se ne može na ovaj način prevazići. No čovek je vozio više desetina hiljada km, kako je to moguće? Filter za ulje zadrži dobar deo nečistoće, uz redovnu zamenu to ublaži stvar no to nije odgovor (a možda čovek i nije menjao filter, koji ne može da traje previše, do 20 hiljada ili 30k km ako je sintetički; zapravo odradiće i duplo duže ali ne u potpunosti i vremenom će sve slabije razultate davati).
            Pravi odgovor za ovo drugo krije se u sledećem: veći deo nečistoća pa i malicioznog tipa poput koksa zapravo u starim motorima koji troše ulje sagore!!
            Zato kod novijih motora ovako nešto ne bi prošlo.
            I treće i najvažnije: kod motora koji već imaju istrošenost stublina cilindara na granici tolerancije i preko (obično par stotih delova mm) delovi čađi koji bi na novijem motoru doveli do većih problema (ili makar habanja) ovde zbog npr. veličine od jednog stotog dela mm zapravo to ne čine i ne doprinose bržem trošenju motora!!
            Naravno deo nečistoća iscuri i na zaptivkama. Uzgred uz sagorevanje ovo je drugi mehanizam kojim staro ulje izlazi iz sistema čime se dolivanjem (tema sledećeg teksta u temi „kroz horizont događaja“) obnavlja i samo ulje čime i ono koje ne spada u full sintetiku postaje „večno“ ili naginje tome. Uz pomoć redovnih transfuzija „obnavljate krv“ tako da na 3 do 5 hiljadarki potpuno zamenite ulje tako da možete terati dalje i više.
            Ipak sve ovo nije nešto što bi preporučilo pomenuti postupak. Iako kad vam motor počne sa potrošnjom ulja možete nešto produžiti interval izmene (zvuči i logično) ne preterujte.
            Sa pola do litar na 1000km ne idite dalje od duple do tad uobičajene ili fabrički preporučene vrednosti intervala jer je dobro da čađ, koks i druge pošasti iz motora sa vremena na vreme izbacite iz motora a sama izmena filtera nije dovoljna iako se sa njim dobar deo toga izdvoji iz sistema (i sa uljem koje je u njemu naravno). Filter menjajte po maksimalno preporučenom intervalu proizvođača a minimalno sa zamenom ulja mada je ovde svrsishodnije da se promeni dva puta na jednu zamenu ulja.
            Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

            Comment

            • legenda
              CBC Senator XXL
              • 28.03.2009
              • 1345
              • Beograd

              #7
              Re: Deep Space 9

              Hvala puno profesore,ne zamerite sto nisam procitao na blogu,ako bi nekako mogao da se sastavi blog sa ovim ovde,ili direktno odavde da se ide na blog...ako ste pisali o filterima ulja molim Vas(te) da me uputite(is) na blog ili da napisete nesto u vezi toga...mene konkretno interesuju k&n visokoprotocni f.za ulje...kaze se da obican filter iscisti oko 9l ulja(e sad u kojoj jedinici vremena ne znam) a k&n 15-20l...takodje na netu sam nasao da f.za ulje treba da bude sto vecih dimenzija,valjda da bi bolje preciscavao ili je to zabluda...takodje me interesuje sta je unutar tih k&n filtera...

              Comment

              • expendable
                CBC Senator XXL
                • 04.11.2009
                • 3662
                • Bor

                #8
                Re: Deep Space 9

                Poštovani Legendo,
                Hvala na poverenju! Blog će te naći ako na googlu otkucate stalker motorna ulja ili motorna ulja stalker ili uz motorna ulja ili Stalker dodate 2 ili 3 veća proizvođača ulja (o kojima sam već pisao) ili samo jednog npr. Lukoil, doduše za prvu stranu ili prvo mesto pomaže sužavanje na google srbija a ako pretražujete blog search-om dovoljno je i motorno ulje.
                O filterima na žalost još nisam stigao da pišem a valjda će do proleća i ta tema doći na red.
                Veći filteri su bolji - i jeste i nije mit, u principu da ali nije sve u veličini (nešto je i u tehnici ).
                Sintetički su u principu bolji ali ne uvek. Zavisi i od konstrukcije i kvaliteta izrade naravno. Originalni delovi u ovlašćenim servisima za pojedina vozila nisu najjeftinija pa ni najbolja odluka ali nema greške. Od nezavisnih proizvođača prvo treba naći original. Drugo i originala ima za Englesku i za Srbiju (FRAM koji je među boljima inače). MANN je solidna preporuka. Mobil ima dobre itd. teško je reći šta je kod nas dobro i šta se može naći. Izbedavajte made in EU i zemlje sumnjive tehničko-tehnološke istorije i sa prizvukom jeftinog.
                Inače da vas podsetim da Japanix ima sintetičke filtere pa možete od njega možda i više saznati.
                O firmi koju pominjete sam saznao sa net-a, video više pohvala i nešto neutralnih mišljenja. Ipak teško je reći bez tehničkih detalja (osim marketinški obrađenih). Jednostavno zvuči isuviše dobro da bi (sve) bila istina. Verovatno je kao i obično negde na sredini (bolje od standardnih a ne baš kao u reklami).
                Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

                Comment

                • kristina990
                  Banovan
                  • 13.04.2009
                  • 1066
                  • Srbija

                  #9
                  Re: Deep Space 9

                  na blogu ste obradili jedno pitanje koje sam baš hteo da postavim,citiram:
                  "Veći TBN obično znači i duži interval izmene ali nije uvek tako i nije linearna zavisnost. Kod nekih ulja TBN sporije pada te je teško reći posle 10.000km da li će ono sa 10 i dalje zadržati veći TBN od onog sa 8 u startu!"
                  dodatno pitanje je kako znati koji je "kvalitetniji" TBN odnosno koji će duže trajati?
                  i još jednoostoje ulja za dizele koja uz više standarde cg4,ch4.ci4 navode i cf standard,znači navode 2ili 3 standarda koje zadovoljava dotično ulje,a druga ne.
                  pošto svi ti standardi traže gorivo do 0,5% sumpora,a cf može koristiti gorivo i sa više od 0,5 % sumpora(a naš d2 ima po specifikaciji do 10000mg sumpora po kilogramu,tj 1% da li se može očekivati kod tih ulja sa višim standardima od cf,a većim tbn brže trošenje istog baš zbog primene goriva sa više od 0,5% sumpora odnosno da li je pametno koristiti ta ulja ako sam standard kaže ne gorivo preko 0,5% sumpora

                  Comment

                  • expendable
                    CBC Senator XXL
                    • 04.11.2009
                    • 3662
                    • Bor

                    #10
                    Re: Deep Space 9

                    Poštovani,
                    Vrlo ste me dobro dopunili da ću ovih dana dodati ova potpitanja na blogu. Drugo mi je palo na pamet ali nisam hteo da dužim no ovako direktno postavljeno mi se čini neophodnim delom pitanja u vezi TBN-a.
                    1) dodatno pitanje je kako znati koji je "kvalitetniji" TBN odnosno koji će duže trajati?
                    2) da li se može očekivati kod tih ulja sa višim standardima od cf,a većim tbn brže trošenje istog baš zbog primene goriva sa više od 0,5% sumpora odnosno da li je pametno koristiti ta ulja ako sam standard kaže ne gorivo preko 0,5% sumpora!
                    Vrlo dobra pitanja! Jako ste ovo dobro zapazili! Svaka čast!
                    1) Nikako! Znam da nije neki odgovor ali tako mu to dođe. Što veći TBN veća i zaliha te iako nije ni 51% najlakše je proceniti "napamet". Otprilike procena ide sledećim tokom: Sintetička ulja su otpornija na kisele produkte sagorevanja, opšti kvalitet ulja obično znači duže "držanje" TBN-a, Veći API ili noviji ACEA obično vode istom, duži mogući interval zamene (30k naspram 15k) znači i sporije"padanje" TBN-a itd.
                    2) Ne mora da znači 100%. Ipak u većini slučajeva je tako. Naravno najbolja su ulja koja uz veće imaju i CF standard. API posle CF imaju "kompatibilnost naniže" ali ne 100% a vi ste već naveli gde ne drže a to je mogućnost korišćenja goriva sa visokim sadržajem sumpora. To je i glavni razlog navođenja "nižih" API C standarda na pojedinim uljima. Iako nije jedini razlog ovog navođenja CF-a rekao bih (i potvrdio vaše sumnje) da je glavni baš ovaj ovaj o kome pričamo (gorivo).
                    Naravoučenije: ukoliko koristite D2 gorivo koristite API CF motorna ulja ili cg4,ch4,ci4 uz navođenje i ovog standarda!
                    Ukoliko imate "samo" CG-4 ili CH-4 nemojte paničiti nego i pored većeg kvaliteta ovih ulja skratite interval zamene za oko 20% i vodite računa pri sledećoj zameni ulja! Već "famozni" eko 50 (valjda 50ppm sumpora ili 0,005%) pa i stari (i sada nepostojeći) eko-3 (sa 350ppm) i naravno pravi euro dizel nemaju uticaja te je CF nepotreban dodatak u specifikaciji ulja.
                    Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

                    Comment

                    • TE-EN
                      CBC Član
                      • 25.02.2010
                      • 23
                      • Macedonia
                      • xantia 16v

                      #11
                      Re: Deep Space 9

                      Postovani
                      Dali imate savet za mene jer auto koristim vrlo malo u godini,naime radi se za problem koji me muci vec tri godine:imam xantiu 2.0 16v 155ks,ulje po uputsvo prizvodgzca redovno menjam svake godine TOTAL QUARTZ 7000 10-40 takogde i filter ulja iako prelazim vrlo malo km.oko 1500godisnje,tokom zime relacije su kratke i cesto motor ne dostize radnu temperaturu,t.e na cepu ulja vidi se pena kao pena ness kafea,u letnim danima i voznju na autoput to se ne primecuje,savetovali su me jednom da pre promene ulja sipam neko sredsstvo za ispiranje motora MoS2 LIQUY MOLY,sipao sam ga i provozao jedno 100km i promenili ulje,kad sam upalio motor kroz auspuh je izletelo veliku kolicinu plavicastog dima,na to je mehanicar rekao da je bilo dosta necistoce u motoru sakupljeno i da je sa ispiranjem motora to izaslo i kroz auspuh,u istom trenu je prestao da izlazi dim i kroz auspuh nije izlazio nikakakav dim ni do dan danas,nakon promene ulja i filtera isto me mehanicar savetovao da sa obzirom da prelazim malu kilometrazu sipamo u motor aditiv iste marke LIQUY MOLI,boje tekucine aditiva je crna,od tad mi motor tise i mirnije radi i manje trosi,kad dostigne radnu temperaturu gotovi da se i necuje,evo stigalo je prolece i treba da promenim ulje kao i svake godine to radim jednom godisno,sad svrha ovog posta mi je bila da pitam gde ja tu gresim ili pak radim ispravno jel ovaj moj princip promena ulja ispravan ili tu treba neceg da menjam Hvala

                      Comment

                      • legenda
                        CBC Senator XXL
                        • 28.03.2009
                        • 1345
                        • Beograd

                        #12
                        Re: Deep Space 9

                        Prvo nemoj toliko da se opterecujes...MoS2 nije aditiv za ispiranje vec nesto totalno drugo...ako ti peni ulje(nije mi jasno zasto)naspi drugo ulje iste gradacije(znaci 10w 40)nekog poznatijeg proizvodjaca(mada je total extra ulje)...menjas ga pravilno,jednom godisnje sve sa filterom...ako vec prelazis 1500km,prodaj taj auto da se neko drugi cestito vozi...za toliku kilometrazu mozes da uzimas taxi...ja kod tebe uopste ne vidim problem p.s. nemoj kljukati motor sa kojekakvim aditivima,kad ga ionako slabo vozis...ulje je sasvim dovoljno

                        Comment

                        • zverko
                          CBC Senator XXL
                          • 19.08.2005
                          • 7085
                          • BGD
                          • Audi A4

                          #13
                          Re: Deep Space 9

                          nije to pena vec skrama koja se stvara zimi zbog podhladjenog motora. nije nista strasno , kondenz je u pitanju. nastavi tako i ne beri gajle eventualno ga zimi s vremena na vreme isteraj na neki prvac pa poteraj malo u visoke obrtaje da izbaci vlagu iz ulja.
                          deutsche gemacht-gut gemacht...

                          Comment

                          • TE-EN
                            CBC Član
                            • 25.02.2010
                            • 23
                            • Macedonia
                            • xantia 16v

                            #14
                            Re: Deep Space 9

                            Hvala vam na odgovore
                            P.S. Da ispravim gresku u predhodnom postu MoS2 aditiv sipam posle promene ulja ,a pre promene sredstvo za ispiranje Engine Flush istog proizvodgaca ,i da napomenem vrlo sam zadovoljan tim sredstvom

                            Comment

                            • zverko
                              CBC Senator XXL
                              • 19.08.2005
                              • 7085
                              • BGD
                              • Audi A4

                              #15
                              Re: Deep Space 9

                              nema potrebe ni jedno ni drugo toliko cesto. sta vise, ako si do sad dva ili tri puta ispirao motor nema potrebe vise to da radis jer je cist a i ulje koje izbaciujes je maltene novo,. kapiram da bi opusteno mogao da ga vozis i dve godine posto za godinu dana prelazis bas malo.
                              deutsche gemacht-gut gemacht...

                              Comment

                              Working...
                              X