Menjate li Menjačko ulje?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • expendable
    CBC Senator XXL
    • 04.11.2009
    • 3662
    • Bor

    Menjate li Menjačko ulje?

    Ako nešto menja onda se i to MENJA.

    Menjačka Ulja - Uvod, Gear Oils - Introduction

    Ulja za zupčaničke prenosnike suštinski nisu veoma različita u odnosu na motorna. Označavaju se drugačijim SAE oznakama viskoznosti ali nisu čak ni toliko drugačija u odnosu na motorna. Veća razlika je u aditivima, dok je osnova manje-više ista.

    Manje opterećeni menjači mogu koristiti i motorna ulja (razni Honda modeli, Lada Samara, i drugi) ali ona mogu (uslovno) zadovoljiti maksimalno API GL-3 zahteve. Sa druge strane motori koji rade u normalnim ili srednje teškim uslovima rada i nešto nižim obrtajima motora mogu raditi i sa uljima koja imaju i nešto EP aditiva (za uslove rada menjača) i uopšte malo više su „menjački“ formulisana. Tako da postoje univerzalna ulja koja zadovoljavaju API GL-4 ali i API CD, što je uz (naravno) mogućnost da se monogradna (ili malo multigradna) motorna ulja koriste kao hidraulična (ionako ih prevazilaze po kvalitetu) iskorišćeno te su takva ulja zaista univerzalna za određene tipove mašina, neke teške industrijske mašine ali pre svega poljoprivredne – traktori. Tako da postoje UTTO (Univezalno Traktrorsko Transmisiono Ulje (oil)) i čak STOU (Super Tractor Oil Univerzal) – univerzalno traktorsko ulje za sve agregate. Ovim se ne samo uprošćava održavanje nego i izbegava mogućnost greške pri zameni ulja.

    Ipak mora se napomenuti da kod teških uslova rada i velikih opterećenja zahtevi postaju bitno drugačiji što utiče na jako drugačiju koncepciju formulisanja transmisionih i motornih ulja.

    Uopšte su uslovi rada znatno drugačiji te su formulacije znatno drugačije i osobine podmazivanja se bitno razlikuju. Ovo se odnosi već na GL-4 nivo kvaliteta za ulja koja se koriste pre svega kod automobila ali je naročito izraženo kod GL-5 nivoa kvaliteta i uslove koji važe kod teških teretnih vozila.

    Zanimljivo je pomenuti tipičnu predrasudu da se ova ulja NIKAD ne menjaju. I pored činjenice da se ova ulja uz dobro stanje zaptivki praktično ne gubi, da se manje prlja od motornog u svakom pogledu, kao i da radi u mnogo blažim oksidacionim uslovima uz mnogo niže maksimalne temperature (iako su prosečne relativno slične): ulja za menjače NEMAJU NEGORANIČENO VREME TRAJANJA! Naročito je bitno kod automatskih menjača, a ATF ulja će biti posebno obrađena (u par tekstova).

    Iako mala mogućnost zaprljanja ovih ulja postoji. Nezgodno je što im se nivo ne može (makar bez kanala) jednostavno i brzo proveriti kao kod motornog ulja. Zato ukoliko su uslovi rada menjača posebno teški (teretna ili sportska vozila) ne zaboravite na ulje u menjaču. Kod automobila se često zaboravlja da mnogi modeli imaju propisano vreme izmene (40, 75, 90 ili 120 hiljada km; vremenski: 3 do 6 godina) što je za rad menjača pogubno. Iako se ovi interali mogu i premašiti mnogo je bolje da se do njih i ne stigne ili da se tačno na vreme (makar) ulje u menjaču promeni.

    Naročito je opasno to što kod većine automobila nema propisanog intervala zamene, već samo vremenski period provere koji je najčešće na godinu dana (najbolje) mada često i na 3 ili 4 godine što dodatno zamagljuje situaciju.

    Još više je poguban „Full Life Time“ koncept koji uprošćeno znači da je fabričko punjenje predviđeno za pun životni ciklus vozila. Ovo je samo uslovno i često se zaboravlja da je ovaj ciklus od strane proizvođača (fabrika) zamišljen da traje tek 10 ili najviše 12 godina!!

    Više o ovome kasnije u tekstu (ili narednim tekstovima). Samo da naglasim da je 10 godina zaista pravo vreme za PRVU zamenu ulja gde ona nije striktno propisana a da bi kasnije ovo ulje trebalo menjati na 5 godina.

    Zabluda je i da su fabrička punjenja superiorna u odnosu na menjačka ulja koja se mogu naći u široj prodaji. Iako je ponekad teško saznati o kom se ulju zapravo radi nije nemoguće da se nađe i ulje koje je superiornog kvaliteta u odnosu na fabričko punjenje. Ovo tim više što uz duge intervale zamene ne treba škrtariti na ovoj vrsti ulja te bi sintetička trebala da budu mnogo više zastupljena a većina njih je vrhunskog kvaliteta i često prevazilazi polu-sintetička ulja fabričkog punjenja koje nema propisan servisni interval.


    Gradacija viskoznosti ulja za menjače je propisana po SAE J306 a pune tablice možete lako naći na net-u. Ovde ću navesti samo skraćene podatke uz mali komentar.

    SAE gradacije se kreću od 70W do 250 pri čemu se za menjače uglavnom koriste samo 75W do 140 (i samo ti podaci će biti dati) pri čemu kod automobila uglavnom samo do SAE 90 i tek u retkim slučajevima (sportski tipovi) svih 140.

    Brojevi su zaista zbunjujući a njihove apsolutne vrednosti asociraju da su ova ulja mnogo viskoznija od motornih ali to zapravo nije slučaj.

    W oznaka kao i kod motornih ulja označava da se radi o Zimskim (Winter) uslovima i obično se navodi kod multigradnih ulja. Ipak kod ulja za menjače je zapravo česta pojava da ulja imaju samo W oznaku a ovo stoga što se želi naglasiti ponašanje na mrazu koje za „letnje“ oznake ulja (od SAE 80 na gore) praktično nije definisano. Inače je od devedesetih na dalje tendencija korišćenja manje viskoznih menjačkih ulja uglavnom zbog štednje goriva.

    Nedoslednostima u specifikacijama i oznakama je kumovala činjenica da se u USA još od šezdesetih koriste uglavnom automatski menjači te manuelnim nije posvećena veća pažnja dok Evropljani nisu smatrali ovo previše bitnim jer su osnovne API klasifikacije bile zadovoljavajuće sve do kraja osamdesetih. Od sredine devedesetih počinje mala konfuzija ali ACEA nije preuzela korake po tom pitanju tako da sada postoje nedoslednosti kako po pitanju viskozne kategorije tako i nivoa kvaliteta ovih ulja.


    1) 75W 2) -40°C 3) (min. / max.) 4,1 / −


    1) 80W 2) -26°C 3) 7,0 / −

    1) 85W 2) -12°C 3) 11,0 −



    1) 80 2) − 3) 7,0 / 1 1,0


    1) 85 2) − 3) 11,0 / 13,5

    1) 90 2) − 3) 13,5/ 24,0

    1) 140 2) − 3) 24,0/ 41


    1) SAE viskozna gradacija

    2) Maksimalna temperatura (°C) na kojoj je viskoznost 150.000 mPa•s (vrednosti za SAE kategorije bez W oznake nisu propisane, simbol "−")

    3) Granične vrednosti kinematičke viskoznosti (mm2/s) na 100°C (za SAE kategorije sa W oznakom max. vrednosti nisu propisane, oznaka "−")

    Nije baš pregledno ali može da se upotrebi.



    Možda je 150Pa•s mnogo ali za menjače (za razliku od motora) se uzima kao krajnja vrednost upotrebljivosti. Možda je dobro od vrednosti u minusu oduzeti nekih 10 do 20% da bi dobili maksimalnu upotrebljivost na niskim temperaturama u smislu mogućnosti promene brzina jer je tačka definisana standardom izuzetno blizu tačke tečenja ulja.

    Naravno mnoga ulja prevazilaze prosto ispunjenje standarda te se ponašaju znatno bolje od propisanog. To je kod ulja za menjače sve češći slučaj.

    Gradacije viskoznosti za menjačka ulja kod automobila su:

    SAE 75W-80, , SAE 75W-85, SAE 75W-90, SAE 75W-140, SAE 80W, SAE 80W-85, SAE 80W-90 i SAE 85W-90.

    Kod teretnog komercijalnog programa su još popularna i SAE 85W, SAE 85W-140, SAE 90 i SAE 90W-140. Naravno dobar deo gradacija automobila se koristi i kod teretnih vozila.

    Uopšte uzevši, još uvek, najpopularnija je 80W-90 gradacija viskoziteta ali je sve više potiskuje univerzalnija 75W-90.

    Jako grubo rečeno (zbog drugačijih i uglavnom većih granica viskoznosti kod menjačkih ulja) i sasvim uslovno mogu se postaviti pribižne korelacije SAE viskoznosti motornih i menjačkih ulja (možete naći i tabelarno na net-u).

    75W približno odgovara 0W ili 5W, 80W je nešto između 10W i 15W, dok je 85W jako slično 20W ili 25W. Same viskoznosti su bliže drugo navedenim brojevima ali upotrebljivost je zapravo bliža prvo navedenim (manjim) brojevima i bolje odslikava paralelu.

    SAE 80 je gorni deo SAE 20 i donja polovina SAE 30 granica viskoznosti, SAE 85 su viskoznije tridesetice i ređe četrdesetice dok SAE 90 obuhvata deo SAE 40, celu SAE 50 i deo SAE 60 klase viskoziteta; ipak u proteklih desetak godina se iskristalisalo da kod menjačkih ulja za automobile SAE 90 ima ekvivalent u gornjim granicama SAE 40 klase i tek neznatnim zalaženjem u SAE 50 kategoriju.

    Tako bi se moglo reći da su ekvivalenti:

    75W-90 sa 0W-40

    75W-85 sa 5W-30

    75W-140 sa 5W-60


    80W sa SAE 20

    80W-85 sa 10W-30

    80W-90 sa 10W-40


    85W-90 približno odgovara 20W-50

    SAE 90 je gotovo isto što i monogradno SAE 50 ulje (po viskoznosti naravno).



    API KLASIFIKACIJA NIVOA KVALITETA (OSOBINA)


    Uglavnom viši API označava viši kvalitet ali za primenu kod automobila iznad GL-4 ne mora da znači. Ova klasifikacija jeste nedorađena i često protivurečna ali je jednina kompletna.

    Naravno postoji nekoliko specifikacija proizvođača automobila od kojih je najpoznatija i najvažnija VW 501.50 koja malo bliže definiše zahteve ne samo ovog proizvođača već i API GL-4 kao takav. Ipak ukoliko se ne ide u velike detalje i sa čisto praktičnog aspekta ulja po pomenutoj VW specifikaciji će sigurno odraditi GL-4 zahteve a iako ne potpuno važi i obrnuto. Čak i kod VW vozila nije velika greška ukoliko između ova dva stavi znak jednakosti (iako je samo približno) a kod drugih je to praktično zanemarljivo.


    1) API GL-1
    Mineralna ulja sa minimalnim sadržajem aditiva. Potpuno bez EP aditiva. Mogu da sadrže nešto aditiva protiv oksidacije i korozije. Praktično se ne upotrebljava za menjače.

    2) API GL-2
    I dalje mineralna ulja bez EP aditiva koja sadrže aditive kao prethodna uz (polarne) aditive protiv habanja. I ova se praktično ne upotrebljavaju kod iole novijih vozila.
    Inače mogu se koristiti kod menjača koji rade u uslovima izuzetno malih opterećenja.

    3) API GL-3
    Prva klasa koja se još uvek primenjuje kod ručnih menjača. Sadrži aditive kao prethodna klasa samo u većim koncentracijama. Osim toga sadrže aditive za poboljšanje čvrstoće mazivog sloja. Mada i prethodne dve klase mogu da sadrže depresante tačke tečenja ovde se to podrazumeva. Iako je glavni aditiv protiv habanja ZDDP mogu da sadrže minimalne količine EP aditiva srednje efikasnosti (obično se onda obeležavaju kao GL-3+).
    Koriste se za ručne menjače koji rade u uslovima normalnih opterećenja. Naročito se koriste kod Fiat vozila starije generacije (do kraja osamdesetih).
    Ovo je zahtev za menjače koji maksimalno mogu da ispune i motorna ulja. Naravno samo kod konstrukcija menjača koji to dozovljavaju.
    Ovo nije loše znati ukoliko se nađete u uslovima da vam hitno treba da se dovučete do servisa, menjačko ulje nemate ali imate motorno. Naravno nije preporučljivo ali za „ne daj bože“ bolje i to nego da sebe dovedete u opasnost (nepoznat kraj, nedostupnost mreže mobilnog telefona, noć i slično). I naravno uz jako laganu vožnju.
    Nije loše pomenuti slučaj kada su (u Africi) za Spačeka upotrebljene banane kao mazivo za menjač i završen je put od par desetina ili stotina km. Čak nije bilo posedica po isti. Ipak niti su današnji menjači tako prosti niti za ovim ima toliko potrebe ali nije loše znati.
    Inače ova kategorija nije upotrebljiva za hipoidne zupčanike. Podrazumeva se mineralna osnova.

    4) API GL-4
    Ubedljivo najpopularnija i praktično univerzalna kategorija za automobile. Ulja mogu biti mineralna, polu-sintetička ili sintetička. Preporučuje se za visoko opterećene menjače i nisko opterećene hipoidne prenosnike (diferencijale), bez udarnih opterećenja.
    Sadrže EP aditive visoke efikasnosti. Sadržaj EP aditiva je 50 do 60% od onog kod GL-5 standarda. Odgovara zastarelim MIL-L-2105, MAN 341 i MB 235.1 standardima.
    Ova kategorija će često biti pominjana i praktično je univerzalna automobilska. Pogotovu što se uglavnom može koristiti i kod menjača koji imaju GL-3 zahtev.

    5) API GL-5
    Za menjače gde je propisana upotreba GL-5. Za teške uslove rada hipoidnih zupčastih prenosnika (diferencijala) uključujući i udarna opterećenja. Sadrže iste EP aditive kao prethodna kategorija samo u većoj (približno dvostrukoj) koncentraciji. Zbog ovoga su često prozivana kao nepogodna za menjače sa sinhronima od bakarnih legura (praktično većina sa GL-3 zahtevima) jer su ovi aditivi korozivni za te materijale. Posebna je priča i već je spominjano da to nije čvrsto pravilo te da su moderna ulja ove kategorije manje agresivna nego ranije. Ipak ostaje preporuka da je bolje koristiti (maksimalno) GL-4 kategoriju nego ovu. Osim toga kod automobila uopšte nije posebno dobro koristiti ovu kategoriju (a svakako nije neophodno), nego samo kada je ista propisana od strane proizvođača automobila.
    Praktično je vodeća kategorija kod teretnih vozila, naročito novije generacije, iako se i prethodna jako koristi.
    Odgovara sadašnjim specifikacijama: MIL-L-2105 B (C i D), MB 235.0 i MAN 342.

    6) API GL-6
    Praktično ukinuta kategorija (stavljena van upotrebe). Ova kategorija je imala jako usku oblast upotrebljivosti, praktično samo za hipoidnih zupčanika sa velikim razmakom osa i za naročito velika udarna opterećenja.
    Najavljene su specifikacije API PG-1 i PG-2 koje trebaju da ispune takve specifične zahteve. Inače sličan je standard FORD WSW-M 2C-105A.
    U formalnom smislu sadrži iste EP aditive kao prethodne dve kategorije ali u većem procentu (negde trostruko u odnosu na GL-4 i 50-tak % u odnosu na GL-5).

    7) API GL-7
    Još neusvojena specifikacija za opterećene hipoidne prenosnike. Trebala bi delom (ili u potpunosti) da zameni (već zrelu i staru) API GL-5 specifikaciju.

    8) API GL-4 Plus
    Često se navodi i kao GL-4/GL-5. Još nije usvojena. Radi se o radnom nazivu a o konačnom imenu se još odlučuje. Tema je za poseban tekst ali se radi o tome da je API GL-4 prilično nedefinisan (iako po optem kvalitetu prilično zadovoljava razne konstrukcije menjača). Otprilike bi GL-4 trebao da se prilagodi novim zahtevima evropskih proizvođača i u tom smislu koriguje. Ipak veći deo opšteg standarda bi trebao da bude zadržan a više će biti dopunjen nego prepravljen.


    Što se tiče teretnih vozila API često nije dovoljno relevantan te se uzima kao okvirna i specifikacija koja se mora ispuniti (GL-4 i GL-5) ali koja sama po sebi nije dovoljna. U tom smislu su vodeći evropski proizvođači komercijalnih vozila (ili samo menjača i diferencijala za njih) propisali svoje posebne zahteve i specifikacije. Ti su zahtevi obično strožiji od API GL-4 ili GL-5 te postavljaju viši nivo kvaliteta. Ipak kod automobila ovo je od manjeg značaja. Radi se pre svega o standardima: MAN, MB i ZF.


    Kao i kod motornih ulja tendencija je šire upotrebe HC baznih ulja za proizvodnju menjačkih ulja. Uz zadovoljavajući kvalitet dobiju se niski troškovi proizvodnje i prilično povoljna cena za konačnog korisnika.

    Izbor ulja za menjače je veliki a cena ovih ulja je nešto veća od odgovarajuće klase motornih. Ipak obzirom na periode zamene ovo je više nego zadovoljavajuće. Zapravo je vrlo pogodno čak i za češću zamenu ovih ulja. Kod teretnog programa se preporučuju znatno kraći vremenski intervali zamene (i pored impozantnih ako se izraze u pređenim km). Čak se preporučuje da se ova ulja menjaju svake godine ili pri svakoj drugoj zameni motornog ulja. Naravno zavisno od kvaliteta i vrste transmisionog ulja koje se koristi a ima nekoliko velikih grupa (klasa) u koje su po ovom kriterijumu svrstana.


    Interval zamene menjačkog ulja; Gear Oil Change Interval

    Zaista je jedno od otvorenih pitanja. Možda i najkontroverznije u svetu maziva za automobile (kod teretnih vozila dilema je odavno rešena).
    Većina proizvođača automobila ne daje interval zamene za ulje u menjaču. Osim toga koncept „full life time“ (ili sličnog naziva) još više zbunjuju ljude. Ogromna većina, pre svega mehaničara i profesionalnih vozača, ubeđeni su da zamena ovog ulja nije potrebna.
    Moram priznati da sam kao srednjoškolac slušao priče da se ulje u menjaču više ne menja i da je stvar prošlosti i slično. Naravno da mi je otežalo da razbijem svoju predrasudu ali kada se sagledaju činjenice i nije tako teško.
    Moram da napomenem da su ovakve tvrdnje štetne ne samo zbog menjača nego što posredno podržavaju MIT da se ni motorno ulje ne treba menjati, ili makara sintetika ne na manje od 150k km (što je naravno glupost).
    Tačno je da ova ulja imaju duži vek trajanja iz mnogo razloga ali on svakako nije neograničen. Čak i često navođena tvrdnja da se ono ne može zaprljati česticama iz okoline nije tačna – itekak može. Čak iako sve manje važne faktore prenebegnemo činjenica je da nijedno ulje ne može da neograničeno bude oksidaciono stabilno. Iako zaštićeno ono nije hermetički zatvoreno. Čak i da jeste, nakon više godina ni u buretu (kanti) više nije ono kao sa linije te razmislite i o tome.
    Strogo gledavši čak i neka čvrsta maziva u kućištima nisu večna mada zaista mogu da traju i po 15 ili 20 godina. Ipak ulje kao tečnost mnogo je više podložno oksidaciji i starenju te makar ima duplo kraći vek trajanja.
    Kada proizvođač automobila kaže da ulje nema predviđen rok zamene ili da je za pun životni vek automobila podrazumeva se da je automobil predviđen tek za 250 ili 300 hiljada km a svakako ne za više od 10-tak godina, gledano vremenski. To što su mnogi prinuđeni da voze i 20 godina stare automobile svakako nije bilo predviđeno fabrički makar ne po ovom pitanju.
    INTERVAL ZAMENE ULJA ZA MENJAČE I DIFERENCIJALE KOD TERETNIH VOZILA (GEAR OIL CHANGE INTERVAL FOR COMMERCIAL VEHICLES)
    Postoji veliki broj standarda proizvođača vozila. Posebno su dati za menjače a posebno za diferencijale ali se interval zamene poklapa čak i ako se ne koristi isto ulje (najčešće) ako ni zbog čega drugog onda zbog olakšanog servisiranja i planova održavanja vozila.
    Od mnogobrojnih standarda ističu se ZF, MB i MAN. Pomenuo bih Iveco koji za mineralna ulja za menjače i diferencijale daje period izmene od 120k km. Volvo takođe za mineralna ulja ima standarde za isti pređeni put, dok za delimično sintetička ulja predviđa 180k km.
    ZF je naravno „kralj menjača“ ali daje precizne intervale zamene za ATF fluide (max. 120 do 150k km ili 3 godine) dok za manuelne menjače ima preporuke ali ih ne navodi tako decidirano kao MB i MAN mada se dosta poklapaju.
    MB predviđa intervale izmene od 90k km za mineralna do 300 ili 350k km za sintetička ulja.
    I tu je slično komplikovana situacija kao kod ZF jer postoje i „fleksibilni“ servisni intervali.
    Za ovu opštu priču su to sitni detalji te bi ih preskočio.
    MAN ima nekako najzgodnije intervale izmene, deljive sa obimom Zemlje (40k km) i prilično je jasno koliko km možete koristiti ulje po kom standardu kao i kakvo ono treba da bude (po vrsti od mineralnih do potpuno sintetičkih).
    Ovde će biti dat uprošćen prikaz koji može da bude samo orijentacija za teretnjake. Primarni cilj je da se stekne utisak koliko uopšte ulja mogu trajati i da se zapravno trebaju menjati i u automobilima. Vremenski sigurno ređe ali po pređenim kilometrima manje ili maksimalno do pređenog puta datog za teretna vozila.
    Dakle, nevezano za koji se standard odnosi:
    1. Mineralna ulja – period zamene 80.000km ili jedna godina
    2.1. Mineralna ulja sa posebnim paketom aditiva – 160.000km ili jedna godina.
    Moguće je da se interval produži na dve godine ali nije preporučljivo.
    2.2. Neka od polu-sintetičkih ili HC ulja – 160.000km ili jedna godina.
    Mogućnost da vremenski interval bude i dve godine.
    2.3. Neka od potpuno sintetičkih ulja, zavisno od standarda – 160.000km ili jedna do dve godine.
    3. Ulja sa intervalom izmene od 320.000km. Ovakve uslove mogu da ispune samo manji broj delimično sintetičkih i veći deo sintetičkih ulja za menjače i diferencijale. Vremenski period zamene može biti 1 do 3 godina. Uobičajava se 2 godine a preporučuje se čak jedna godina.
    4. Ulja sa intervalom izmene od (do) 500.000km. MAN (a i drugi proizvođači) specifikacije za ovako duge intervale ima još u ispitivanju. Proizvođači maziva daju sa neka potpuno sintetička ulja za menjače i diferencijale interval izmene 500k km/5godina. Verovatno će ograničenje u pređenim kilometrima ostati isto a vreme izmene možda, u smislu preporuke, skraćeno na 2 ili 3 godine.
    To što kažu proizvođači ulja ali i mašina jeste relevantno ali se mora primetiti da je sasvim izvesno da delimično sintetička ulja sa intervalom izmene od 300 hiljada km mogu da se menjaju i na 3 godine a potpuno sintetička na 4 što je idealno za 80k km godišnje što je čest slučaj u praksi za duge relacije pri čemu se ulje u motoru menja jednom godišnje ukoliko su standardi za izmenu 100 ili120k km. „Super sintetička“ ulja za menjače za mogućnošću prelaska 500k km pre zamene mogu očigledno da se menjaju i na 6 ili 7 godina.
    Servisi na godinu dana čak i ako nisu neophodni su kod teretnih vozila dobra garancija da će menjač i diferencijali funkcionisati po utvrđenom planu i bez kvarova. Eventualni zastoj pa i mali kvar košta toliko da se ne isplati produžavati ove intervale. Setite se da čak iako je deo relativno jeftin servis jednog menjača kod teretnih vozila traži puno radnih sati što je i izuzetno mnogo novca jer je uobičajeno rad rada ovlašćenog servisa 25 do 40€. Osim toga kod komercijalnih vozila svaki dan ispada košta u smislu propuštene dobiti tako da koliko god kvar automobila bio nezgodan i kvario nam planove kod transportnih vozila je to i faktor zarade.
    Kod automobila intervali zamene izraženi u pređenim km su kraći ili maksimalno koliko i kod teretnih vozila. Obično je faktor (koeficijent) umanjenja 1,5 do 2.
    Evo i primera:
    1) Zaista se često previđa ova činjenica. Kod starijih automobila zapravo često mineralna ulja mogu poslužiti tek 40k km. Ovo je slučaj sa velikim brojem Fiat vozila iz osamdesetih (API GL-3 zahtev) i Honda automobila koja su koristila motorno ili MTF u manuelnom menjaču (iz osamdesetih i prve polovine devedesetih). U svakom slučaju mineralno ulje API GL-3 nije za više od 60 do 80k km.
    2) Uz korišćenje tzv. API GL-3+ ili GL-3/4 standarda situacija je donekle slična kao kod teretnih vozila pod 2.1. Jedino što je interval zamene ovde manji i iznosi 120k km. Takođe postoji i interval zamene od 75k km / 5godina kod nekih Korejskih vozila, što je baš ovaj slučaj (API GL-4 mineralna ili delimično sintetička ili HC ulja) i po pređenim km se poklapa sa koeficijentom 2. Vremenski je pak to dosta duže.
    3) Retki su drugačije navedeni intervali zamene, tu i tamo postoji onaj na 6 godina ili 90.000km što se uklapa sa 2.1. do 2.3. prevedeno na automobile.
    Sve u svemu većina vozila ipak nema određen interval zamene. Očigledno je jedino da je on duži od 6 godina i od 150k km i ništa više. Koja se preporuka zapravo može dati a da bude koliko-toliko univerzalna? I pre svega zasnovana bez preterivanja ni u jednom ni u drugom pravcu (prečeste ili previše retke izmene ulja). Uz moguća odstupanja tu i tamo mislim da su preporuke koje slede u tekstu jako dobre kao opšta preporuka.
    1) Bilo koje vozilo i bilo koje ulje (ma kako kvalitetno i makar „super sintetičko“):
    500k km/10god. ili 480k km/12god. i (zaista max.) 450k km/15godina.
    2) Sintetička API GL-4/GL-5 (GL4+) ili GL-5 ulja, uglavnom 75W-90 i 75W-80:
    300k km ili 10 godina.
    3) Delimično sintetička API GL-4 ili GL-4/GL-5 ulja (i drugih standarda; uglavnom iz „teretnog sveta“), viskoznosti kao prethodna ili 75W-85:
    250k km ili 10 godina.
    4) HC ulja ili vrhunska mineralna sa sintetičkim komponentama, jako dobrim aditivima i predviđena za duge intervale izmene, uglavnom po API GL-4 ili čisto GL-5, najčešće 80W-90, 80W-85 ili 85W-90:
    200k km ili 8 godina.
    5) Mineralna API GL-3, GL-3+, GL-3/GL-4 i tek poneko GL-4 ili GL-5 ulje. Obično monogradna ili 80W-90.
    120k km ili 6godina. Čak preporučljivo da bude 80k km ili 4godine.
    Nije baš nešto što se striktno mora poštovati ali ukoliko više poštujete menjač i diferencijal(e) utoliko ćete manje problema sa njima imati.
    Eventualni kvar? Ili makar brže propadanje mehanizma?
    Iako nije toliki trošak kao kod teretnih vozila relativno i jeste.
    Takođe vas čeka ili zamena skupog dela a rad (majstora) sasvim sigurno. Osim toga često morate da idete u veće i/ili ovlašćene servise gde je intervencija skuplja ali često i jedino moguća. Osim toga ne gine vam par (ili više) dana bez automobila. Prilično nezgodno a i košta. Iako su kvarovi menjača relativno retki ipak se dešavaju. Takođe najčešće menjački sklop prevaziđe vek trajanja automobila ali tu i tamo se desi obrnuto (naročito ukoliko ne menjate ulje) a čest je slučaj da se prvo sredi limarija pa na red dođe motor i taman kada ste se istrošili (kao učešće za nov automobil) i više niste planirali finansijska sredstva za automobiil (ili ih i nemate) na red dođe menjač i pitanje: „zašto ne promenih (makar jednom) ulje u menjaču?“ – možda (sigurno) bi duže potrajao.
    Još jednom razmislite zašto bi na teretnom vozilu čak i bez preke potrebe menjali jako kvalitetno (sintetičko) ulje na godinu dana? Sigurno ne da bi „bacali pare“. Doduše mora se naglasiti da su ulja u tim vozilima mnogo više opterećena i podložnija kontaminaciji. Naravno shodno tome su i date preporuke za automobile, gde se (naročito) vremenski interval može i znatno produžiti.
    Vodite računa da zamenu ulja poverite servisu (mehaničaru) koji to zna da odradi. Iako na većini automobila ovo nije teška operacija, zahteva (makar) kanal i malo iskustva.

    Ako i ima u tekstu (na prelistavanje nisam našao, a trebalo je da bude) nije loše ponoviti i naglasiti:
    PRVA ZAMENA ULJA U MENJAČU MOŽE DA SE OBAVI NAKON 10 ili 12 GODINA ALI POSLE TOGA OVAJ ROK MORA (TREBA) DA SE SMANJI NA 5 DO 7 GODINA.
    Slična preporuka važi i za rashladne tečnosti (biće pomenuto u tekstu o tome): kod starijih vozila treba skratiti intervale zamene sa 5 na 4 (ili čak 3) godina ili sa 3 na 2 a sa dve na godišnju ili zamenu na 18 meseci.

    TEKSTOVE SAM ISKOPIRAO SA BLOGA www.motornaulja.blogspot.com ne želeći da izmišljam „toplu vodu“. Ovo je zaista osnova i uvod u ulja za menjače i diferencijale. Bilo je o njima reči na par mesta (naročito „Šta ste se smrzli?“) ali mislim da ova vrsta ulja zaslužuje poseban tekst na koji bi se „naslonila“ diskusija.
    Ukoliko negde nema simbola ° (za stepen) to je zbog "unakrsnog" kopiranja gde sam verovatno zaboravio da koristim "paste special" (uz unicod neformatiran tekst). Ali nadam se da je to lako uočljivo (da je greška).
    Na blogu će (ako ne danas, ovih dana) biti i nastavak u smislu opisa ulja po proizođačima (slično motornim uljima) tako da preporučujem. Ipak glavnu diskusiju očekujem upravo na forumu, kao i pitanja u vezi istih. Ujedno računam da nešto i naučim od Vas a razmena iskustava je uvek prilika za to.
    Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).
  • banekg
    CBC Senator XXL
    • 06.09.2010
    • 1274
    • Nis
    • Toyota Carina e 2.0

    #2
    Re: Menjate li Menjačko ulje?

    O tome nisam ni razmisljao, dok nisam na forumu nasao nesto na tu temu. Onda je dosao razgovor sa majstorima kod kojih moram na dizalicu za neke poslove, i svi tvrde isto - menjacko ulje se ne menja. Posto je u pitanju auto star 30 godina i pouzdano znam da nikad nije nista radjeno po tom pitanju, insistirao sam kod prijatelja majstora, da zamenimo ulje u menjacu.
    Imam propratnu knjigu u kojoj stoje informacije o ulju, kupio sam ulje koje je potrebno, ali se javio problem - u menjacu je zelatinasta masa (a i ono koje sam kupio je isto, pa zato zakljucujem da se zelatin nije stvorio s vremenom, vec je to zaista takvo ulje), pa stoga ne znam kako da izbacim staro ulje iz menjaca, a sto je najgore ne mogu naci savet ni od majstora, jer oni i dalje tvrde da ne trebe da diram nista.
    Ostaje da se nadam da ce neko pametan sa foruma dati objasnjenje na moj problem. Auto je BMW iz 1981. godine.
    Long Live CBC!!!

    Comment

    • Chubbs
      Everybody lies
      • 29.01.2006
      • 5807
      • Novi Sad
      • Audi A6 1.8T

      #3
      Re: Menjate li Menjačko ulje?

      kod mene se ulje u menjacu i diferencijalima menja svakih 50 hiljada ili dve godine, pa sta pre istekne.
      You know your in an E30 when when your gas gauge waves hello to you constantly.
      Welcome to the Internet, where everyone is a mechanic, and drives a 10 second car.
      Speed's just a question of money. How fast you wanna go?

      Comment

      • bojanvet
        CBC Član
        • 06.04.2008
        • 85
        • kraljevo

        #4
        Re: Menjate li Menjačko ulje?

        Koji god auto da sam kupio, odmah sam zamenio ulje kako u menjacu, tako i u diferencijalima. Nekad je bilo crno poput oranja, a nekad zuto, ali sto je sigurno sigurno.
        Posle toga po uputstvu proizvodjaca vozila!

        Comment

        • tomamega
          CBC Senator XXL
          • 19.03.2009
          • 715
          • Beograd / Crna burma, prim. prev.
          • Citroen C4, 1.6 Hdi, 110ks

          #5
          Re: Menjate li Menjačko ulje?

          Bravo za temu, @expendable!

          I ja sam imao ovakvih problema, hteo da zamenim ulje i majstor bio izričito protiv. Dobio odgovor da se samo proverava nivo ulja, ali da se uopšte ne menja. Tema je baš pogodila u centar problema. Na osnovu tvog pisanija, auto mi je star oko 8 godina i to mi daje još par godina bez zamene ulja.

          Comment

          • cikabosko
            CBC Veteran
            • 13.11.2008
            • 146
            • Novi Beograd

            #6
            Re: Menjate li Menjačko ulje?

            Originally posted by expendable
            Ipak ostaje preporuka da je bolje koristiti (maksimalno) GL-4 kategoriju nego ovu. Osim toga kod automobila uopšte nije posebno dobro koristiti ovu kategoriju (a svakako nije neophodno), nego samo kada je ista propisana od strane proizvođača automobila.
            UA, za temu ,
            Upropasti mi dan.
            Blaženo je neznanje.

            Kupih pre neki dan 5 litara polusintetičkog 75W-90 GL-5.( tedo' da uštedim koji dinar pre poskupljenja, a spremam se već dugo da zamenim ulje u menjaču, pa uzoh za sebe i kolegu, za VW polo 1.0 '98 i Škodu feliciju 1.9 d '00), kad posle čitanja ove teme, reko' aj da proverim šta ide u ove aute po knjižici.

            Imao sam šta i da vidim.
            Jeste 75W-90, ali ne GL-5, već GL-4. Može se koristiti i mineralno 80w-85 GL-4 čija je cena upola manja.
            Na našem tržištu menjačka ulja ovog proizvođača su :
            85W-90 GL-5
            80W-90 GL-5
            80W-85 GL-4
            80W-90 GL-4
            75W-90 GL-5

            Ali u ponudi nema 75w-90 GL-4 koje koristi ubedljivo najveći broj automobila u Srbiji.
            Zašto je to tako, đavo bi ga znao.

            Comment

            • expendable
              CBC Senator XXL
              • 04.11.2009
              • 3662
              • Bor

              #7
              Re: Menjate li Menjačko ulje?

              Iako ima i strašnijih zabluda od one da se ulje u menjaču NIKADA ne menja ovo je zaista samo MIT, predrasuda, zabluda, ... (izaberi po želji ili dodaj nešto za šta bi trebao biiip!).
              Naslušao sam se svega i svačega (da se ne menja ulje za kočnice - ovo je mesto br. 2 po gluposti, neprevaziđeno no. 1 je naravno da se motorno ulje nikada ne menja ali o tome je bilo dosta reči, da se rashladna tečnost nikada ne menja - ovo čak i nije no. 3 ali se trenutno ne mogu setiti šta zaokružuje postolje, ipak za fluide jeste no. 3 po gluposti) i što je još gore bez mnogo uspešnosti da iste predrasude razbijem (makar kod majstora, recimo 20% kod njih a nekih 80% kod šire populacije). Ne vredi majstori su majstori i jednom naučeno ima da teraju dva života a kamoli jedan. I većina njih je jako tvrdoglava. Neke je lakše ubediti (ako su radili u ovlašćenim servisima, naročito ako su bili na višim položajima i sa više škole) ali njih obično i ne treba ubeđivati. Doduše ima i ovakvih i onakvih a iznenadilo me je da par "starih dobrih" zna više od nekih školovanijih i da su čak i prijemčiviji za novine. Znači nije pravilo ali jeste u većini slučajeva.
              Ulje u menjaču ljudi ne menjaju dok (bar jednom) ne vide šta iz njega izađe. Kad uporede to sa novim svežim uljem radije će preterivati (bez veće potrebe) nego da nikada ne menjaju.
              Ulje, makar bilo i PAO (na koje smo mi hemičari posebno "slabi"; o ovome za par dana u tekstu o neverovatno dobrim Statoil uljima za menjače od kojih je nekoliko čisto PAO ili većinski PAO bazirano; uzgred zbog visoke cene čak i Mobil u nižim klasama diže ruke od ovih baznih ulja i sve više koristi SHC ili HC ulja) posle više godina (recimo 10, 15 ...) mora da oksidiše, zatim ulje je sigurno kontaminirano prljavštinom iz okoline (prašina makar) itd.
              Ne vredi dok ne vidite i ne uporedite nećete ni verovati.
              Uzgred, znajući da mnogi vozni parkovi ne menjaju ulja tako redovno (teretni program) malo sam bio nepoverljiv prema uobičajenoj praksi na zapadu da se ulje u menjaču i diferencijalu menja jednom godišnje ili na dve godine i ako se ne pređe put od 300 do 400k km. Kažu da je odavno izračunato i da se isplati! Što veći prevoznik redovnije će menjati ova ulja!! Naravno više im se i isplati. O industriji, rudarstvu i ostalom bolje i da ne pričam. No jadne nam šljive (naši taoci) su možda navikle ali mi sami nikako da se opametimo nego moramo da izmišljamo toplu vodu (ne mislim na pogon na vodu) a što je još gore nikako da je i smislimo. Bolje da prihvatimo već izmišljenu (toplu vodu) makar i ne shvatili šta je to i čemu služi.
              Ovo za ulja u mejaču nije baš glupost (da se ne menja) jer su mnogi u ovu priču upleteni. Počevši od proizvođača koji nisu dali propisane intervale (tačno da su ovi sklopovi skoro (ali ne baš) hermetički), uljari koji su se hvalili svojim "super sintetikama" koje su za životni vek automobila i mnogi drugi pa sad kao Gordijev čvor, jedino da udariš mačem kao Aleksandar Makednonski.
              Ovu zabludu podržavaju i stručnjaci (na indirektan način) zbog činjenice da je recimo koeficijent trenja kod starijih ulja obično manji nego kod novog, pri čemu se zaboravlja (ili nije tema rada ali nije naglašeno) da PRETERANO staro ulje ima obično veći koeficijent trenja jer se već delom razgradilo. Osim toga par studija jeste pokazalo da su ova ulja oksidaciono veoma stabilna ali radilo se o novim ili par godina korišćenim uljima. Dvadeset ili više godina je zaista mnogo. Jako teško da ijedno ulje ostane a da ne bude značajno degradirano i od upotrebe i od samog stajanja. Ovde pričam samo o osnovi i baznim uljima. Aditivi iako dugoročniji od automobilskih takođe nisu večni te imaju svoj vek u kilometraži (makar i 300k km) ali i godinama. Iako nije strogo propisano i može se pričati i o 15 godina blizu je pameti da ne bude više od 10.

              Što se tiče BMW-a i ulja za menjač da kažem samo (bez klišea "greeešiš sinak! Stašno grešiš" jer nisam baš Sofronije, više sam uglavnom u ulozi "sinka") da me nije sramota da priznam da nešto i ne znam. Evo najiskrenije: zaista ne znam (i nisam čuo) da se menjači kod automobila podmazuju želatinoznom masom. Da je samo u automobilu rekao bih da je to ono o čemu pričam (ulje prešlo u oblik gel-a i jadan taj menjač), no vi tvrdite i da je novo pakovanje upravo takvo.
              Ovakav opis meni baš liči na oblik mazive masti (oblast kojom sam se baš bavio pre par meseci) koje se koriste ali za druge namene. Mnogo bi bilo i za celu temu da pomenem samo osnovne pojmove u vezi sa ovim i odvelo bi nas predaleko.
              Ipak par napomena (uz molbu da pošaljete sliku ili oznake sa pakovanja):
              Mazive masti mogu imati polu-tečnu kozinstenciju (NGLI broj 00) ili da budu izuzetno meke (otprilike gel forme NGLI broj 0) a po novijim standardima i tečne strukture (NGLI: 000). Neke od mazivih masti se koriste i za podmazivanje otvorenih zupčanika (oznaka po DIN 51826 - OG) ili zatvorenih zupčaničnih prenosnika (oznaka: G). Ipak je to za zupčaničke prenose u (raznim) industrijama. Zaista ne znam da su se (ako su i kada) ova maziva koristila u automobilskoj industriji kod manuelnih menjača.
              Naročito ako je u pitanju BMW. Opšte je pravilo da se ulja koriste kod većeg broja obrtaja a čvrsta (ili polu-čvrsta) kod manjeg. Ne uklapa mi se priča za sportski nastrojeno vozilo. Osim toga ne postoji standard za tako nešto. Maziva se naravno puno koriste kod automobila (i automobilske industrije) ali za druge namene (naravno).
              Poštovani "banekg" molio bih za više detalja.
              Inače znam da ćete teško nagovoriti nekog majstora da vam zameni mazivo (ma šta ono bilo) u menjaču. Ipak sve veći broj je kao jedan moj prijatelj (i bivši kolega) koji kažu: "ma ne menja se ulje u menjaču, to ja kažem i preporučujem svima, ali mož' i da se menja, ako ćeš (da) platiš, ja ću ti ga zamenim, što da ti ga ne zamenim, jest da mi žao što trošiš pare ali tvoje su pare ja sam si moje rek'o."
              Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

              Comment

              • kuntalo
                CBC Senator XXL
                • 02.03.2007
                • 342
                • Predgradje

                #8
                Re: Menjate li Menjačko ulje?

                Statoil? Nije problem, će kupimo Statoil... samo, šta beše sa 'Olanđanima sa krunom?
                Save the Panda!

                Comment

                • expendable
                  CBC Senator XXL
                  • 04.11.2009
                  • 3662
                  • Bor

                  #9
                  Re: Menjate li Menjačko ulje?

                  Eh, šta da kažem. Mogao sam i (malo) ranije ali opet bi nekome zapalo da je baš kupio GL-5 ulje.
                  Poštovani cikabosko,
                  J.b. g. a šta sad? Prvo da ste čitali blog opet bi vam možda (u komentarima) promaklo a i nisam trebao da spominjem kod teme antifriza ("šta ste se smrzli?") pa vam je tek onda i ovde na forumu promaklo.
                  Od kukanja nema mnogo vajde pa ajd' da vidimo šta mož' da se uradi.
                  Pre svega: morali ste biti malo uporniji. Ako ništa drugo imate OMV Sly 75W-90 koje ne samo da je polu-sintetičko i da je GL-4 pa čak i VW 501.50 (baš za vozila koja pominjete, ovo je "dopunjeno izdanje" API GL-4 baš od strane VW-a) nego nije ni mnogo skupo (što za OMV nije baš uobičajeno, naravno relativno - mislim na naš standard, za Austriju možda nije tako).
                  E sad, ... prvo niste naveli koje ste ulje kupili. Ako je slučajno Valvoline problem rešen - jedino promenite posle npr. 5 godina a ne svih 7,8 ili 10. Ako nije, mož' bit isto može i da ne bude. Da niste slučajno sačuvali fiskalni račun pa da probate da zamenite
                  Ako ne postoji mogućnost zamene Go To sledeći red.
                  Možete da uradite dve stvari:
                  1) Da prodate ulje. Kome? Nekom kamiondžiji. Nekome ko nikada ne menja ulje. Nekome ko malo zna pa zna da je Gl-5 bolje od GL-4 Budite spremni na značajnu "akciju" (barem 25% popusta) ako čoveka znate a stvarno mu (ne)treba.
                  2) Sačekate malo. Ako motorno može da se čuva (barem) 5 godina onda ovo može (makar) 10. Ionako u menjaču ostane i duže. Naravno primeniti pod 1) u povoljnim okolnostima. Zarobljeni kapital? Šta reći.
                  3) Donirajte GSP ili slično preduzeće (gradsku čistoću) (izvini nije smešno ali vizuelizacija ovoga pod 3) je neobično smešna stvar, evo skoro sam se zagrcnuo, ako ne dovršim tekst došla je hitna pa ako me spasu (pošaljite, otkupiću vam) pokloniću njima (jer ima neki smajli "pucati od smeha" ili "teku mi suze od smeha" - pazi tek završetak pod 3) ) naravno pri svemu ovome se učlanite u neku stranku (ako niste makar drug član) i napravićete solidnu pol. karijeru makar na lokalu (a smajli "upišati se od smeha").
                  4) Ajd' sad ozbiljno dok neko ne strada (prvi sam ja ako ne od smeha, Čiča će me utepa). Možete se praviti da ovo niste znali i da blaženog izraza lica i potpuno bezbrižno koristite GL-5 kao hiljade drugih. Popijte plavu pilulu i sve lepo zaboravite. U Matrix-u (čitaj "Srbiji") je sve lepše i lakše.
                  5) Ponekad na blogu imam pasuse "ovo vam nisam rekao" (italic i crvene boje, pa ću i ovde da primenim isto čisto zbog tradicije)-
                  Ovo vam nisam rekao:
                  Iako nije idealno API GL-5 ulja se mogu koristiti i kada je (lekar, auu.. ne smem više da se smejem - gotov sam) "prepisao" samo GL-4. Iako postoji čitav niz sitnica protiv dve su stvari ovde najbitnije: prilagođenost sinhrona koeficijentu trenja, nije idealno ali nećete ni primetiti - nije razlog za nekorišćenje istog (ako već nema boljeg); drugo je korozivnost zbog nekih 50% više EP aditiva. Nije da nije od značaja (sad sam se uozbiljio i jako sam koncentrisan) ALI ... ali nije isključivo i apsolutno za diskvalifikaciju. Prvo, ne znam da li kod VW-a ima uopšte bakarnih legura u sinhronu a čak i ako ima polu-sintetička a naročito sintetička ulja 75W-90 i GL-5 nisu tako korozivna kao neke starije generacije (naročito mineralnih) ulja ove kategorije. Pazite: GL-4 i GL-5 ulja sadrže iste EP aditive samo ova druga 50-tak % više. Znači nije strašno. Valvoline, a i mnogi drugi ali nemam te informacije bar ne proverene, kod ovih su mi em rekli iz centrale (a neki "veći" me uporno ignorišu, ipak zaista se trudim da ne forsiram Valvoline mada zaslužuju) em ja nisam baš verovao pa proverio - tačno 120%) GL-5 ulja (mineralna a posebno sintetička) nisu korozivna za bakar i njegove legure (jesu ali jako, jako malo) tako da možda njihova je malo lakše koristiti jer sad znate tu činjenicu ali mislim da i druga možete voziti bar nekoliko sezona bez (većih, ikakvih?) posledica. Kao što bi rekli u Mobil-u za sličan slučaj (opet kontaktirao a oni odgovorili, j.b. g. "mala firma" pa nemaju šta da rade ) vozite sezonu pa kad budete menjali ulje u motoru zamenite i u menjaču (kad ste već sipali, doduše vi još niste). Ovo pitanje korozije je više za GL-5 ulje u GL-3 preporuci tako da bi ja Mobil-ovu sezonu (i Valvoline-ovu "večnost") razvukao (sažeo) na period od 3 do 5 godina ali ... "ja vam ovo nisam rekao" ... 2-3 šamara ću da izdržim

                  Što se tiče 'Đavola' koji bi znao zašto je kod nas sve naopako reklo bi se da je to čuveni "Đavo neznanja" koga ćemo u Srbiji teže pobediti od "Đavola pohlepe" i "neljudskosti" pa čak i onog "nesloge" no moraćemo jednog dana makar neki srpski Neo (smajli "smejem se, trese se planeta") morao da kaže "Sve što ima početak ima i svoj kraj" - čak i neznanje u zemlji međ' šljivama. Naravno morao bi da nastrada (makar virtuelno) u borbi sa legionom agenata Smita (kojih je lepo nalupao stotinak komada u "Reloaded" delu) kao u "Matrix Revolution".
                  Painter sa autom na vodu? Nadam se!
                  Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

                  Comment

                  • expendable
                    CBC Senator XXL
                    • 04.11.2009
                    • 3662
                    • Bor

                    #10
                    Re: Menjate li Menjačko ulje?

                    Kuntalo,
                    Nije problem da kupimo Statoil ali mislim da nećemo pola od onog što ću navesti moći da nađemo.
                    'olanđani sa krunom su već tu u full asortimanu.
                    Dobro, Statoil me jeste oduševio svojim uljima za menjače ali ipak su malo ... ustvari nisu Mainstream. I nema ih baš na svakom kiosku (a i ne treba da ih bude, nije ono što je dobro baš za svakoga).
                    Uslovno bih morao da priznam da je Castrol no. 1 što se tiče ulja za ručne menjače. Cena - prava sitnica.
                    LM isto skup - uši otpadaju. Statoil neka je i najskuplji - vredi. Kroon je najbolja kupovina (kod nas a i šire).
                    Selenia nije loša a ima i veliki izbor. Fuchs (još da nije iz Samobora), kupite direktno od M.Comp. ima odlična ulja ove vrste.
                    Tu je i Total a naravno Mobil i Shell - nema greške ali nema šta ni da se bira.
                    Ne zaboravimo OMV koji je u ovom segmentu prevazišao samog sebe iz oblasti motornih ulja i u samom je vrhu asortimana i kvaliteta.
                    Pozzz...
                    Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

                    Comment

                    • banekg
                      CBC Senator XXL
                      • 06.09.2010
                      • 1274
                      • Nis
                      • Toyota Carina e 2.0

                      #11
                      Re: Menjate li Menjačko ulje?

                      Znate sta je grdje od loseg majstora - majstor drug, prijatelj, ortak.... onda je sve na foru lako cemo i to uglavnom bude nikako.
                      Dakle, kupovinu ulja je izvrsio majstor i posle konstatacije da se to ne menja, vratio ga je u prodavnicu.
                      Ulje koje je potrebno mom menjacu je: "Marken-getribeol SAE 80, Spezifikation MIL-L-2105 bzw. API-GL 4, Waahl-Wise HD-Motorenol"
                      Postovani EX, de me prosvetlite o cemu se radi, i koje mi ulje preporucujete da sam kupim, i na kraju ga i sam zamenim. Unapred hvala.
                      Long Live CBC!!!

                      Comment

                      • kristina990
                        Banovan
                        • 13.04.2009
                        • 1066
                        • Srbija

                        #12
                        Re: Menjate li Menjačko ulje?

                        I u praksi potvrđeno da stvarno treba promeniti ulje u menjaču,ja sam na g 3 promenio pre pola godine ili više ,rezultat je bio vidljiv odmah što se tiče lakog i tečnog šaltanja,ponekad mi se čuli sinhroni na drugoj brzini sad je i to nako izvesnog vremana nestalo...

                        Comment

                        • cikabosko
                          CBC Veteran
                          • 13.11.2008
                          • 146
                          • Novi Beograd

                          #13
                          Re: Menjate li Menjačko ulje?

                          Originally posted by expendable
                          Poštovani cikabosko,
                          je*o me nick, nisam čika, totalni sam laik što se tiče auta, pa molim ubuduće bez ovoga poštovani.
                          Originally posted by expendable
                          J.b. g. a šta sad?
                          Ne menjati uopšte menjačko ulje, t.j. postupiti po preporuci većine majstora i "poznavalaca" materije.
                          . šala mala
                          Ulje ću već nekako prodati odgovarajućem kupcu ( građevinska mehanizacija, traktori ili kamioni starije generacije (radi se o ulju Lukoil trans 75W-90 GL-5)), kako i ne bi kada sam već uspeo da ga prodam sebi.
                          Kupiću neko odgovarajuće ulje, i "mirna Bačka".

                          I jedan veliki nauk iz ovoga.
                          Ubuduće, kupcima prodavati menjačka ulja za putnička vozila sa oznakom GL-4.
                          Što je dosad bilo, bilo je.

                          Comment

                          • expendable
                            CBC Senator XXL
                            • 04.11.2009
                            • 3662
                            • Bor

                            #14
                            Re: Menjate li Menjačko ulje?

                            Majstori, majstori! - film o tome već snimljen.
                            Nisam rekao i završetak misli mog prijatelja (post-dva iznad) jer sam pokušao da ga citiram. Ono što Bane (što da ne kažem da ne bude znam jednog čoveka koji zna jednog čoveka ...) kaže pomisli i (pa mu žao da kaže, a ne mogu mu ništa, bivši džudista od 130kg, ruke kao lopate, ubija jednim udarcem ... šalim se toliko smo dobri da nikad ne bi upotrebio 5x veću snagu u odnosu na mene, mada po kilaži nije ni 50%) sledeće (nastavak citata):
                            "... kad si ******!! Šta da ti radim kad mnogo čitaš pa radiš gluposti kao što je promena ulja u menjaču".
                            Dobro ovo je Servantes obradio još pre 400 godina ali mi još nismo uzviknuli "dobro jutro Kolumbo, dobrodošao u Indiju, pardon Ameriku".
                            Moj nemački je malo zarđao pa da vidim šta će ćalac da kaže. Inače jasno mi je da GL-4 80W (ili 80W-85) sigurno može.
                            Cicabosko bi mogao da kaže koje je to (jeftino) a dobro GL-4 mineralno 80W-85 propustio da kupi dok se organizujem za prevod drugog dela rečenice (kao da bi moglo i HD (SHPD) motorno ulje), mada nije krucijalno. I da može bolje je menjačko a ima ih tušta i tma.
                            Pozz.
                            Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

                            Comment

                            • expendable
                              CBC Senator XXL
                              • 04.11.2009
                              • 3662
                              • Bor

                              #15
                              Re: Menjate li Menjačko ulje?

                              Boško,
                              Ako Eon nije političar (i pored lepih donacija) da pokušam da pogodim: Ti si diler
                              Što bre brate ovi tvoji iz Kol... , pardon iz Centrale i "majke" Rusije ne pošalju 75W-90 u API GL-4 izdanju? Nemoj samo iz Rumunije mora' opet da objašnjavam da li jeste ili nije (isto).


                              Ako nema ko da naruči onda važi za lokalnu Centralu
                              Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

                              Comment

                              Working...
                              X