Re: Obećana zemlja
Jesam li nešto propustio? ... Ne, ništa ...
Uh, odavno nije bilo ovoliko diskusije a svi pomalo u pravu a "kristina990" ponajviše. Nema razloga za nervozu, samo polako. Doduše vidim da ste već i sami pomirili stavove te da je diskusija dobronamerna. Kako je već Srđan rekao: "Ma manje vise slazemo se.. To je najvaznije.". I zaista jednim delom je stvar ukusa mada istine radi treba pojasniti da preterano kratki intervali zamene ulja zapravo štete i motoru (iako u manjoj meri) a naravno i ekologiji i novčaniku. Kristina je zaista već odgovorio te samo malo da podržim njegove stavove.
Lukoil Lux (ili Luxe, ko će ga znati) 10W-40 je jedna jako dobra polu-sintetika. Lukoil ulja imaju zaista osobinu da ih motori malo troše (neki od motora ali naročito malo stariji i nešto starije konstrukcije) no ta "singl" osobina sama po sebi nije dovoljna da bi ih proglasili "klasom za sebe" ili "najboljim" i slično.
Što se potrošnje goriva tiče više je do noge na gasu nego ulja. Samo malo nežnija noga na gasu može lako da smanji potrošnju 5 do 10%.
Osim toga ukoliko potrošnja nije merena pod istim uslovima ili bar na većoj kilometraži (min. 1000km) greške mogu biti istih 5 do 10% (a otprilike toliko manje pokazuju "board" kompjuteri osim malobrojnih i časnih izuzetaka). Dakle ako na 7,24 dodamo 10% dolazimo do tačno 8 litara što je na donjoj granici dosadašnje te se Lukoil može svrstati u ulja koja donekle štede gorivo ali nikako kao ulje koje može da smanji potrošnju skoro ceo litar.
Unutar iste viskozne klase (10W-40) razlike u potrošnji goriva su ±1%. U odnosu na 15W-40 može da se uštedi max. 2% ili u gradu i svih 3-4% naročito zimi. No vodite računa da API SL ulja 15W-40 mogu da pokažu i 1 do 2% manju potrošnju u odnosu na 10W-40 SJ ili SH. Dakle nije (baš) sve u viskoznosti.
Lukoil ulja su O.K. Imaju doduše prilično stare standarde za dizel vozila i čak nemaju (bar) 5W-30 ili neku moderniju viskoznost (0W-30 ili 0W-40 a o 0W-20 da ne pričamo). Ovo je posledica primarne orijentacije na Rusko i okolna tržišta do pre neku godinu. U Rusiji gde benzin košta bar duplo manje nego kod nas velika većina vozila koristi upravo benzin dok su dizelaši prisutni u mnogo manjem broju. Tu je i problem sa jačim zimama koje je tek delom rešeno novijim generacijama dizela ali i dalje to nije kao benzin. Lukoil je zaista veliki i ozbiljni proizvođač motornih ulja. Zaista bih morao da navedem mnogo činjenica a da "neverne Tome" i dalje ostanu nepoverljivi pa ću samo navesti tri (već mi ionako propade tekst o tome na blogu jer se ubajatio):
1) ConocoPhilips (i dalje veći od Total grupe) je prošle godine sklopio ugovor (verovatno još potpuno nerealizovan) gde prodaje (pazite samo cifru) 20% (i slovima DVADESET PROCENATA) svih (i ponavljam) SVIH rafinerijskih kapaciteta (pogađate kome) - LUKOIL-u.
2) Lukoil (sa, ubij me da se setim kojim, partnerom, ali neko iz zaliva) je probedio Shell (i "slovima" S H E L L) na konkursu (tenderu) za eksploataciju drugo najveće polje u nafte u Iraku. Presedan je još veći jer prvo eksploatiše (za državu uz nadoknadu od x$ po barelu) baš Shell.
3) Shell je 2005. otpočeo proizvodnju III grupe baznih ulja ("base stock"-a preciznije rečeno) pomoću GTL (Gas-to-liquid, Gas-u-tečno) procesa pomoću koga se prirodni gas (i/ili propan-butan) prevodi u bazna ulja (sintetička). Postrojenje je koštalo 19 milijardi dolara (od planiranih 10) a uključeno je neverovatno mnogo stručnjaka sa cele planete. Drugo takvo postrojenje je trebalo da naprave Lukoil i (zaista sam zaboravio koja) neka od zemalja zaliva. I šta onda? Pa ništa onda, niko drugi to nije ni imao u planu! Tehnologija je zaista vrhunska (mada tehnološki relativno jednostavna u smislu sinteze koja je u osnovi "stari dobri" Fišer-Tropšov proces od pre više od 80 godina. Ako ste pomislili da Lukoil nije mogao projekat da ostvari iz tehničkih razloga - niste u pravu. Projekat je zvanično tek odložen i to pre svega iz ekonomskih razloga. Glasine iz branše naime kažu da niti tehnološki niti ekonomski Shell nije uspeo da ostvari projektovano. Možda i nije tačno no i par % za toliku investiciju može da bude odlučujuće. Lukoil naime čeka da vidi koliko će se "Deep Space 9" tehnologija dokazati u praksi.
Slično prethodnom: Lukoil sigurno može da napravi ulje po VW 505.01 standardu ("kristina990" je lepo primetio da je taj standard zapravo najbliže nekom "API SJ+/CF+" ali bi se moralo obeležiti bez pluseva te niko to ne navodi jer je antireklama). Zašto to već nisu uradili? Možda je i prećutni dogovor između velikih kompanija. Lukoil ide sa znatno nižim cenama te verovatno "namerno" (zapravo "dogovorno") malo kasni sa standardima. Doduše treba voditi računa i to da Lukoil tek sa novom serijom i od 2007. počinje ozbiljnu ekspanziju van "domaćeg terena" (bivši SSSR uglavnom) a za ozbiljniju seriju ulja po najnovijim standardima treba (ipak) malo više vremena.
Sličan glas prati i Prista Oil a kad bi samo znali "koliko su jaki" ... ma ionako mi ne bi verovali.
Doduše obe firme su tek u "tinejdžerskom" dobu u ovom poslu (a neke su i po sto godina) te i to ima uticaj mada sve manji jer 5 godina sada vredi bar 25 godina 50, 60 i 70-tih.
Dakle, naravno da nećete koristiti Lukoil u vozilima čije specifikacije ne ispunjava ali u onima za koje su pogodna Lukoil ulja (FAM, Prista) mogu da vam uštede poprilično novca uz približan kvalitet koji je nekad i na strani jeftinijih a nekad i ne. Prilagođenost starijim vozilima može (i obično jeste) zapravo bolja kod ulja koja ispunjavaju starije standarde iako nema ničeg loše da koristite API SL ulje u vozilu koje zahteva tek SG ili SH, čak naprotiv, najčešće i po pravilu ulja većih specifikacija (a iste viskoznosti) budu bolja i u starijim automobilima.
(Moram da skratim, sad će i "tekma").
I na kraju ali ne i po značaju: na koliko menjati ulje u slučaju "legende"?
Fabrika kaže 15k km ili 12 meseci. Uz LPG je prava šteta skraćivati interval zamene čak i u oštirim i teškim uslovima. Kao što je "kristina990" primetio ako može 15k km da izdrži i D2 zašto ne bi LPG?
Da ne bude savet već samo da spomenem da bi analiza ulja pokazala da SL 10W40 polusintetika u autu koji zahteva tek SG i uz plin može da se vozi i svih 20 hiljada km! Naravno: IZBEGAVAJTE da prekoračujete fabričku preporuku za servisni interval. Osim toga to je verovatno potpuno nepotrebno i može da se diskutuje tek u slučaju 15-20k km pređenih u godinu dana u normalnim uslovima.
Napomena: ukoliko prekoračujete interval zamene mnogo je bolje da to bude (što manje) u kilometraži nego u vremenu. Dakle godišnje obavezno zamenite ulje osim ako proizvođač automobila ne daje 2 godine za zamenu ulja.
Dakle 15000km može sigurno sa Lukoil-om u slučaju "legende". Za 20k km bih bio malo oprezniji ali Mobil 2000 (npr.) može sigurno (mislim verovatno i Luk no nemam toliko činjenica da bih tako nešto tvrdio).
Ulje zaista ne treba menjati u kratkim intervalima zamene i skoro da je mit (zapravo i jeste) da novo ulje bolje štiti motor. Odgovor nije tako prost jer veći deo funkcija ulja jeste bolji što je ulje novije ali ne i svi (tu je čak zaštita od habanja i koeficijent trenja na strani "polu-izvoženog" ulja). Proizvođači ulja nerado priznaju ovu činjenicu (očigledno zašto) i nevešto je prikrivaju i smanjuju joj značaj. U svakom slučaju teški uslovi vožnje a naročito gradska vožnja "kalifornijskog" tipa (5-10km/h) ili vuča prikolice zahtevaju kraće intervale zamene ulja.
Ako bih pravio bilans pluseva i minusa u datom slučaju bih rekao da je 10k km idealno za "legendu". Ovo uz uslov da ste spremni da potrošite više novca nego što je neophodno i želite da date svom automobilu maksimum zaštite u svakom pogledu. Možete i manje ali sve više bacate novac i sve ste dalje od "idealnog".
Neka donja granica na kojoj treba menjati ulje je polovina intervala zamene po proizvođaču (u ovom slučaju 7500km). Dakle sa 7500km ćete biti "tu negde" kao u slučaju 15k km!! Možda i dobijete koji % ali sigurno ne mnogo. TBN će sigurno biti manji na 15k km ali u slučaju plina i dalje nekih 60% novog ulja a idealna granica zamene je nekih 33 do 50% (nije baš tako prosto ali otprilike). Na 7500km ćete biti na 70-75%. Jeste bolje ali nepotrebno.
I da ne dužim (već gledam košarku "jednim okom"): jedno je činjenica: ulje će na 7500km biti u boljem opštem stanju nego na 15000km i tu nema šta da se priča. Ipak dva puta menjate ulje što nije samo skuplje već možda i lošije (ili bar nije bolje) u smislu zaštite motora od habanja. Na grafikonima zavisnosti sadržaja metala (od habanja i manjim delom korozije) od pređenih km krive su u početku jako strme da bi gotovo asimptotski težile nekoj vrednosti (log funkcija za osnovu manju od 1), što prevedeno na srpski jezik znači: Ulje se najviše degradira po pređenom kilometru, i najmanje štiti od habanja po (istom) km, upravo u prvih par hiljada pređenih km (2 do 3 hiljade). Mnogo ponavljanja ovog ciklusa - kraći vek motora (nije u tako velikoj meri pa je teže uočljivo u praksi).
Sve u svemu: menjajte ulje na 6, 12 ili 24 meseci (kako vam piše u uputstvu vozila) a što se pređenih km tiče najbolje je da budete u zoni 50 do 100% ili još preciznije 60 do 90%. Ukoliko vozite više od 50% van grada, nežni ste na gasu i vozite na plin ili neki od benzina bez sumpora (MOL, Shell) može i do 120%.
Zavisti dosta i od dolivanja ulja. Ukoliko ne dolivate (ccc ...) u stvari malo dolivate ulje držite se strogo do 100% (90). Ukoliko dolijete litar (20 do 25% od količine ulja u motoru) ili više možete terati i do 150% do preporuke. Ovo je već jako složeno pitanje te tretirajte prethodni podatak kao grubu pretpostavku i samo orijentaciju a sa puno rezerve jer mnogo zavisi od vrste vozila i gde se i kako vozi.
Jedino merodavno rešenje za prekoračenje preporuke je uraditi analizu ulja na 80 do 100% od intervala zamene. No kako ona košta više nego samo ulje ili u slučaju sintetike slično tako da je isplatljivo samo kod teretnih vozila koja imaju 20, 30 ili više litara ulja u motoru. Isplativo je i kao orijentacija koliko možete preterati ali nemate posebnih razloga da to radite.
Dakle, 7500km nije loše, 15k km čak i malo bolje; 10 hiljada km možda (verovatno) ponajbolje.
5000km i 20k km podjednako moguće i podjednako lošije od svih gore tri. Dakle sve manje od 5k i više od 20k km uz malo dolivanja i normalne uslove je zaista loše. Ovo su neka gornja i donja granica pri čemu je 20k km tek za specifične uslove i za manje od godinu dana.
Biće o ovome još, bar na blogu. Kad? Nadam se uskoro (ne više od mesec dana).
(E sad stvarno moram da idem, tek je 3 razlike za naše (20:17) i počinje druga četvrtina)
Pozdrav!
P.S.
Dve ispravke:
1) Lukoil preuzima 20% svih rafinerijskih kapaciteta ConocoPhilips-a (naravno) van USA. Izvinjavam se na omaški. Ipak je impozantno!
2) 10 hiljada km u tekstu je zapravo 10 do 12 hiljada km (kako je kristina već naveo). Da ne ispravljam sad svud po tekstu nego čisto da se zna.
Jesam li nešto propustio? ... Ne, ništa ...
Uh, odavno nije bilo ovoliko diskusije a svi pomalo u pravu a "kristina990" ponajviše. Nema razloga za nervozu, samo polako. Doduše vidim da ste već i sami pomirili stavove te da je diskusija dobronamerna. Kako je već Srđan rekao: "Ma manje vise slazemo se.. To je najvaznije.". I zaista jednim delom je stvar ukusa mada istine radi treba pojasniti da preterano kratki intervali zamene ulja zapravo štete i motoru (iako u manjoj meri) a naravno i ekologiji i novčaniku. Kristina je zaista već odgovorio te samo malo da podržim njegove stavove.
Lukoil Lux (ili Luxe, ko će ga znati) 10W-40 je jedna jako dobra polu-sintetika. Lukoil ulja imaju zaista osobinu da ih motori malo troše (neki od motora ali naročito malo stariji i nešto starije konstrukcije) no ta "singl" osobina sama po sebi nije dovoljna da bi ih proglasili "klasom za sebe" ili "najboljim" i slično.
Što se potrošnje goriva tiče više je do noge na gasu nego ulja. Samo malo nežnija noga na gasu može lako da smanji potrošnju 5 do 10%.
Osim toga ukoliko potrošnja nije merena pod istim uslovima ili bar na većoj kilometraži (min. 1000km) greške mogu biti istih 5 do 10% (a otprilike toliko manje pokazuju "board" kompjuteri osim malobrojnih i časnih izuzetaka). Dakle ako na 7,24 dodamo 10% dolazimo do tačno 8 litara što je na donjoj granici dosadašnje te se Lukoil može svrstati u ulja koja donekle štede gorivo ali nikako kao ulje koje može da smanji potrošnju skoro ceo litar.
Unutar iste viskozne klase (10W-40) razlike u potrošnji goriva su ±1%. U odnosu na 15W-40 može da se uštedi max. 2% ili u gradu i svih 3-4% naročito zimi. No vodite računa da API SL ulja 15W-40 mogu da pokažu i 1 do 2% manju potrošnju u odnosu na 10W-40 SJ ili SH. Dakle nije (baš) sve u viskoznosti.
Lukoil ulja su O.K. Imaju doduše prilično stare standarde za dizel vozila i čak nemaju (bar) 5W-30 ili neku moderniju viskoznost (0W-30 ili 0W-40 a o 0W-20 da ne pričamo). Ovo je posledica primarne orijentacije na Rusko i okolna tržišta do pre neku godinu. U Rusiji gde benzin košta bar duplo manje nego kod nas velika većina vozila koristi upravo benzin dok su dizelaši prisutni u mnogo manjem broju. Tu je i problem sa jačim zimama koje je tek delom rešeno novijim generacijama dizela ali i dalje to nije kao benzin. Lukoil je zaista veliki i ozbiljni proizvođač motornih ulja. Zaista bih morao da navedem mnogo činjenica a da "neverne Tome" i dalje ostanu nepoverljivi pa ću samo navesti tri (već mi ionako propade tekst o tome na blogu jer se ubajatio):
1) ConocoPhilips (i dalje veći od Total grupe) je prošle godine sklopio ugovor (verovatno još potpuno nerealizovan) gde prodaje (pazite samo cifru) 20% (i slovima DVADESET PROCENATA) svih (i ponavljam) SVIH rafinerijskih kapaciteta (pogađate kome) - LUKOIL-u.
2) Lukoil (sa, ubij me da se setim kojim, partnerom, ali neko iz zaliva) je probedio Shell (i "slovima" S H E L L) na konkursu (tenderu) za eksploataciju drugo najveće polje u nafte u Iraku. Presedan je još veći jer prvo eksploatiše (za državu uz nadoknadu od x$ po barelu) baš Shell.
3) Shell je 2005. otpočeo proizvodnju III grupe baznih ulja ("base stock"-a preciznije rečeno) pomoću GTL (Gas-to-liquid, Gas-u-tečno) procesa pomoću koga se prirodni gas (i/ili propan-butan) prevodi u bazna ulja (sintetička). Postrojenje je koštalo 19 milijardi dolara (od planiranih 10) a uključeno je neverovatno mnogo stručnjaka sa cele planete. Drugo takvo postrojenje je trebalo da naprave Lukoil i (zaista sam zaboravio koja) neka od zemalja zaliva. I šta onda? Pa ništa onda, niko drugi to nije ni imao u planu! Tehnologija je zaista vrhunska (mada tehnološki relativno jednostavna u smislu sinteze koja je u osnovi "stari dobri" Fišer-Tropšov proces od pre više od 80 godina. Ako ste pomislili da Lukoil nije mogao projekat da ostvari iz tehničkih razloga - niste u pravu. Projekat je zvanično tek odložen i to pre svega iz ekonomskih razloga. Glasine iz branše naime kažu da niti tehnološki niti ekonomski Shell nije uspeo da ostvari projektovano. Možda i nije tačno no i par % za toliku investiciju može da bude odlučujuće. Lukoil naime čeka da vidi koliko će se "Deep Space 9" tehnologija dokazati u praksi.
Slično prethodnom: Lukoil sigurno može da napravi ulje po VW 505.01 standardu ("kristina990" je lepo primetio da je taj standard zapravo najbliže nekom "API SJ+/CF+" ali bi se moralo obeležiti bez pluseva te niko to ne navodi jer je antireklama). Zašto to već nisu uradili? Možda je i prećutni dogovor između velikih kompanija. Lukoil ide sa znatno nižim cenama te verovatno "namerno" (zapravo "dogovorno") malo kasni sa standardima. Doduše treba voditi računa i to da Lukoil tek sa novom serijom i od 2007. počinje ozbiljnu ekspanziju van "domaćeg terena" (bivši SSSR uglavnom) a za ozbiljniju seriju ulja po najnovijim standardima treba (ipak) malo više vremena.
Sličan glas prati i Prista Oil a kad bi samo znali "koliko su jaki" ... ma ionako mi ne bi verovali.
Doduše obe firme su tek u "tinejdžerskom" dobu u ovom poslu (a neke su i po sto godina) te i to ima uticaj mada sve manji jer 5 godina sada vredi bar 25 godina 50, 60 i 70-tih.
Dakle, naravno da nećete koristiti Lukoil u vozilima čije specifikacije ne ispunjava ali u onima za koje su pogodna Lukoil ulja (FAM, Prista) mogu da vam uštede poprilično novca uz približan kvalitet koji je nekad i na strani jeftinijih a nekad i ne. Prilagođenost starijim vozilima može (i obično jeste) zapravo bolja kod ulja koja ispunjavaju starije standarde iako nema ničeg loše da koristite API SL ulje u vozilu koje zahteva tek SG ili SH, čak naprotiv, najčešće i po pravilu ulja većih specifikacija (a iste viskoznosti) budu bolja i u starijim automobilima.
(Moram da skratim, sad će i "tekma").
I na kraju ali ne i po značaju: na koliko menjati ulje u slučaju "legende"?
Fabrika kaže 15k km ili 12 meseci. Uz LPG je prava šteta skraćivati interval zamene čak i u oštirim i teškim uslovima. Kao što je "kristina990" primetio ako može 15k km da izdrži i D2 zašto ne bi LPG?
Da ne bude savet već samo da spomenem da bi analiza ulja pokazala da SL 10W40 polusintetika u autu koji zahteva tek SG i uz plin može da se vozi i svih 20 hiljada km! Naravno: IZBEGAVAJTE da prekoračujete fabričku preporuku za servisni interval. Osim toga to je verovatno potpuno nepotrebno i može da se diskutuje tek u slučaju 15-20k km pređenih u godinu dana u normalnim uslovima.
Napomena: ukoliko prekoračujete interval zamene mnogo je bolje da to bude (što manje) u kilometraži nego u vremenu. Dakle godišnje obavezno zamenite ulje osim ako proizvođač automobila ne daje 2 godine za zamenu ulja.
Dakle 15000km može sigurno sa Lukoil-om u slučaju "legende". Za 20k km bih bio malo oprezniji ali Mobil 2000 (npr.) može sigurno (mislim verovatno i Luk no nemam toliko činjenica da bih tako nešto tvrdio).
Ulje zaista ne treba menjati u kratkim intervalima zamene i skoro da je mit (zapravo i jeste) da novo ulje bolje štiti motor. Odgovor nije tako prost jer veći deo funkcija ulja jeste bolji što je ulje novije ali ne i svi (tu je čak zaštita od habanja i koeficijent trenja na strani "polu-izvoženog" ulja). Proizvođači ulja nerado priznaju ovu činjenicu (očigledno zašto) i nevešto je prikrivaju i smanjuju joj značaj. U svakom slučaju teški uslovi vožnje a naročito gradska vožnja "kalifornijskog" tipa (5-10km/h) ili vuča prikolice zahtevaju kraće intervale zamene ulja.
Ako bih pravio bilans pluseva i minusa u datom slučaju bih rekao da je 10k km idealno za "legendu". Ovo uz uslov da ste spremni da potrošite više novca nego što je neophodno i želite da date svom automobilu maksimum zaštite u svakom pogledu. Možete i manje ali sve više bacate novac i sve ste dalje od "idealnog".
Neka donja granica na kojoj treba menjati ulje je polovina intervala zamene po proizvođaču (u ovom slučaju 7500km). Dakle sa 7500km ćete biti "tu negde" kao u slučaju 15k km!! Možda i dobijete koji % ali sigurno ne mnogo. TBN će sigurno biti manji na 15k km ali u slučaju plina i dalje nekih 60% novog ulja a idealna granica zamene je nekih 33 do 50% (nije baš tako prosto ali otprilike). Na 7500km ćete biti na 70-75%. Jeste bolje ali nepotrebno.
I da ne dužim (već gledam košarku "jednim okom"): jedno je činjenica: ulje će na 7500km biti u boljem opštem stanju nego na 15000km i tu nema šta da se priča. Ipak dva puta menjate ulje što nije samo skuplje već možda i lošije (ili bar nije bolje) u smislu zaštite motora od habanja. Na grafikonima zavisnosti sadržaja metala (od habanja i manjim delom korozije) od pređenih km krive su u početku jako strme da bi gotovo asimptotski težile nekoj vrednosti (log funkcija za osnovu manju od 1), što prevedeno na srpski jezik znači: Ulje se najviše degradira po pređenom kilometru, i najmanje štiti od habanja po (istom) km, upravo u prvih par hiljada pređenih km (2 do 3 hiljade). Mnogo ponavljanja ovog ciklusa - kraći vek motora (nije u tako velikoj meri pa je teže uočljivo u praksi).
Sve u svemu: menjajte ulje na 6, 12 ili 24 meseci (kako vam piše u uputstvu vozila) a što se pređenih km tiče najbolje je da budete u zoni 50 do 100% ili još preciznije 60 do 90%. Ukoliko vozite više od 50% van grada, nežni ste na gasu i vozite na plin ili neki od benzina bez sumpora (MOL, Shell) može i do 120%.
Zavisti dosta i od dolivanja ulja. Ukoliko ne dolivate (ccc ...) u stvari malo dolivate ulje držite se strogo do 100% (90). Ukoliko dolijete litar (20 do 25% od količine ulja u motoru) ili više možete terati i do 150% do preporuke. Ovo je već jako složeno pitanje te tretirajte prethodni podatak kao grubu pretpostavku i samo orijentaciju a sa puno rezerve jer mnogo zavisi od vrste vozila i gde se i kako vozi.
Jedino merodavno rešenje za prekoračenje preporuke je uraditi analizu ulja na 80 do 100% od intervala zamene. No kako ona košta više nego samo ulje ili u slučaju sintetike slično tako da je isplatljivo samo kod teretnih vozila koja imaju 20, 30 ili više litara ulja u motoru. Isplativo je i kao orijentacija koliko možete preterati ali nemate posebnih razloga da to radite.
Dakle, 7500km nije loše, 15k km čak i malo bolje; 10 hiljada km možda (verovatno) ponajbolje.
5000km i 20k km podjednako moguće i podjednako lošije od svih gore tri. Dakle sve manje od 5k i više od 20k km uz malo dolivanja i normalne uslove je zaista loše. Ovo su neka gornja i donja granica pri čemu je 20k km tek za specifične uslove i za manje od godinu dana.
Biće o ovome još, bar na blogu. Kad? Nadam se uskoro (ne više od mesec dana).
(E sad stvarno moram da idem, tek je 3 razlike za naše (20:17) i počinje druga četvrtina)
Pozdrav!
P.S.
Dve ispravke:
1) Lukoil preuzima 20% svih rafinerijskih kapaciteta ConocoPhilips-a (naravno) van USA. Izvinjavam se na omaški. Ipak je impozantno!
2) 10 hiljada km u tekstu je zapravo 10 do 12 hiljada km (kako je kristina već naveo). Da ne ispravljam sad svud po tekstu nego čisto da se zna.
Comment