Obećana zemlja

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • expendable
    CBC Senator XXL
    • 04.11.2009
    • 3662
    • Bor

    Obećana zemlja

    Obećana zemlja, deset (božijih) zapovesti za motorna ulja, proroci, sudije, mesija, jevanđelje, biblija ... otkrovenje ...
    Toga ovde neće biti jer toga nema u temi o kojoj govorimo. Doduše skoro sve gore navedeno u vezi motornih ulja postoji na net-u no to su samo goropadni nazivi za ne tako briljantne koncepte i kvalitetne (ali ne i izuzetne) tekstove.
    Sve to nepostoji baš kao ni babaroga, deda mraz ali mnogi podlegnu iskušenju u trenutku kad spoznaju da dosta znaju ne videći da ni kad saznaju da ne znaju baš toliko ostaje im još mnogo više onoga što nikada neće ni znati (što neznaju da neznaju i nikada i neće).

    Kao što „pisac“ u genijalnom filmu Tarkovskog (Stalker, naravno) kaže:

    „ ... Ali vladati svetom! Popravljati društvo! Božije carstvo na zemlji! To nisu samo želje, već ideologija, delatnost, koncepti.“

    Nije dovoljno pobeći od robovanja (makar i kroz crveno more, ili bar narandžasto kao neka Castrol i Nipon ulja ili Purpurno što je za, dok su nova, Royal Purple i „zaštitni znak“), obećana (sveta) zemlja („božije carstvo na zemlji“) ili (autorovo skromnije) stanje svesti da vas niko ne može „vozati“ mora se zaraditi (za to se malo pomučiti). Dakle čeka nas još veliki posao.
    Mnogi od vas su već primetili da mnogi proizvođači ne navode mnoge bitne podatke ili manje bitne ali dovoljno zanimljive širem čitalaštvu. Dalje, podaci o istom ulju se često razlikuju na sajtovima istog proizvođača ali u raznim državama. To postavlja mnoga pitanja:
    - Da li se radi o normalnim odstupanjima i tolerancijama u proizvodnji?
    - Da li su to „samo“ regionalno prilagođenja ulja i ako jesu nije li tu „prilagođen“ i kvalitet istih što bi u praksi značilo što istočnije to gore?
    - Da li su to podvarijante istog ulja?
    - Znaju li uopšte oni šta rade? Možda su greške? Ako jesu da li su namerne ili slučajne?
    - Nije li to samo deo igre da se zbune narodne mase? (ovo pomalo zvuči kao teorija zavere ali ekonomski interesi su često na ivici tog koncepta).

    Jedino što religije i motorna ulja imaju zajedničko zapravo su mitovi (i legende) uz jak pritisak da se nametne dogma kako od proizvođača ulja tako i još više od strane proizvođača automobila i (njihovih ili bar pod njihovom kontrolom) zvaničnih servisa (kao da već „zvanični“ servis nije dovoljno nametanje koje u nerazvijenim zemljama dođe (zbog skupe specijalizovane opreme) i najrazumnije no još uvek nametnuto rešenje za održavanje automobila).
    Dogmatika i mitovi su dve osnovne stvari čiji ću uticaj pokušati bar da smanjim.
    To je zapravo glavni (osnovni) cilj ove pisanije. Naravno bez vaše (čitalačke, kritički nastrojene ali u gore navedenom cilju ili baš protiv njega) pomoći nema šanse ni da se približim cilju već samo da ga dotaknem no ozbiljno računam na Vas.
    Kako tekstovi budu po konkretnim temama šaljite vaša iskustva i zaključke ma koliko bili neobjektivni i nerelevantni („tiši rad motora“, „manja potrošnja ulja“, „manja potrošnja benzina“, „jači motor“, „bolji izgled ulja nakon x kilometara“ i slično).
    Mitovi u vezi motornih ulja su vrlo brojni i jako sporo umiru ali su takođe i jako popularni.
    Tekst posle ovog kraja uvoda će obratiti samo one najpopularnije a sada ću samo načeti temu. I na blogu odlažem ovu temu. Zašto? Zato što su mitovi uvek zasnovani na nepotpunoj istini ali imaju realnu osnovu. Ako se na njih nadovežu i znalci iz industrije ili pojedini proizvođači mit narasta, jača i ne može se iskoreniti desetinama godina.

    U ovom tekstu samo jedan i najopakiji mit koji nije mnogo popularan ali je vrlo opasan.
    Mit otprilike glasi:
    - Motorno ulje se zapravo i ne treba menjati a česte promene su izmislili proizvođači ulja da bi više zaradili.
    Druga malo blaža varijanta:
    - Sintetička motorna ulja su iz avijacije „na silu“ gurnuta u automobile (dobro, što jest’ – jest’) šezdesetih godina XX veka (u to vreme sigurno). Testovi proizvođača i (ovo je vrlo popularna teza unutar mita) američka vojska (u Vijetnamu?!) su pokazali da se sa njima može preći i po 50 do 100 hiljada milja (80 do 160 hiljada km) između izmena. I da je taj interval izmene u početku prepolovljen da bi se kasnije sve više smanjivao i stigao i do 5 ili čak 3 hiljada milja!?

    Ne bi gubio vreme, jer svi znate da je ovo neistina. Ipak bih se osvrnuo kako tako nešto još uvek opstaje jer tako postaje jasnije kako opstaju „zasnovaniji“ mitovi.
    Ovakav mit zaista ne zaslužuje (duži) komentar ali čak i takav ima svoju realnu osnovu.
    Kao kod svakog mita radi se o nekoliko tačnih ili približno takvih tvrdnji iz kojih se pokušava implicirati potpno netačna tvrdnja.
    Šta je tu (pobogu!) tačno?
    Sintetička osnova (Base Stock) je praktično neograničenog vremenskog trajanja. Ovo prvenstveno važi za V grupu baznih ulja, nešto manje za IV (PAO sintetike) i još manje za III (SHC ili „hidroizomerizovana“ ili obrađena HC – hidrokrekovana bazna ulja).
    Zaista je tako: sintetička osnova može izdržati i preko 100 hiljada km.
    Dodatni dokaz koji ide u prilog ovome su ulja za teška vozila koja se menjaju na 80, 100 ili čak 120 hiljada km.
    Drugo: zaista su u početku proizvođači (Mobil) preporučivali 20 ili 25 hiljada milja kao interval zamene u odnosu na tadašnjih 3 ili maksimalno 5 za mineralna motorna ulja. I zaista se ta brojka smanjivala ali ne iz konspirativnih već u praksi dokazanih razloga.
    Treće: poznat vam je VW standard 506.01? Nisu sad bitni detalji ali po njemu se ulje menja svake dve godine ili na 50 hiljada km (kod za taj standard predviđenih (savremenih) dizel motora).
    Motorno ulje se ipak ne menja zbog razgrađene bazne osnove već mnogo više iz nekoliko drugih razloga. Najvažniji od njih su: razgrađivanje (potrošnja) aditiva u ulju, povećanje kiselosti ulja zbog produkta sagorevanja, voda od kondenzacije (naročito zimi) u ulju, zgušnjavanje ulja ili suprotno tome razređenje ulja zbog pojave koja se naziva „fuel dilution“ što uprošćeno znači: razređenje ulja zbog nesagorelog goriva. Ima još ali dovoljno je.
    Motorno ulje se mora menjati unutar intervala koji je propisao proizvođač automobila ili na sopstvenu odgovornost i u specifičnim slučajevima (biće u kasnijim tekstovima) nešto iznad toga. Ne treba posebno pominjati da je skraćenje propisanog intervala zamene za 20 do 25% nešto što ne košta a može doprineti u velikoj meri dužem trajanju i boljem stanju motora.
    Poznato vam je da se motorno ulje može reciklirati.
    Čak i mineralno ulje se može bar jedom ili u optimalnim uslovima 2 do 3 puta reciklirati. Sintetička u praksi čak 5 do 6 puta a u teoriji i do 10.
    Šta je reciklaža? Krajnje uporšćeno: mikrofiltracija i/ili ultra centrifuga u cilju odvajanja koloidnih čestica gareži, prljavštine, prašine i ostalih nepodesnih primesa. Zatim dodavanje (paketa ili po analizi nedostajućih) aditiva i podešavanje TBN-a na optimalni nivo (to zapravo spada pod prethodno ali samo posebno naglašavam).
    Takvo ulje nije 100% kao novo ali je jako, jako upotrebljivo (može biti samo stepenicu niže kategorije) a žalosno je da se (bar kod nas) više ne koristi kao mogućnost.
    Uz to veliki vozni parkovi (naročito komercijalnih vozila) u Americi ali i u Evropi (nešto manje) rade redovne analize ulja kojima ne samo da utvrđuju optimalan interval zamene, nego za iste kamione (autobuse) na istim ili sličnim relacijama (i sličnim stanjem ulja) vrše korekciju kvaliteta ulja povećanjem baznog broja ulja i potrošenih aditiva, uz zamenu filtera i čime produžavaju interval zamene 50% ili čak i više. Ovo je jedna vrsta nepotpune reciklaže a primerena je samo kod teretnih vozila i za više njih inače je skuplje nego promeniti ulje.
    Naravno iako se ulja na kamionima menjaju čak i na 100 hiljada km morate čitati šta piše „sitnim slovima“. Takvi intervali zamene mogući su samo kod dugih relacija, za „samo“ kraću vangradsku vožnju se obično prepolovljava (ili smanjije i za više), za veliko učešće gradske vožnje smanjuje još dvostruko (ili skoro) i na kraju krajeva ukoliko se prelaze visoki planinski lanci (jako teški uslovi rada motora) smanjuje bar još dvostruko.
    I šta je preostalo? Od impozantnih (u optimalnim uslovima) 120.000km stigosmo na 15.000km!! Zato budite što objektivniji prema svom načinu vožnje. Proizvođači (automobila) kod intervala zamene ulja kao i kod potrošnje goriva uzimaju (na svoju korist) 60 ili 70% vangradske vožnje. Ukoliko više vozite po gradu uzmite da ste u teškim uslovima vožnje za vaš motor i ulje. To najčešće znači ½ ili maksimalno 2/3 optimalnog intervala zamene.

    Ulja se menjaju! I ne samo da se menjaju već u većini slučajeva ispod preporučenog intervala zamene ili maksimalno na 6, 12 ili 24 meseca zavisno od toga kako preporučuje proizvođač.

    Obećana zemlja je (za početak) pustinja. Samo zajedno od nje možemo napraviti raj pa makar mali kutak njega u vidu kolektivnog znanja (i uticaja) koje će „poraziti“ (zapravo je naterati da „trči za svoje pare“) prosečnu (bar evropsku) kompaniju srednje veličine.
    Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).
  • oliver
    CBC Član
    • 18.02.2005
    • 69
    • montenegro

    #2
    Re: Obećana zemlja

    Mene zanima jedna stvar a to je vremenski period koji je kayu godina a ja tako i mijenjam ulje ali mi je to malo nelogicno.
    Zamislite nekog ko recimo predje 5.000 km godisnje i mora da promijeni ulje zbog toga sto je proslo godinu dana.
    Sto konkretno utice na te aditive koji se trose vremenom i koji je rok trajanja ulja u kanti?
    Mozda je glupo pitanje jer nisam strucan ali pokusavam da razmisljam logicki a da ne pominjem razlicite intervale zamjene kod nas i vas i u EU.
    ne popravljaj ako nije pokvareno

    Comment

    • kristina990
      Banovan
      • 13.04.2009
      • 1066
      • Srbija

      #3
      Re: Obećana zemlja

      ne bi bilo loše nešto napisati iz stručnog ugla o "jeftinim "uljima koja ne samo da zadovoljavaju,nego su se pokazala kao vrlo dobra u normalnim uslovima eksploatacije,zatim
      isto o tim "jeftinim" uljima u dizel motorima s indirektnim ubrizgavanjem koja koriste d2,s osvrtom na tbn,sadržaj cinka i
      interval zamene
      mislim da bi to bilo interesanto velikom broju čitalaca

      Comment

      • expendable
        CBC Senator XXL
        • 04.11.2009
        • 3662
        • Bor

        #4
        Re: Obećana zemlja

        Originally posted by oliver
        Mene zanima jedna stvar a to je vremenski period koji je kayu godina a ja tako i mijenjam ulje ali mi je to malo nelogicno.
        Zamislite nekog ko recimo predje 5.000 km godisnje i mora da promijeni ulje zbog toga sto je proslo godinu dana.
        Sto konkretno utice na te aditive koji se trose vremenom i koji je rok trajanja ulja u kanti?
        Mozda je glupo pitanje jer nisam strucan ali pokusavam da razmisljam logicki a da ne pominjem razlicite intervale zamjene kod nas i vas i u EU.
        Ako se pojave dva (slična) odgovora to je zato što radim 10 poslova od jednom dok jednog dana ne puknem skroz.
        Ukoliko prelazite 5000km ili manje godišnje vi automatski pripadate grupi teških uslova vožnje. Mesečno zapravo prelazite tek 300 do 500km što znači da najverovatnije svaki drugi dan prelazite 10 do 20km i to u uslovima gradske vožnje. Time zapravo pre svega u smislu radnih sati motora zapravo opterećujete motor 3 do 5 puta više od vangradske ili 2 do 3 puta više od uslova mešovite vožnje. Tako od 5 zapravo stižete na preporučenih 15000km. A nije samo to. Kratke gradske relacije spadaju među najteže moguće uslove vožnje. Za konstruktore motora i formulatore motornih ulja ovo je prava noćna mora. To više vuče u grupaciju automobila koji se retko koriste. Takvi ne pređu više od 100 do 150 hiljada km (prepolovi za zastavina vozila) pre generalke. Zašto? Zato što se vozi daleko od optimalnih uslova rada motora. U tako kratkim stani-kreni relacijama se ne postiže radna tempratura (pa i ulja) i ulje ide kroz uljne kanale sa 2, 3 ili 5 puta većom viskoznošću što stvara veće otpore, veće trenje i samim tim habanje motora, plus garež i ostale neželjene pojave. Osim toga to podrazumeva više hladnih startova od kojih svaki sa stanovišta habanja motora deluje kao pređenih 200 do 300km na otvorenom pri radnoj temperaturi motora. Uz to ukoliko se ne koristi LPG (TNG) povećan je uticaj „fuel dilution“ efekta. I na kraju i najveća pošast ovakvog načina vožnje: voda u motoru (ulju naravno, prim. aut.). Prilikom ovakve vožnje kondenzuje se voda a ona je propast za ulje. Filter će jedan deo odstraniti ali je uglavnom nemoćan za ovakve uslove. Zato se automobili koji se ne koriste moraju jednom mesečno provozati van grada min. 30km (poželjno 50 i više) i to posle 15-tak km i postizanja radne temperature ne „penzionerske“ već oštre vožnje u visokim obrtajima. To ima više pozitivnih uticaja na motor i ulje (i pride puni akumulator) a najvažniji je efekat da kondenzovana voda pri radnoj temperaturi ispari i tako se izbaci iz ulja.
        Znači pri takvim uslovima vožnje 5000km je i onako maksimum. Ukoliko se pak vozi 1 do 2 vožnje van grada i tek poneka u gradu u toku meseca onda bi zaista moglo da se diskutuje o dužem vremenskom intervalu zamene.
        To bi moglo da bude do 18 meseci ali u uslovima kontinentalne klime i mrazeva 2 zime je isuviše. Onda je teško napraviti intervale zamene pogotovu što se po pravilu više vozi leti. U uslovima mediteranske (kalifornijske ili one na Floridi) klime moglo bi se pod prethodno navedenim uslovima ulje menjati i na 18 meseci (5 do 6000km godišnje). Za mineralna ulja za ovako nešto ne bih dao preporuku za polusintetike bio bih uzdržan a glasao bih za potpune sintetike ili bar „synthetic technology“ ulja.
        Aditivi se troše sa radnim satima motora i više su vezani za pređene km nego vremenski interval. Doduše pomalo je povezano ali uprošćeno se može reći da potrošnja aditiva nije uzrok za menjanje jedanput godišnje.
        Rok trajanja ulja u originalnoj ambalaži je 3 do 5 godina. Sve više preovlađuje (administrativni) stav da to bude 3 godina. Nisam pratio najnoviju EU regulativu ali znam da je još uvek od države do države 3 ili 5 godina. Tehnološki je 5 godina sasvim opravdano. Do pre 10-tak ili 20-tak godina uziman je „neograničen rok upotrebe“ uz preporuku da to bude 7 godina. Otvorena kanta se može upotrebljavati tek malo manje od roka što bi značilo 4 ili bar 2,5 godina. Naravno uz uslov da ne stoji na suncu, mrazu i da se ne otvara svaki čas.
        Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

        Comment

        • expendable
          CBC Senator XXL
          • 04.11.2009
          • 3662
          • Bor

          #5
          Re: Obećana zemlja

          Originally posted by kristina990
          ne bi bilo loše nešto napisati iz stručnog ugla o "jeftinim "uljima koja ne samo da zadovoljavaju,nego su se pokazala kao vrlo dobra u normalnim uslovima eksploatacije,zatim
          isto o tim "jeftinim" uljima u dizel motorima s indirektnim ubrizgavanjem koja koriste d2,s osvrtom na tbn,sadržaj cinka i
          interval zamene
          mislim da bi to bilo interesanto velikom broju čitalaca
          Svakako da bi ovo bilo interesantno većem broju čitalaca. Iako sam na blogu često bio "sasečen" pri pominjanju jeftinijih ulja nisam odustao.
          Uopšte sam pristalica jeftinijih ulja koja ispunjavaju specifikacije. To ljudima sa manjim kućnim budžetom može biti značajna ušteda.
          Osim toga čak i ukoliko su lošija to često su to nijanse. U krajnjem slučaju za malo starije motore to je možda i najbolja preporuka. Ukoliko neko ulje ima CF ili CF-4 ili čak CH-4 a jeftinije je i možda lošijeg kvaliteta od svetskog vrha za vozila o kojima govorite i koja traže tek CD API ona mogu biti jednako dobra kao vrhunska ulja sa CD specifikacijama a još uvek jeftinija.
          O ovome će svakako biti i više a sada najkraće moguće:
          Galax, FAM, Prista i Lukoil su cenovno tako povoljna a kvalitetom (pogotovu Lukoil) jako blizu najvećim svetskim proizvođačima da se posebno preporučuju i čine "best buy" za starije motore pa i dizel. Optima i INA su tu negde sa kvalitetom ali su nešto skuplja. Novolin (ukoliko još postoji) je takođe dobra mogućnost sa za nijansu manjom preporukom. Manje blendare (mešaonice) kao što su (u Srbiji): OktanOil i Viskol pre svih dolaze u obzir. To su firme koje su na granici mogućnosti da prave kvalitetna ulja ali se trude i postužu to. Imaju čak i AAS (atomski spektrometar) i ostale osnovne uslove za rad ali ipak na granici zahteva jer osim bolje opremnjenosti laboratorija one traže i više obučenog osoblja, pa više stručnjaka u proizvodnji, logistici i sl.
          No to je sad duga priča. Iako dolaze u obzir kao varijanta za starije motore tek su neznatno jeftiniji od gore pomenutih a renomiranih proizvođača. To ih stavlja u nezgodan položaj da teško mogu proći kao preporuka. Tu su i razni "no name" proizvođači od kojih neki i iz zapadne evrope, prodaju se kroz trgovinke lance i pitaj boga gde se i kako prave. Iako možda grešim za takva ulja tek ne bih dao preporuku. Za neznatno višu cenu jedan FAM ili Galax je sigurno mnogo bolje rešenje. Tu su i ulja NIS-a, NISOTEC serija (doduše odavno ih nisam video) koja su takođe preporučljiva kupovina.
          Ulja za motore koji troše D2 moraju imati TBN od 9 ili veći ili bar blizu te vrednosti (npr. 8,5) da bi izašla na kraj sa povećanim sadržajem sumpora i drugim pošastima iz nekvalitetnog dizel goriva. Sadržaj cinka a zapravo ZDDP-a treba takođe biti veći ali to traži i veći sadržaj deterdženata a to se retko navodi u specifikacijama. Uglavnom ukoliko je ulje i za benzinske motore gledajte da nema SL API već SJ ili manji (SH što je retkost) ili SG. Izbegavajte manje od SG jer neće biti dovoljnog kvaliteta. Interval zamene: po savetu proizvođača motora ili skratiti za 20%. Za normalne uslove vožnje i prvo pomenute renomirane firme sasvim dovoljno. Za teže uslove vožnje npr. 40%. No name bi morali da imaju još 20% mani interval zamene pa bi cenom dostigli ili prestigli pominjane firme. Dodatno možete uštedeti kupovinom bulk pakovanja (na točenje, "iz bureta") samo budite pažljivi. Vodite računa da se pravilno skladišti (unutra a ne napolju) da je original, da mu nije istekao rok i da nije ceđeno sa samog dna bureta i da ne stoji previše dugo otvoreno to jest uzimajte gde imaju veći promet. Mnogi zvanični servisi koriste ulja iz bureta što je sasvim logično. Bitno je da prodavac nije neki "sitni profiter".
          Biće o ovome još.
          Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

          Comment

          • StudentBGD
            CBC Senator XXL
            • 18.12.2007
            • 1027
            • Beograd

            #6
            Re: Obećana zemlja

            Ja samo da dam malo moralne podrske. Svaka cast za odgovore! Bas prija nova injekcija znanja i strucnosti na forumu...

            Imam jedno pitanjce i ja

            Za benzinske motore razumem zasto je skracen interval zamene ulja i ostalih filtera. Zanima me zasto su servisni intervali skraceni i za dizel motore koji koriste iskljucivo Eurodizel? Ako koristimo isto gorivo kao i u EU (recimo da neko sipa samo na MOL-u jer ne zeli da rizikuje sa ostalim pumpama) zasto je interval zamene opet prepolovljen?
            Ovo me zanima jer prelazim dosta km godisnje (45-50.000km), od cega je minimun 80% vangradske voznje, i zbog tok skracenog perioda zamene ja na godisnjem nivou potrosim min oko 350-400e vise na odrzavanje auta nego sto bih to cinio vozeci isti auto u Madjarskoj, Sloveniji... Cak je i u HR duzi servisni interval. Razmisljam se da produzim interval sa 10.000 na 15.000km sto ce da bude negde izmedju preporucenog naseg i EU servisnog intervala, samo me kopka da tu nije u pitanju nesto vise od samog goriva.. Kola odrzavam kod proverenog ovl. servisa, ugradjujem samo orig. delove ili bolje zamenske.
            Pozdrav i samo napred.
            Ne znam da pisem kako treba pa ne bih da se potpisujem

            Comment

            • oliver
              CBC Član
              • 18.02.2005
              • 69
              • montenegro

              #7
              Re: Obećana zemlja

              Cestitka za odgovore takodje.
              i naravno jos pitanja

              Koliko je potrebno da se postigne radna temperatura ulja?

              I sad moje zapazanje, na poslu imam priliku da vozim auta raznih kubikaza benzince i dizele i cini mi se da se
              malolitrazni benzinci vrlo brzo zagriju (3-4 km) za razliku od dizela 2.5 koji je "mlak" i poslije 6-7 km.
              Takodje imamo i jednog benzinca 2.4 koji isto tako brzo postize radnu temperaturu, da napomenem radi se o
              novijim automobilima do tri godine starosti.
              Naravno kad govorim o temperaturi mislim na temperaturu rashladne tecnosti i zanima me da li se i ulje grije istom brzinom?
              ne popravljaj ako nije pokvareno

              Comment

              • kristina990
                Banovan
                • 13.04.2009
                • 1066
                • Srbija

                #8
                Re: Obećana zemlja

                veoma je teško naći sad neko ulje sa nižim standardom od api SL/CF ,a da zadovoljava vw standard 505.00
                konkretno mislim na gradaciju 10w40 polusintetiku
                ja lično koristim luk 10w40 SL/CF polusintetiku koja ima tbn 7,5(castrol magnatec diesel je tu vrlo blizu) i menjam na 5000 km s obzirom da vozim
                dosta na vema kratkim relacijama
                da li mogu produžiti interval na 7500 km koliko propisuje fabrika s obzirom na preporuke proizvođača za to ulje da se može
                menjati na 10000-15000 km
                da li postoji neki odnos između tbn i intervala zamene kod korištenja d2 goriva npr.tbn9-9000km,tbn 7,5-7500km
                mislim da je ovo dosta interesantno i specifično jer koliko vidim sva današnja ulja ,iole kvalitetnija, se prave za
                automobile modernije kostrukcije s pogonom na eurodizel i benzin gde je izbor ulja i procena dužine intervala mnogo lakša

                Comment

                • expendable
                  CBC Senator XXL
                  • 04.11.2009
                  • 3662
                  • Bor

                  #9
                  Re: Obećana zemlja

                  Originally posted by oliver
                  Cestitka za odgovore takodje.
                  i naravno jos pitanja

                  Koliko je potrebno da se postigne radna temperatura ulja?

                  I sad moje zapazanje, na poslu imam priliku da vozim auta raznih kubikaza benzince i dizele i cini mi se da se
                  malolitrazni benzinci vrlo brzo zagriju (3-4 km) za razliku od dizela 2.5 koji je "mlak" i poslije 6-7 km.
                  Takodje imamo i jednog benzinca 2.4 koji isto tako brzo postize radnu temperaturu, da napomenem radi se o
                  novijim automobilima do tri godine starosti.
                  Naravno kad govorim o temperaturi mislim na temperaturu rashladne tecnosti i zanima me da li se i ulje grije istom brzinom?
                  Odgovoriću i detaljnije sada samo kratko. Zavisi od motora, zavisi i od ulja. Možete pogledati i na www.maziva.org
                  Ipak mislim da su tamo navedeni podaci "najgora varijanta" (motori malo starije generacije, npr. iz devedesetih) i sličnim "otežavajućim" okolnositima.
                  Zavisi i od spoljne temperature, načina vožnje itd.
                  Dizeli osim "supermodernih" u proseku trebaju koji minut (km) više kao što ste i sami zaključili.
                  Otprilike (imam i jednu svoju "formulu" jer zavisi od oba i W i "obične" SAE kategorije) je:
                  0W 2 do 5km (0W-20 1 do 2km ostala bliže 5)
                  5W 5 do 8km
                  10W 10-tak km
                  15W (kako samo ime kaže) 15-tak
                  20W-50 osim u špic leta 20 do 25km inače leti možda i 10-tak.
                  Sve gore navedeno vrlo približno. Shvatite uslovno. Što noviji motor manje vreme do radne temperature i obratno. Brojke su krajnje orijentacione.
                  Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

                  Comment

                  • expendable
                    CBC Senator XXL
                    • 04.11.2009
                    • 3662
                    • Bor

                    #10
                    Re: Obećana zemlja

                    Originally posted by StudentBGD
                    Ja samo da dam malo moralne podrske. Svaka cast za odgovore! Bas prija nova injekcija znanja i strucnosti na forumu...

                    Imam jedno pitanjce i ja

                    Za benzinske motore razumem zasto je skracen interval zamene ulja i ostalih filtera. Zanima me zasto su servisni intervali skraceni i za dizel motore koji koriste iskljucivo Eurodizel? Ako koristimo isto gorivo kao i u EU (recimo da neko sipa samo na MOL-u jer ne zeli da rizikuje sa ostalim pumpama) zasto je interval zamene opet prepolovljen?
                    Ovo me zanima jer prelazim dosta km godisnje (45-50.000km), od cega je minimun 80% vangradske voznje, i zbog tok skracenog perioda zamene ja na godisnjem nivou potrosim min oko 350-400e vise na odrzavanje auta nego sto bih to cinio vozeci isti auto u Madjarskoj, Sloveniji... Cak je i u HR duzi servisni interval. Razmisljam se da produzim interval sa 10.000 na 15.000km sto ce da bude negde izmedju preporucenog naseg i EU servisnog intervala, samo me kopka da tu nije u pitanju nesto vise od samog goriva.. Kola odrzavam kod proverenog ovl. servisa, ugradjujem samo orig. delove ili bolje zamenske.
                    Pozdrav i samo napred.
                    Opet kratko i vrlo uslovno.
                    Nije samo do goriva ima malo i do puteva! (naravno i još ponešto).
                    Uz uslov da sipate samo na MOL-u i da često putujete u (bliže) inostranstvo i plus da većina vaše vožnje je vangradski tip:
                    15000km je neki optimalni kompromis i to ste dobro zaključili. Osim toga taman dođete na 3 promene ulja godišnje što je takođe bolje nego 4 do 5.
                    Bolje po džep ali ne i gore za vaš automobil. Ipak ukoliko vam je auto još u garanciji džaba vam savet jer vam istu neće priznati.
                    Konsultujte i servis ali 90% da će se držati "propisanog". Naravno auto je vaš i van garancije vas niko ne može naterati. Ako je u EU servisni interval 20k km 15 je više nego dovoljan "faktor sigurnosti". Slobodno terajte "po svom", moja podrška uz 90-99% da sam u pravu. Vaš auto, vaše pare (za servis i ulje) pa odlučite. Uklopite nekako da bude 3 servisa godišnje pa makar i na 17k jedino 20 hiljadarki bez preke potrebe ne prelazite jer ćete postati "neogrovoran" vlasnika auta i na duži rok povećati troškove. Naravno ako s vremena na vreme probijete par hiljada km ništa strašno još uvek ste na bar 2 servisa godišnje što je više nego dovoljno (za do 40.000km pa i 45.000; u drugom slučaju samo dovoljno a ne "više nego dovoljno"). Napomena: 20k ili 22k ("kvaka 22") interval podrazumeva "suvu" sintetiku koja ne mora biti bolja od "polu"sintetike ili mineralnog ali kad je pitanje intervala zamene (ipak) jeste.
                    Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

                    Comment

                    • expendable
                      CBC Senator XXL
                      • 04.11.2009
                      • 3662
                      • Bor

                      #11
                      Re: Obećana zemlja

                      Originally posted by kristina990
                      veoma je teško naći sad neko ulje sa nižim standardom od api SL/CF ,a da zadovoljava vw standard 505.00
                      konkretno mislim na gradaciju 10w40 polusintetiku
                      ja lično koristim luk 10w40 SL/CF polusintetiku koja ima tbn 7,5(castrol magnatec diesel je tu vrlo blizu) i menjam na 5000 km s obzirom da vozim
                      dosta na vema kratkim relacijama
                      da li mogu produžiti interval na 7500 km koliko propisuje fabrika s obzirom na preporuke proizvođača za to ulje da se može
                      menjati na 10000-15000 km
                      da li postoji neki odnos između tbn i intervala zamene kod korištenja d2 goriva npr.tbn9-9000km,tbn 7,5-7500km
                      mislim da je ovo dosta interesantno i specifično jer koliko vidim sva današnja ulja ,iole kvalitetnija, se prave za
                      automobile modernije kostrukcije s pogonom na eurodizel i benzin gde je izbor ulja i procena dužine intervala mnogo lakša
                      Nemam sad vremena za detalje. Molim vas da sledeći put budete malo konkretniji jer ste tek sada definisali pitanje.
                      TBN prema kilometraži nije linearna zavisnost ali ste se lepo dosetili, baš je simpatično.
                      Pogledajte moj blog da ne prepisujem sad a napamet se ne mogu setiti. FAM, Galax imaju odlične "polusintetike" 10W-40. TBN-a se ne mogu setiti (FAM je 8 ili 8,5 za Galax tako nešto). Prista ima 9,5 što je dobro ali ne mora da prevagne. OktanOil je slabijeg kvaliteta ali je u SAT-ovom testu solidno prošao.
                      LukOil ima min. 7,5 a mislim da je u praksi bar 8 do 9. Molim vas pogledajte za VW standard jer mislim da Galax i INA na primer imaju "specijalna" VW 505 ulja te bi ona verovatno bila bolja za vaš motor. Optima takođe ima takvo za FAM se ne mogu setiti.
                      Nemojte preći 7500km jer se uvek uzima manja cifra (preporuka proizvođača ulja i automobila). Da li da se dobacite do punih 7500km?
                      Polusintetike (naročito LukOil) sigurno mogu svih 7500km. Verovatno je vaš proizvođač automobila naveo (ili možda nije?) i interval za teške uslove vožnje. Ako ne to je baš 5000km koliko i sami poštujete. Ukoliko svih 7500km napravite za 6 meseci terajte pun interval (ili do nekih 7000km) ukoliko pak razvučete 10.000km godišnje ostanite na 5000km (druge varijante već pogađate, mada nisu tako "okrugle").


                      P.S.
                      Izvinite, tek sam kasnije video pod vašim imenom na forumu da imate golf 1.9 td. Ukoliko je to GIII 1.9td interval zamene je 15.000km a za "severe" ("teške") uslove (vožnje) je 7.500km. Ukoliko je taj slučaj onda slobodno terajte 7500km a u slučaju da vozite godišnje npr. 20.000km možete menjati na po 10.000km 2 puta godišnje bez ikakvih problema. Ukoliko ste na najnezgodnijoj varijanti a to je oko 10.000km godišnje onda je 5000km ipak najbolja varijanta uz možda "asimetričnu" varijantu tj. zimi na oko 4 a leti na oko 6 hiljada km. Nadam se da je dovoljno jasno. Ukoliko je 7500km za normal onda kao što sam juče napisao.
                      Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

                      Comment

                      • StudentBGD
                        CBC Senator XXL
                        • 18.12.2007
                        • 1027
                        • Beograd

                        #12
                        Re: Obećana zemlja

                        Hvala, auto se vozi 99% po Srbiji.
                        Pozdrav.
                        Ne znam da pisem kako treba pa ne bih da se potpisujem

                        Comment

                        • kristina990
                          Banovan
                          • 13.04.2009
                          • 1066
                          • Srbija

                          #13
                          Re: Obećana zemlja

                          hvala na odgovorima.
                          što se tiče servisnog intervala ni sam nisam načisto jer za 91,92 godište se navodi 7500km,a za 92-97 15000 km
                          moj golf je 93 god i kad resetujem sevisni interval za ulje(mehanički pomoću dugmića) pokaže mi kao prvu opciju 7500km koji mogu podesiti samo na manju kilometražu na veću ne pa sam zaključio da je to ipak pravi servisni interval
                          inače godišnje pređem od 6 do 8000 km
                          mislim da mi preostaje kao najbolja opcija 2 zamene-u proleće i jesen

                          Comment

                          • expendable
                            CBC Senator XXL
                            • 04.11.2009
                            • 3662
                            • Bor

                            #14
                            Re: Obećana zemlja

                            Izgleda da smo došli do istih informacija (različitim putem) jer upravo i ja imam to zbunjujuće 91-92 i 92 pa na dalje. Po ovome bi '93 trebalo da bude na 15000km servisnom intervalu no ukoliko na samom autu setovanje ukazuje na 7500km bolje je ne junačiti se.
                            Ukoliko neko zna više ne bi bilo loše da nam pomogne!
                            No da dodam još reč ili dve: vi ste na 10W-40 gradaciji i polu-sintetičkoj klasi. Ona je po ceni nešto ispod proseka ali blizu sredini. Prvi odgovor je bio više za GI ili GII gde bi za dizel pa makar i 1.6td sasvim zadovoljavajuće bilo na primer FAM Fenix Univerzal po ceni od samo 200din. po lit. (ili tu negde). Ono čak ima i API CF-4 što je zajtevniji standard od "samo" CF. Naravno jedno SG/CF-4 nije bolje od SL/CF ali i ne zaostaje puno a u konkretnom slučaju (starijih vozila za koje je i CD zadovoljavajuće; čak i dobro) je čak i bolji izbor.
                            Naravno vi i vaš GIII su već druga priča (to i pokušavam da kažem neko za klasu lošije ulje može kod određenog motora biti skoro ravnopravno sa 2 ili 3 puta skupljim uljem tako da je razlika u ceni skoro čista ušteda) i em što vaš auto zahteva drugu viskoznost (10W-40) em traži i malo modernije ulje.
                            Pominjanim imenima ništa ne fali, pogotovu ne LukOil-u.
                            Ipak ne mogu a da vam ne spomenem Fuchs i bar 2 njihova motorna ulja koja mogu biti upravo najbolja kupovina za vaš motor (automobil).
                            Prvo: Fuch Unic MC API CG-4/SJ, sa svoje dve (pod)varijante: UNIC plus (API CH-4/SJ) ovo još ponajbolje i UNIC ultra (API CI-4/SL ) još bolje ali i skuplje.
                            Ovo su ulja za mešovite vozne parkove ali pre svega za dizel motore i to automobila i lakših dostavnih vozila. Imaju izuzetne API specifikacije, TBN od 10 ili više i uopšte su ulja koja bi u vašem motoru izdržale pun interval zamene makar i u "teškim" uslovima vožnje.
                            Dakle jesu skuplja od pominjanih ali sa jednom promenom godišnje dođu i jeftinija uz sigurno bolji kvalitet. Vaših 6 do 8 hiljada su baš nezgodna varijanta jer sa dve promene čak i jeftinija ulja dođu skupa. Iako bi i LukOil izdržao svih 8000km na duži rok sa Fuchs-om imate dodatnu sigurnost da tako podesite interval zamene.
                            Drugo: Titan CFE SAE 10W-40 API CG-4/SJ. Polusintetičko ulje sa fabrički ugrađenim MoS2!! Ukoliko vam je motor negde na sredini radnog veka (prešli ste na primer oko 150.000km ili manje) ovo vam je još za nijansu kvalitetnije ulje uz teškoću u nabavci istog i nešto višu cenu. Ukoliko ste prešli takozvani "peak life" i već ste na 50 do 70% radnog veka mašine ili ste dugo koristili mineralna ili polu-sintetička ulja relativno nižeg kvaliteta onda vam je opcija pod 1 bolja iz razloga što će vam bolje "oprati" motor, naročito Ultra varijanta.
                            Iako dolaze u obzir i neka Liqui Moly ulja, kao i druga sa umerenom cenom, Fuchs se po mom (skromnom) mišljenju izdvaja kao top brend za vaš motor.
                            Uz sve ima i jako umerenu cenu. Unic plus ne bi trebao da je skuplji od 5€ po litru i to za litarsko pakovanje! Veća bi trebal biti i nešto jeftinija.
                            Uz takve cene i vaš stil vožnje (pređeni kilometri i to veći deo u gradu) ne tražite dalje!
                            Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

                            Comment

                            • expendable
                              CBC Senator XXL
                              • 04.11.2009
                              • 3662
                              • Bor

                              #15
                              Re: Obećana zemlja

                              Originally posted by StudentBGD
                              Hvala, auto se vozi 99% po Srbiji.
                              Pozdrav.
                              Bez obzira, ostajem pri svemu navedenom.
                              U pravu ste, vi ste samo uporedili servisne intervale u susednim zemljama a nigde niste spomenuli da tamo i vozite. Izvinite zbog omaške i nedostatka koncentracije. Ipak MOL bi trebao da ima isto gorivo (osim benzina) i ovde i u Mađarskoj ili bar ne više od malih nijansi nedovoljnih da "sruše sistem".
                              Srdačan pozdrav,
                              Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

                              Comment

                              Working...
                              X