Baki, al’ ti skupo ovo ulje!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Eon
    Moderator
    • 10.03.2005
    • 4225
    • Beograd-NBG-44
    • Superb 2.0 4x4 DSG

    #16
    Re: Baki, al’ ti skupo ovo ulje!

    Expendable će ti dati odgovor da li valja, ali iz prijateljevog iskustva je jaaaako loše. Vozi Punta 1 benzinca i pri promeni ulja kupi to ulje, kao na odloženo plaćanje. Sam promeni filtere i ulje i tras, posle 800 km crvena lampica, a ranije mu je na 7000km trošio oko pola litre do litar Seljanije. Dolije on još ulja iz kante i tako je terao do 2000km kada je potrošio celu kantu i uzeo i prosuo ulje. Nalio je opet Seljaniju i zarekao se nikada više ulje po hipermarketima neće uzimati, makar bio i Mobil!
    Škoda Superb 2.0 TDI 190 bhp DSG 4x4 2020
    Volkswagen Tiguan 2.0 TDI 150 bhp Carat 2017

    Comment

    • kristina990
      Banovan
      • 13.04.2009
      • 1066
      • Srbija

      #17
      Re: Baki, al’ ti skupo ovo ulje!

      Originally posted by Eon
      ...Sam promeni filtere i ulje i tras, posle 800 km crvena lampica,...
      to mi zvuči kao žešći falsifikat,zapravo to se ne bi desilo ni s najeftnijim orinalom,mora da su stavili nešto unutra da poje8e motor nešto mi se tempo u tu priču ne uklapa...
      ne bi trebalo po ovome da je loše

      Comment

      • expendable
        CBC Senator XXL
        • 04.11.2009
        • 3662
        • Bor

        #18
        Re: Baki, al’ ti skupo ovo ulje!

        Priznajem (što bi rekao Lignjoslav: "priznajem ja sam kasirka"), imao sam dobra iskustva kako lično tako i "okolina" (rodbina i prijatelji) ali isključivo sa Metro lancem i poznatim brendovima (Mobil, Castrol, Valvoline). Ipak to ne znači da je to najbolje. Ostajem pri stavu da se ovaki hipermarketi izbegavaju a naročito akcije. Mislim na akcijama se štedi ali zapravo pokazuju koliko na vama inače zarađuju (doduše akcije obično delom idu i na račun dobavljača, nekih 10%). Ipak je to dugoročno pogubno uopšte pre svega za te brendove i lanac maloprodaja koje snabdevaju a ne može se celo tržište pokriti hipermarketima.
        Što veći HM to i pouzdaniji, što "straniji" to bolje. Ulja koliko-toliko ozbiljno prodaju: Carrefour i Metro (nemam druga iskustva) dok su već "lokalci" (balkanci, bivša Juga) slabija preporuka i to neozbiljnije rade.
        Tempo kao deo Maxi grupe ne bi trebao da ne prodaje originale i ne verujem u to iako je opisan slučaj baš klasičan falš i najverovatniji lažnjak. Problem sa njima (celom grupom zbog čega su i morali da propadnu (ili "propadnu", mada 800 miliona evra duga, kako vam to zvuči?) je zbog toga što su šefovi sektora (manje) i operativci (više) totalni laici u pogledu robe koju prodaju. Oni jesu školovani (većina ili svi fakultetski) i dobri trgovci ali o vrsti robe za koju su "category manager" najčešće pojama nemaju!
        Činjenica da sarađuju sa stručnim ljudima i u principu slušaju preporuke nije zadovoljavajući faktor jer toga nema svakodnevno već po potrebi. Inače kako objasniti (inače neobjašnjivo) da neko pokušava da proda Carlube i to po 2000din. za 5 lit. ?
        To može samo neko ko nikada ništa o motornim uljima nije čuo (zato verovatno i akcija da se proda nešto što se ne bi prodalo ni za hiljadu godina). Mislim, odakle logistički može tako nešto da se odradi? Carlube kao UK kompanija svoja ulja tamo proizvodi, ako i ima pogon negde drugde (ili lepljenje etiketa u Belgiji) to bi moglo da bude samo još za nijansu nižeg kvaliteta. Ulja srednje klase i relativno niske cene tegliti sa "ostrva" je kao terati Dunav uzvodno.
        Čak i da je u pitanju kompenzacija, opet je loše odrađeno.
        Šta je (još) problem? Carlube nije baš diletanska firma ali je ipak u B segmentu (cene ali i kvaliteta). To je otprilike ekonomska klasa ili "EK+ ". Iako bi ova ulja mogla da budu i za nijansu bolja od K2 ipak su u istoj klasi.
        Bolje dati 3000din. za 5lit. za neki poznatiji brend i voziti 50% duže nego uštedeti u startu par stotina dinara.
        Osim toga ako je već do štednje za iste ili slične pare (bez akcije doduše ili između te 2 cifre) imate: Lukoil, FAM, NIS pa i EKO i Fuchs (zadnja 2 doduše za 4lit.), koji su po kvalitetu bar za nijansu jači a po pouzdanosti i renomeu (bar na ovim terenima) daleko ispred.
        Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

        Comment

        • expendable
          CBC Senator XXL
          • 04.11.2009
          • 3662
          • Bor

          #19
          Re: Baki, al’ ti skupo ovo ulje!

          Zaista nisam mislio ništa loše u vezi sa (već završenom) akcijom u Tempu.
          Međutim pogledajte u kakvom je "društvu" bilo pomenuto ulje (u katalogu). Recimo AGM motorna (benzinska) testera.
          Nisam baš stručnjak za testere ali zna se ko je prva liga: Stihl, Husqvarna, Jonsered, ...
          Gde je AGM tu je i Carlube Dobro malo je možda bolje jer za prvo nisam a za drugo jesam čuo (mada ovo drugo malo bolje poznajem )
          Dakle ako je ideja bila da se ponudi roba osrednjeg kvaliteta ili u svakom slučaju EKONOMSKE klase, trebalo je ići poštenije i sa boljim cenama. Ako gornji trojac za testere ima mnogo više cene pa mi cena same testere (za koje nisam stručnjak, ponavljam) izgleda bolja nego samog ulja. Mislim 1500 din. za Carlube i nije preterano ali je originalna cena od 2000 din. ono što "bode oči".
          Trgovci su takvi kakvi su a kako opstaju - pa zna se, po sistemu "šišaj ovce", a mi (rado ili nerado, često ili tek ponekad) "blejimo" i padamo na njihove fore. Da je originalna cena 1600 a na akciji 1400 malo bi bolje (i poštenije) zvučalo.
          U svakom slučaju po 1500 niste bar opljačkani (iako može i boje za te pare, doduše ne i na 90 dana) a sa 2000 bi se baš tako osećao.
          Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

          Comment

          • ragazzoni
            CBC Senator XXL
            • 24.02.2009
            • 774
            • Obrenovac i okolina
            • Opel Omega 2.0i-16v

            #20
            Re: Baki, al’ ti skupo ovo ulje!

            Sredinom godine u prodajnom objektu INTEREX u Obrenovcu, nudi se motorno ulje odličnog kvaliteta, 4 lit 490din., pored njega HC Modričino, 610 din za litar. Narod navalio, menjaće ga češće, neće voziti žešće, šta mu fali masno je, odlično je a i gusto..... dalji komentar nije potreban.
            ''Ovladajte TEHNIKOM, da ne bi ona ovladala VAMA!!''
            Poslednja reč tehnike uvek je UPOMOĆ!!!

            Comment

            • expendable
              CBC Senator XXL
              • 04.11.2009
              • 3662
              • Bor

              #21
              Re: Baki, al’ ti skupo ovo ulje!

              Ovi iz Delte mogu i bolje kad se potrude.
              Sad imaju novu akciju!
              Na ponudi je „glavom i bradom“ no. 1 (do skora „večiti drugi“) SHELL.
              Ako bi me pitali šta mogu reći protiv Shell-a odgovor bi bio – ništa!
              Ali još uvek mogu da prigovorim Delti na „nelojalnoj“ ili bar „nefer“ konkurenciji.
              Shell HX7 zapravo nije motorno ulje predviđeno za prodaju u Evropi mada se u UK i Rusiji može naći. Ovo ulje je Shell namenio za tržišta kao što su: Pakistan, Indonezija, ... i Australija. Dakle „azijsko“ ulje uz Australijski kontinent, možda bolje reći jugoistočne Azije.
              Očigledno je da kao i u slučaju P&G nisu mogli kupiti proizvod iz klasičnih distributivnih kanala. Verovatno je ulje dovezeno iz UK što je izgleda omiljena baza za proizvode ove vrste za ovaj trgovinski lanac.
              Dakle i dalje sam na stanovištu da je Shell bolje kupovati od Multicompany jer ovako se umanjuje njihov učinak i povoljniji uslovi te i cene neće moći da idu niže. Delta sutra-prekosutra (za godinu-dve) može i da ne prodaje Shell ulja (ili uopšte motorna ulja) pa će oni koji koriste ova ulja biti dugoročno na gubitku.
              No da se vratimo novoj (novo-staroj zapravo) akciji u Tempu (trenutno aktuelnoj):
              Shell Helix Diesel Super 15W-40 1500 sa 1940din.
              Shell Helix HX7 (4l) 10W-40 2200 sa 2630din.
              Ove cene nisu loše. Čak i one bez popusta. Iako preko Multicompany možete naći i nešto niže (cenovnik na sajtu ne obuhvata rabate koji mogu biti prilični za dobre platiše i stalne kupce) cene, ove akcijske su zaista dobre te ne mogu a da ne priznam da se isplati (iako ne baš toliko koliko izgleda na prvi pogled). Prednost odloženog plaćanja nije zanemarljiva, kao i kupovina uz paradajz (i čuvene već „šljive“ ili bar prerađevine od jadne nam i napaćene voćke).
              Inače akcija za isto ulje (makar HX7) je već bila u avgustu (09.08. do 29.08.) kada je isto bilo sniženo sa (istih kao i sad) 2630din. na 2130din. kao i sa 680 na 550 za litar.
              Što je najgore slika za tu akciju je bila od Helix Plus-a doduše ne u akcijskom katalogu ali na net-u.
              Inače ovo pokazuje koliko je njima stalo do kupaca ili preciznije rečeno za šta (čega) ih smatraju (da li to čujem blejanje ili mi se samo čini).
              Znači: prvo su zabiberili osnovnu cenu a zatim čestim akcijam rasprodaju zalihe. Ko je isto ulje kupio po 2630din. u septembru ispao je teška b.d.l. (ili naslov dela jednog ruskog klasika). Da su udarili 2490 (ne 2499 tako omiljenih) din. pa još nekako. Šta znači sniženje od 19%? Osim toga nisam primetio da je (zvanična) inflacija tolika da je sadašnja akcija kraća za 70din. od one pre dva meseca (tj. da je sadašnja akcijska 3,3% veća; doduše ovo je i klasična bankarska kamata).
              Zaista ne znam da li uopšte može neki zakon da zaštiti kupca ali akcija pa normalna cena pa akcija će pre svega njima da se olupa o glavu jer posle ove akcije ne bih kupio pomenuti Shell sve da je drugde i 3500din.
              No da se vratim na temu (i svetlo u mraku) i ipak dam preporuku za kupovinu oba a naročito HX7 ulja.
              Ovo ulje je bazirano na VHVI baznim uljima i može se svrstati u „sintetskim tehnologijama“ dobijeno ulje. To bi moglo dalje da bude između polu-sintetičkih i sintetičkih ulja po kvalitetu. Imam običaj da takva nazivam „sintetskim uljima“ (slično Selenia 20k).
              Ipak strogo gledavši to je vrhunsko polu-sintetičko ulje. Dobijeno je od nekonvencionalnih HC7 baznih ulja što omogućuje da se dodaje manje polimera (modifikatora viskoznosti) u ulje i dobije 10W-40 viskoznost. Inače sa „standardnom“ količinom polimera od ovog (ovih) baznih ulja dobija se ulje 5W-40 viskoziteta kao što je npr. Liqui Moly Leichtlauf HC7.
              Dakle ovo ulje je što se osnove tiče u klasi većine 5W-40 ali ima malo skromniji paket aditiva pa je (ipak) za nijansu slabije.
              Inače standardna HC ulja su: HC4, HC6 i HC8 a nazivi su (logično) od viskoznosti na 100 cel. u cSt (mm2/s). Ova VHVI (III bazna grupa) bazna ulja se često nazivaju i Yubase no to je samo zaštićen naziv korejske SK kompanije (jednog od najvećih proizvođača ove klase ulja).
              Radni viskozitet ulja se (normalno) doteruje aditivima.
              I na kraju pitanje svih pitanja: da li je Helix Plus isto što i HX7?
              Izgleda da jeste osim „sitnog“ detalja. Naime sve su im osobine u „dlaku“ iste i standardi, osim što Plus ima „samo“ API SL dok HX7 ima i SM. Inače imaju ACEA A3/B4 kao i Fiat 9.55535 G2 što ih čini odličnim izborom za popularni Punto Classic.
              Dakle HX7 bi po ispunjenju standarda moglo (ne i moralo) biti pogodnije za nešto novije benzince dok kod onih do 2005. nema nikakve razlike kao ni kod dizela.
              Inače Shell Helix Diesel Super 15W-40 je solidno ulje ali samo za dizel motore i to one od pre 2000. Ispunjava ACEA B2-98; API CF te je pogodno i za D2 i preporuka za dizelaše iz osamdesetih i devedesetih godina (naročito prve polovine). Malo je manje povoljna kupovina od prethodnog ali ukoliko vam treba kvalitetno 15W-40 ulje ova akcijska cena je O.K. Standardna je već šišanje.
              Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

              Comment

              • expendable
                CBC Senator XXL
                • 04.11.2009
                • 3662
                • Bor

                #22
                Re: Baki, al’ ti skupo ovo ulje!

                Da pojasnim i da se blago izvinim ljudima iz Delte.
                Oni su veliki trgovinski lanac i ponašaju se u skladu sa tim. To čak rade vrlo dobro (ili u evropskim uslovima zadovoljavajuće).
                Njihova primarna delatnost sigurno nisu motorna ulja te o tome i NE MORAJU mnogo da znaju, mada bi bilo dobro kako za njih tako i kupce. Osim toga nisu oni smislili prodaju ulja uz sve ostalo nego veliki svetski trgovinski lanci.
                Shodno tome nisu ni mnogo lošiji od njih pogotovu ako se uzme u obzir i "radni staž". To što sami uvoze ulja preko zvaničnih distributera i uvoznika nije samo njihov minus već pre svega države koja to dozvoljava.
                Sve u svemu možete ili ne kupovati ulja kod njih izbor je na vama. Vodite računa pre svega o ceni, originalnost ne bi trebala da bude u pitanju. Osim toga Carlube je kvalitetnija marka od K2, mada su obe koliko god kontroverzne pre svega jeftine i trebaju (na akcijama) da doprinesu da i ljudi sa malim primanjima sebi dopuste korišćenje ulja više kategorije. Oni i onako nemaju novija i skuplja vozila te tako ponuda nekako i ima smisla.
                Uostalom veliki sistemi kao veliki kupci bi mogli i od domaćih uvoznika da dobiju cene takve da bi mogli i bez akcija da budu najbolji po cenama.

                I na rastanku od sistema Delta da pomenem (jedan) pozitivan primer:
                Za vikend sam svratio do Tempa i video Shell na akciji po uredno najavljenim cenama. HX7 je zaista izgledao kao dobra kupovina.
                Inače 1lit. nije bio na akciji i imao je (ako se dobro sećam) cenu od 687din. što zaista nije malo ali adekvatno imenu brenda.
                Šta mi se svidelo? Valvoline SynPower 5W-40 za cca. 750din. za litarsko pakovanje i to bez akcije. E ovo je stvarno solidna cena. Neki prosek je 840din. mada se i u provinciji (Zaječar) na jednoj pumpi može naći po 770din. Mada ta pumpa i nije baš dobra za poređenje jer je na njoj i Mobil 3000 tek 850 sa uvoznom deklaracijom Plattner-a (verovatno direktno i kupljeno od njih).
                Sve u svemu i bez akcija možete naći ulja po dobroj ceni u sistemima Delte a akcija ima i ovakvih i onakvih. Sami procenite a dosadašnji tekstovi bi vam u tome trebali pomoći.
                Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

                Comment

                • kristina990
                  Banovan
                  • 13.04.2009
                  • 1066
                  • Srbija

                  #23
                  Re: Baki, al’ ti skupo ovo ulje!

                  dosad sam mislio da se aditivi prave samo na zapadu,ali koliko smo mogli saznati od expendablea prave ih i kinezi i rusi.izgleda da tehnologija sa zapada curi na sve strane.pitanje za exp. koliko su pouzdani i efikasni ti aditivi,jeftiniji verovatno jesu i to mnogo,da li bi se moglo očekivati da bez škrtarenja na aditivima dobije bolji rezultat uz povoljniju cenu,barem kod ulja koja koja nisu baš moderno formulisana i za nešto stariji vozni park?

                  Comment

                  • expendable
                    CBC Senator XXL
                    • 04.11.2009
                    • 3662
                    • Bor

                    #24
                    Re: Baki, al’ ti skupo ovo ulje!

                    Poštovani,
                    Veoma velika tema. Teško je generalno govoriti. Kinezi su jako aktivni u ovoj oblasti a proizvođača "tušta i tma".
                    Iako naravno nemaju reputaciju zapadnih proizvođača i u proseku su sigurno i slabiji ima i ovakvih i onakvih pa i onih sa kvalitetom vrlo bliskom visokim zapadnim standardima. Naravno i cena im se približava ali je uvek malo povoljnija.
                    Toliko najkraće rečeno.
                    Pozdrav!
                    Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

                    Comment

                    • expendable
                      CBC Senator XXL
                      • 04.11.2009
                      • 3662
                      • Bor

                      #25
                      Re: Baki, al’ ti skupo ovo ulje!

                      KOLIKO MORA DA KOŠTA JEDNO (DOBRO) ULJE
                      . . .
                      Znam da nemate srca da mi kažete ali da su tekstovi dugi, dugi su (šta da radim, niko nije savršen). Stoga nema uvoda.
                      Motorna ulja (pa skoro sva) za osnovu imaju naftu, bazna ulja naročito (svih pet grupa i tek poneki base-stock V grupe koji nije direktno iz nafte).
                      Kao takva direktno su vezana za cenu nafte (njihova cena naročito).
                      Zanemarimo razne trange-frange, zaostale zalihe, zalihe iz perioda niže cene nafte, dobijeno bazno ulje ispod cene („halo bing, kako brat?“) koja su obično „odležala“ samo što za razliku od vina time ne dobijaju na kvalitetu.
                      Mineralna bazna ulja (I grupa baznih ulja) je otprilike duplo skuplja od nafte (pa dobro tu negde) naravno zavisno od kvaliteta vrste i ostalog. Čak nećemo računati troškove prevoza, carine i sličnih stvari (nevezano u kojoj je državi pravi finalno ulje).
                      Dakle 1 lit. BU = 1$. Naravno kg je malo više. Treba naravno da stoji približno.
                      Ipak uzeću u obzir da trenutno aktuelna ulja na tržištu datiraju iz prve polovine godine pa bi „jednakost“ mogla da bude i:
                      1 lit. BU = 0,85$ (doduše u to vreme je dolar bio i malo jači pa skoro dođe na isto)
                      1 lit. BU = 0,65€.
                      Koliko računati evro? Neka bude 100 (i lakše je i zaokruženo i realnije za period godine makar se prodavalo sad, moralo bi da bude zapravo 110, no to može i na kraju).
                      Sada bi mogli odmah da damo i konačan rezultat (poznat iz prakse):
                      Finalno motorno ulje na tržištu u maloprodaji košta nekih 4x u odnosu na bazno ulje pa bi iole solidnije mineralno motorno ulje trebalo da košta nekih 2,5€ po litru.
                      Vrlo kvalitetno nekih 3€ po litru a uvozno za nekih 10-tak% više. Uvezeno iz Zapadne evrope (veći troškovi proizvodnje i transporta) kvalitetno mineralno ulje mora da košta makar 4€ po litru. Sve su ovo MINIMALNE cene i minimalizovane kalkulacije.
                      I ne uključuju famoznih 10 din. po litru ekološke takse što dođe još nekih 0,15 do 0,20€ po litru u MP.
                      Šta bi rekla malo detaljnija analiza?
                      Bazno ulje (ulja) predstaljaju 80 do 85% ulja (kada je mineralno u pitanju). Paket aditiva (rastvoren u ulju, jedan ili više) je znači nekih 15-20% a cena mu je 2,5 do 4 puta veća od cene baznog ulja. Znači:
                      0,80x0,65€+0,20x2,00€ = 0,92€
                      Troškovi blendovanja su zaista razlnoliki i zavise od mnogo faktora. Ipak mogu se sa dobrom dozom sigurnosti uzeti da su min. 30% od osnovnih sirovina. Stigli smo na 1,20€ za litar.
                      Troškovi ambalaže (1 lit.) su otprilike:
                      Flaša 0,20€, čep 0,05€, etiketa 0,05€ sve zajedno 0,30€. Ovi troškovi su možda neznatno manji ali su prethodni sigurno bar toliko više. I naravno čep je nešto manje a etikete nešto više ali to je tu negde.
                      Znači napunjeno u flašu 1,50€.
                      Na to ide još i kartonska kutija (12 flaša, mada je OMV inventivno to rasporedio na 14). To je negde još 0,02€ po boci, paleta može biti i povratna mada ali i to pakovanje košta a mora se imati i zaliha pa uz troškove da se paleta napakuje min. je još 0,05€ po flaši.
                      Troškovi transporta u vreme skupe nafte nisu mali. Distribucija manjim korisnicima košta još i više. Sve u svemu makar je 10% (prevoz i deo distribucije) i to mu dođe nekih 1,70€.
                      Nije uzeta u obzir dobit, razvoj i amortizacija. Ako razvoj i amortizaciju ukalkulišemo u „onih“ 30% (vrlo optimiskički) i dobit proizvođača (uslovnu) ako sam distribuira ili proizvođača + distributera uzmemo kao (optimističkih) 20% već smo stigli na 2,00€ po flaši.
                      Gde je tu zarada trgovca (makar 10%) i PDV (18%) i stigli smo na 2,60€ po boci. Taman 4x cena baznog ulja (nisam ja izmislio to nego podatak iz prakse, doduše „jako prosečan“).
                      To je zapravo min. da bi ulje bilo tek solidno!!
                      Uzmite u obzir i ekološku taksu koja ide na VP cenu pa PDV preko (nema duplog oporezivanja, nije nego; doduše zaista ne znam, možda je naplaćuju i na kraju).
                      Kako god stigli smo zapravo na 2,75€.
                      Nema ni troškova reklame!
                      Doduše može se malo i izvrdati ali jako teško ispod 2,5€ a da se ispuni neki od manje zahtevnih i važećih standarda (makar API SJ/CF).
                      Polusintetička ulja su teža priča.
                      1) Čista HC ulja. Nije da se nisu setili da mešaju I i II grupu ali ekonomski nije isplatljivo. Da bi dobili koliko-toliko kvalitet „polu-sintetike“. Čak iako nekim proizvođačima nije stalo do kvaliteta, 50% HC ulja II grupe ili manje zaista nije ni „rupa u zakonu“ te bi u EU i USA načisto nadrljali (zakonski) a možda neko u „banana republikama“ to i radi ali je to u današnje vreme neisplatljivo.
                      Čista HC ulja se po tradiciji (iz vremena kada su ova ulja bila skuplja) ali i zbog kvaliteta svrstavaju (legalno) u „polu-sintetička“ ulja.
                      Ova ulja BI MOGLA da koštaju kao kvalitetnija mineralna ulja (od kojih su u nečemu bolja a u nečemu i nisu) sa API SL/CF nivoom kvaliteta.
                      Sama HC bazna ulja (II grupe) mogu biti čak i jeftinija od mineralnih (bar nekih) ali nije pravilo. Ima nekoliko podataka ali dosta zavisi i od regiona i vrste samih ulja.
                      Može se uzeti da je cena 20-tak % veća pa se dobija rezultat 3,5 do 4€ za kanticu od jednog litra ovakvih ulja (3,0 do 3,2 za kvalitetnije mineralno; u oba slučaja rastvoreni aditivi u proseku čine nekih 20% ukupnog ulja).
                      2) Polusintetička sa frtalj ulja III bazne grupe. Ovde se veoma retko, ako uopšte, koriste bazna ulja tzv. III+ bazne grupe (SHC, VHVI, i kako se još sve ne nazivaju).
                      III bazna grupa obično košta 50 do 60% više od kvalitetnih mineralnih ali može da ide i do 80%.
                      0,75x0,65€+0,25x1,2€ = 0,80€ po litru.
                      Uz faktor 5 (za bogatiji sastav aditiva) dolazi se do (min.) cene od 4,00€ mada bi moglo da bude i 3,60€ kao apsolutno donja granica. Rezultat kao kod prethodnog.
                      3) Polusintetička sa 20% PAO (od baznog ulja ili 15-16% ukupno u ulju).
                      PAO košta nekih 2,5 puta više od mineralnih baznih ulja, mada nova generacija ide i sa faktorom preko 3.
                      Uzećemo najpovoljniju varijantu:
                      0,80x0,65€+0,20x1,6€ = 0,85€ po litru.
                      Dakle ova varijanta (sve ređa doduše) je neznatno skuplja i min. cena bi morala da bude 4 do 4,5€, tipično 4,25€ za bocu od jednog litra.

                      Dalje se sve više komplikuje. Zbog povećane cene osnove faktor MP cene se smanjuje na 3,5 pa čak i 3 kod potpuno sintetičkih ulja.
                      Moglo bi uslovno da se kaže da bi sintetička ulja (potpuno na bazi III bazne grupe) morala da koštaju makar 5€ ili ako imaju dobar deo III+ grupe makar 6€. Naravno uz standardni sastav aditiva (tipično API SM/CF, ACEA A3/B4 i MB 229.3 kao i VW 502/505) dok za sistem aditiva koji ispunjava i ACEA C grupu standarda i visoke proizvođačke min. cena se približava nivou od 10€ i uglavnom i nema mnogo jeftinijih ulja uz takve zahteve.
                      Postoji i mogućnost mešavine III i IV grupe (neka od Valvoline ulja) ali nije česta. Takođe III i V a naročito III+ i V grupe (Castrol između ostalih, možda i tipičan predstavnik).
                      Za analizu je zanimljivo izvući i minimalnu cenu za „ekonomična“ a čisto sintetička PAO ulja. Kod njih PAO osnova iznosi nekih 70% dok rastvoreni aditivi (obično u mineralnom ulju) čine preostalih 30%. Za gore pomenuti „standardni“ sastav aditiva se dobija negde oko 7 do 8€ po litru (7,50) što prilično odgovara cenama Mobil 3000, LM Synthoil High Tech i Kroon Emperol 5W-40 a tu je negde i Valvoline Syn Power. Iako poslednja dva verovatno sadrže i nešto base stock-a III/III+ grupe.
                      I najskuplja ulja koja sadrže kombinaciju IV i V ili su čisto od base stock-a V bazne grupe nisu za ovu analizu (kao i Castol) ulja jer im cena nikada nije “minimalna” jer u sebe uključuje par desetina procenata prestiža. Osim toga skupi sistemi aditiva ih čine još i skupljim tako da često startuju sa 12 do 15€ po litru čak i u zemljama gde su porezi manji i margine zarade se spuštaju zbog opšteg standarda stanovništva.

                      Stoga, sad i K2 polu-sintetika nije ispod 1500din. za 4 ili 5 litara. Setite se akcija od 1200 din. za istu kanticu. Da li je bilo realno? Na samoj granici, uz mogućnost da se radi o čistim (jeftinim) HC uljima ili kombinaciji I i II(+) bazne grupe u osnovi.
                      Lukoil je sa 3€ po litru za “polu-sintetiku” baš na “ivici noža” da to bude realno. Uz sve uštede (škrtarenje) teško je ne primetiti da su prethodne (skoro) dve godine možda i mogli da idu sa takvim cenama (2009. je nafta bila jeftinija naročito u prvoj polovini godine), ali da sada to može da se nastavi samo sa makar malim uticajem na kvalitet. Umesto PAO base stock ubacite III baznu grupu ili malo više HC baznih ulja. Posao cveta.
                      Naravno zato i postoje ovakvi forumi pa su ljudi primetili da nešto tu ne valja i da “ne miriše dobro” (pa je ispalo i bez navodnika).
                      Lukoil je posebna priča i već je prilično ispričana ali je važno uzeti ove navedene cene kao orijentaciju koliko minimalno morate da platite za bar standardni kvalitet. Sve ispod ovoga čak i na akcijama budi sumnju. Naročito ukoliko duže traje. Niste sigurni u brend? Pogledajte cenu, isuviše visoku za manje poznati nemojte da dajete ali i suviše niska nije ništa bolja. Između dva nepoznata i jeftina ulja kupite bar ono malo skuplje od najjeftinijeg. Nije baš garancija i nije linearno pa čak ni “koliko para toliko muzike” ali malo od svega toga ima.
                      Pamet u glavu!

                      P.S.
                      Raćunica za drugu polovinu ove godine je nekih (bar) 10% veća od navedenih za prvu polovinu. Kod maziva se cene ne usklađuju baš sa svakom promenom cene nafte nego maksimalno kvartalno, doduše dinarske prodajne cene naravno češće (min. jednom mesečno iz razumljivih razloga).
                      Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

                      Comment

                      • bax76
                        CBC Senator XXL
                        • 07.11.2006
                        • 605
                        • BG

                        #26
                        Re: Baki, al’ ti skupo ovo ulje!

                        Usled potrosnje Selenia 20k ulja, od oko 1l na 5000-6000km, razmisljam da menjam ulje. Motor 1.2 8v FIRE 35.000km.
                        Kratko pitanje, citao sam preporuke na drugom forumu, da je coveku prelaskom sa Selenije 20k, na Esso 5w40 resio kompletan problem potrosnje ulja.
                        Cena je oko 900 kinti 1 litar. Da li ovo da probam, kapiram da nista lose nece da se desi?

                        Da li je Esso 5w40 adekvatno ulje za FIRE?
                        Esso bi uzeo u Panteru, jer su valjda oni uvoznici, pa je manja sumnja u originalnost.

                        Comment

                        • expendable
                          CBC Senator XXL
                          • 04.11.2009
                          • 3662
                          • Bor

                          #27
                          Re: Baki, al’ ti skupo ovo ulje!

                          Potrošnja ulja koju navodite nije zabrinjavajuća, samo trebate redovno da proveravate nivo (i dolivate ulje).
                          Dobro, razumem. Iritira a naročito nervira sa stanovišta da može manje a svi "znamo" da što motor manje troši ulja ...
                          Ja baš imam suprotno stanovište a "nultu" potrošnju ulja tretiram kao MIT (a šta bi drugo bilo).
                          Već je dosta reči bilo o tome a blizu je tome lagana gradska vožnja ili kratke prigradske relacije kada se ulje pošteno ni ne zagreje.
                          Naravno takvi uslovi su zapravo jako loši za podmazivanje pa bi uvek više voleo da auto troši 2dcl ulja na 1000km nego 1dcl.
                          Uostalom za ove Fiat motore sam proizvođač kaže da mogu da troše i do 400g (450ml) na 1000km, doduše kada je motor nov (troše i više) a posle nešto manje. Koliko ne kaže ali sve do 3dcl u mešovitoj i pola litra u oštroj vangradskoj vožnji u višim obrtajima je nešto što je normalno.
                          Doduše sa onom km si me malo zbunio a i Fire motor, nisam baš siguran da li su oba. Mislim na 1.2 60ks iz Classica i 1.2 65ks iz Grande-a. Nema suštinske razlike ali ovom drugom bi prijalo neko Low(Mid) SAPS sa ACEA C3 u 5W40 viskozitetu. Ipak Esso će odraditi dobar posao u oba.
                          1) Ako može Selenia 20k - sigurno može i Esso Ultron 5W40 (i sigurno je bolje)
                          2) Preporuka za Grande je bila i ostala 5W40 a za Classic prvo 10W40 pa je sad 5W40, odlično (i relativno skupo) Selenia K.P.E.
                          Esso "bije glas" da ga motori malo troše. No bez obzira na to, Esso Ultron je odlično ulje. Prelazak sa 20k na Ultron je korak na bolje (uz doduše malo veću cenu ali prihvatljivu).
                          Dakle uz kupovinu kod Plattner-a (zapravo preko njih) originalnost je zagarantovana i preporuka više nego stoji.
                          Više o ovoj temi na:
                          http://motornaulja.blogspot.com/2010/01 ... punto.html
                          i u sledećem tekstu (hronološki) posle tog. Napominjem da je u to vreme zvanična preporuka bila Selenia 20k a par meseci kasnije Selenia K.P.E. Preporučujem i komentare koji dopunjuju tekst.

                          P.S.
                          Uzmite u obzir i Selenia K.P.E. naročito ako je Grande Punto. Ipak iako je nagađanje mislim da bi Esso (sa delom PAO osnove) mogao da bude ulje koje će motor manje trošiti ako je to primarni cilj.
                          Selenia ulja sam stavio u širu grupu mojih omiljenih (april 2009. na blogu) a nisam mnogo promenio mišljenje od tada. Međutim činjenica je da neka ulja i nisu baš na nivou opšteg renomea firme. Ako neko spada u tu grupu to je 20K. Baš mi se ne sviđa (iako nemam zasnovane činjenice za to) a i skuplje je nego što vredi; to je već lako dokazati, uostalom za skoro iste pare može da se npr. pazari i Valvoline SynPower (uzet za primer zbog 3 din. razlike doduše ne u istoj radnji), klasu iznad 20K, a sličnih primera ima još.
                          Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

                          Comment

                          • kristina990
                            Banovan
                            • 13.04.2009
                            • 1066
                            • Srbija

                            #28
                            Re: Baki, al’ ti skupo ovo ulje!

                            Svaki motor troši ulje, jer treći klipni prsten ne ostruže celokupni sloj ulja sa zidova cilindara i ono potom izgara. Dopuštena potrošnja ulja je od 0,2 do 0,6 posto potrošnje goriva.
                            Slažem se da je nulta potrošnja MIT,pre bih rekao da oni koji to pričaju"ne troši mi od zamene do zamene",od zamene do zamene nikad ne izvuku šipku ulja.

                            Comment

                            • expendable
                              CBC Senator XXL
                              • 04.11.2009
                              • 3662
                              • Bor

                              #29
                              Re: Baki, al’ ti skupo ovo ulje!

                              Hvala na dopuni kolega!
                              Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

                              Comment

                              • Dora
                                Nadzornik!!!
                                • 24.10.2004
                                • 17451
                                • Novi Sad
                                • FIAT

                                #30
                                Re: Baki, al’ ti skupo ovo ulje!

                                Treći prsten podmazuje, drugi prsten skida višak....
                                Ovde se piše nešto pametno, samo ne znam šta...

                                https.autogas.rs

                                Comment

                                Working...
                                X