Bugarska i Rumunija jesu napravile veliki napredak, ali su imali i mnogo losu startnu poziciju
prvi telefon sa medjunarodnim pozivanjem je instaliran 1989. godine u Bugarskoj. prva automatska telefonska medjunarodna centrala je pustena u rad marta 1991. godine u Bukurestu.
prema onome sto je tamo bilo u glavnom gradu tih drzava mi smo bili Svajcarska, Kalifornija, sta god desetine godina razvijeniji.
a njihova provincija je zivela u 18. veku.
da se nije mnogo ulagalo u provinciju tamo bi i dalje bile zone bez struje, sto danas vise nije pravilo.
naravno da je velika migracija ka prestonici i gradovima pre svega zbog posla (i kriminala) koji privlaci. to ce trajati jos neko vreme a kako rastu ulaganja u provinciju krenuce u drugom smeru.
ko nije bio i doziveo istocni blok nekada i danas tesko moze da razume koliko ogroman napredak je ostvaren kroz tranziciju i koliko su ogormne zrtve kroz taj period.
da se ne zavaravamo, BG i RU su najsiromasnije zemlje u EU i to se ne moze sakriti.
samo kazem da grabe ogromnim koracima napred, mnogo brze se razvijaju nego mi.
plate nisu bitne za opsti razvoj, vaznije je u sta se trosi novostvorena vrednost. oni trose za razvoj a plate ce doci kao posledica.
nase plate su prevelike za ono sto se stvori, nase drzavne firme uglavnom su u dubiozi delom i zbog prevelikih plata/broja radnika.
jos mnogo drzavnih firmi i jos mnogo fiktivnih radnih mesta u njima ce nestati sa daljim otklanjanjem protekcionistickih mera.
i BG i RU vise nemaju protekcije domacih firmi, u buducnosti ce imati samo rast i razvoj a nama jos sleduje puno suza i pada dok se ne zavrsi agonija soc. sistema i okonca tranzicija.
ja u tome vidim povelike razlike, gde su oni odmakli u odnosu na nas.
mozda gresim, nekako mi je mucno nase tapkanje u mestu u mnogim oblastima jer se nema hrabrosti za nuzne rezove raskida sa prosloscu i bivsim navikama.
@dj dexy
upravo si tacno opisao na sta mislim pri poredjenju.
Grcka je bila beda prema SFRJ sto se tice prosecnog standarda, takodje su i plate bile manje.
gde je Grcka danas a gde mi dobro se vidi.
da Zagreb je veoma bogat.
jeste, sada je Srbija u zadnje 2 godine dostigla i ispred je MK Bih i CG.
ali je Srbija jos uvek iza Albanije.
iza Bugarske skoro 60% zaostatka.
iza Rusije 100+% manji GDP.
nije nikakva uteha porediti se sa MK ili BiH kao nekim reperima.
nas reper je Madjarska, Hrvatska, Ceska, Grcka, slicne zemlje po velicini i broju stanovnika.
naravno da mozemo da dostignemo i HR i Madjarsku...nista niej vecito niti bogatstvo niti siromastvo.
ali uz ovakav opsti pristup poslu to je gotovo u domenu bajke jer oni imaju brzi razvoj od nas a pri tome su u startu bogatiji.
da bi ih stigli moramo da imamo brzi rast od okruzenja, to je onih minimum 10tak % godisnje...kao sto ima Kina zadnjih 25 godina konstantno rast u okolini 10 %.
pre neki dan zvanicno objavljeno da je Kina po GDP prebacila Francusku u postala 5.ta ekonomija sveta a po procenama ove godine Kina ce biti jaca ekonomija i od Nemacke ako ostanu trenutne stope rasta (2,7% Nemacke prema 10, 6% Kine).
naravno statistika nije pouzdana ali je ocigledno da Kina raste ekonomski i bez statistike.
imao sam srece, ili nesrece, da sam video dosta sveta, bio u puno zemalja, video i bogatstvo i bedu, druzio se sa izuzetno bogatim u svetskim razmerama a i sa izuzetno siromasnima bez krova nad glavom bio u kontaktu.
nazalost svet je prepun ekstrema...mi smo propali u ogromnu rupcagu, toliko duboku da smo sada siromasi Evrope, kao i neki nasi neposredni susedi.
danas je znacajna razlika Poljske i Srbije, Ceske i Makedonije ili Malte i Crne Gore.
nama treba sprint ali u maratonskim intervalima, tesko i naporno ali jedini nacin da se razvijemo kao drustvo i priblizimo evropskih 15.000 ili 25.000 evra po stanovniku GDP.
sa nasih 2000 i nesto to je visoka planina...
srecom imamo primere da se moze, i Bugarska i Rumunija su iz totalne africke bede za nepunih 20godina postale zemlje gde se vise ne umire od gladi, gde je stigla struja, uvedeni telefoni, postoji pasos sa slobodom kretanja itd.
pa svi se secamo da je 1988. u Rumuniji TV jedan jedini program funkcionisao od 18-22 sata jer za vise nije bilo struje.
pa do pre 6 godina kod nas je struja bila neredovna pojava, one silne redukcije, benzin se prodavao na flasice...kakvi crni oktani i prebrojavanje da li koji vise ili manje i koju vrstu dizela cemo da biramo kada sipamo.
to je bilo pre samo 6 godina....
i mi cemo za 5-10 godina biti tamo gde je Bugarska i Rumunija danas, sa zavrsenom tranzicijom i resenim decenijskim dubiozama, drustvo oslobodjeno tegova za jedan kontinuirani privredni razvoj.
za 20-30 godina cemo dostici Hrvatsku i za 50tak godina prosek ondasnje EU ili sta vec bude.
uz stranu pomoc to moze da bude krace, a verujem da ce se dobro pogurati i ovaj region Evrope zbog cilja opste stabilnosti, da ne bude ovde crna rupa. ne zbog nas nego zbog ostalih Evropljana.
nazalost politicari nece javno da govore o putu koji se mora preci, lakse je na prazno obecavati nego se oznojiti.
Comment