Obećana zemlja

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • expendable
    CBC Senator XXL
    • 04.11.2009
    • 3662
    • Bor

    Re: Obećana zemlja

    Jesam li nešto propustio? ... Ne, ništa ...
    Uh, odavno nije bilo ovoliko diskusije a svi pomalo u pravu a "kristina990" ponajviše. Nema razloga za nervozu, samo polako. Doduše vidim da ste već i sami pomirili stavove te da je diskusija dobronamerna. Kako je već Srđan rekao: "Ma manje vise slazemo se.. To je najvaznije.". I zaista jednim delom je stvar ukusa mada istine radi treba pojasniti da preterano kratki intervali zamene ulja zapravo štete i motoru (iako u manjoj meri) a naravno i ekologiji i novčaniku. Kristina je zaista već odgovorio te samo malo da podržim njegove stavove.
    Lukoil Lux (ili Luxe, ko će ga znati) 10W-40 je jedna jako dobra polu-sintetika. Lukoil ulja imaju zaista osobinu da ih motori malo troše (neki od motora ali naročito malo stariji i nešto starije konstrukcije) no ta "singl" osobina sama po sebi nije dovoljna da bi ih proglasili "klasom za sebe" ili "najboljim" i slično.
    Što se potrošnje goriva tiče više je do noge na gasu nego ulja. Samo malo nežnija noga na gasu može lako da smanji potrošnju 5 do 10%.
    Osim toga ukoliko potrošnja nije merena pod istim uslovima ili bar na većoj kilometraži (min. 1000km) greške mogu biti istih 5 do 10% (a otprilike toliko manje pokazuju "board" kompjuteri osim malobrojnih i časnih izuzetaka). Dakle ako na 7,24 dodamo 10% dolazimo do tačno 8 litara što je na donjoj granici dosadašnje te se Lukoil može svrstati u ulja koja donekle štede gorivo ali nikako kao ulje koje može da smanji potrošnju skoro ceo litar.
    Unutar iste viskozne klase (10W-40) razlike u potrošnji goriva su ±1%. U odnosu na 15W-40 može da se uštedi max. 2% ili u gradu i svih 3-4% naročito zimi. No vodite računa da API SL ulja 15W-40 mogu da pokažu i 1 do 2% manju potrošnju u odnosu na 10W-40 SJ ili SH. Dakle nije (baš) sve u viskoznosti.
    Lukoil ulja su O.K. Imaju doduše prilično stare standarde za dizel vozila i čak nemaju (bar) 5W-30 ili neku moderniju viskoznost (0W-30 ili 0W-40 a o 0W-20 da ne pričamo). Ovo je posledica primarne orijentacije na Rusko i okolna tržišta do pre neku godinu. U Rusiji gde benzin košta bar duplo manje nego kod nas velika većina vozila koristi upravo benzin dok su dizelaši prisutni u mnogo manjem broju. Tu je i problem sa jačim zimama koje je tek delom rešeno novijim generacijama dizela ali i dalje to nije kao benzin. Lukoil je zaista veliki i ozbiljni proizvođač motornih ulja. Zaista bih morao da navedem mnogo činjenica a da "neverne Tome" i dalje ostanu nepoverljivi pa ću samo navesti tri (već mi ionako propade tekst o tome na blogu jer se ubajatio):
    1) ConocoPhilips (i dalje veći od Total grupe) je prošle godine sklopio ugovor (verovatno još potpuno nerealizovan) gde prodaje (pazite samo cifru) 20% (i slovima DVADESET PROCENATA) svih (i ponavljam) SVIH rafinerijskih kapaciteta (pogađate kome) - LUKOIL-u.
    2) Lukoil (sa, ubij me da se setim kojim, partnerom, ali neko iz zaliva) je probedio Shell (i "slovima" S H E L L) na konkursu (tenderu) za eksploataciju drugo najveće polje u nafte u Iraku. Presedan je još veći jer prvo eksploatiše (za državu uz nadoknadu od x$ po barelu) baš Shell.
    3) Shell je 2005. otpočeo proizvodnju III grupe baznih ulja ("base stock"-a preciznije rečeno) pomoću GTL (Gas-to-liquid, Gas-u-tečno) procesa pomoću koga se prirodni gas (i/ili propan-butan) prevodi u bazna ulja (sintetička). Postrojenje je koštalo 19 milijardi dolara (od planiranih 10) a uključeno je neverovatno mnogo stručnjaka sa cele planete. Drugo takvo postrojenje je trebalo da naprave Lukoil i (zaista sam zaboravio koja) neka od zemalja zaliva. I šta onda? Pa ništa onda, niko drugi to nije ni imao u planu! Tehnologija je zaista vrhunska (mada tehnološki relativno jednostavna u smislu sinteze koja je u osnovi "stari dobri" Fišer-Tropšov proces od pre više od 80 godina. Ako ste pomislili da Lukoil nije mogao projekat da ostvari iz tehničkih razloga - niste u pravu. Projekat je zvanično tek odložen i to pre svega iz ekonomskih razloga. Glasine iz branše naime kažu da niti tehnološki niti ekonomski Shell nije uspeo da ostvari projektovano. Možda i nije tačno no i par % za toliku investiciju može da bude odlučujuće. Lukoil naime čeka da vidi koliko će se "Deep Space 9" tehnologija dokazati u praksi.
    Slično prethodnom: Lukoil sigurno može da napravi ulje po VW 505.01 standardu ("kristina990" je lepo primetio da je taj standard zapravo najbliže nekom "API SJ+/CF+" ali bi se moralo obeležiti bez pluseva te niko to ne navodi jer je antireklama). Zašto to već nisu uradili? Možda je i prećutni dogovor između velikih kompanija. Lukoil ide sa znatno nižim cenama te verovatno "namerno" (zapravo "dogovorno") malo kasni sa standardima. Doduše treba voditi računa i to da Lukoil tek sa novom serijom i od 2007. počinje ozbiljnu ekspanziju van "domaćeg terena" (bivši SSSR uglavnom) a za ozbiljniju seriju ulja po najnovijim standardima treba (ipak) malo više vremena.
    Sličan glas prati i Prista Oil a kad bi samo znali "koliko su jaki" ... ma ionako mi ne bi verovali.
    Doduše obe firme su tek u "tinejdžerskom" dobu u ovom poslu (a neke su i po sto godina) te i to ima uticaj mada sve manji jer 5 godina sada vredi bar 25 godina 50, 60 i 70-tih.
    Dakle, naravno da nećete koristiti Lukoil u vozilima čije specifikacije ne ispunjava ali u onima za koje su pogodna Lukoil ulja (FAM, Prista) mogu da vam uštede poprilično novca uz približan kvalitet koji je nekad i na strani jeftinijih a nekad i ne. Prilagođenost starijim vozilima može (i obično jeste) zapravo bolja kod ulja koja ispunjavaju starije standarde iako nema ničeg loše da koristite API SL ulje u vozilu koje zahteva tek SG ili SH, čak naprotiv, najčešće i po pravilu ulja većih specifikacija (a iste viskoznosti) budu bolja i u starijim automobilima.
    (Moram da skratim, sad će i "tekma").
    I na kraju ali ne i po značaju: na koliko menjati ulje u slučaju "legende"?
    Fabrika kaže 15k km ili 12 meseci. Uz LPG je prava šteta skraćivati interval zamene čak i u oštirim i teškim uslovima. Kao što je "kristina990" primetio ako može 15k km da izdrži i D2 zašto ne bi LPG?
    Da ne bude savet već samo da spomenem da bi analiza ulja pokazala da SL 10W40 polusintetika u autu koji zahteva tek SG i uz plin može da se vozi i svih 20 hiljada km! Naravno: IZBEGAVAJTE da prekoračujete fabričku preporuku za servisni interval. Osim toga to je verovatno potpuno nepotrebno i može da se diskutuje tek u slučaju 15-20k km pređenih u godinu dana u normalnim uslovima.
    Napomena: ukoliko prekoračujete interval zamene mnogo je bolje da to bude (što manje) u kilometraži nego u vremenu. Dakle godišnje obavezno zamenite ulje osim ako proizvođač automobila ne daje 2 godine za zamenu ulja.
    Dakle 15000km može sigurno sa Lukoil-om u slučaju "legende". Za 20k km bih bio malo oprezniji ali Mobil 2000 (npr.) može sigurno (mislim verovatno i Luk no nemam toliko činjenica da bih tako nešto tvrdio).
    Ulje zaista ne treba menjati u kratkim intervalima zamene i skoro da je mit (zapravo i jeste) da novo ulje bolje štiti motor. Odgovor nije tako prost jer veći deo funkcija ulja jeste bolji što je ulje novije ali ne i svi (tu je čak zaštita od habanja i koeficijent trenja na strani "polu-izvoženog" ulja). Proizvođači ulja nerado priznaju ovu činjenicu (očigledno zašto) i nevešto je prikrivaju i smanjuju joj značaj. U svakom slučaju teški uslovi vožnje a naročito gradska vožnja "kalifornijskog" tipa (5-10km/h) ili vuča prikolice zahtevaju kraće intervale zamene ulja.
    Ako bih pravio bilans pluseva i minusa u datom slučaju bih rekao da je 10k km idealno za "legendu". Ovo uz uslov da ste spremni da potrošite više novca nego što je neophodno i želite da date svom automobilu maksimum zaštite u svakom pogledu. Možete i manje ali sve više bacate novac i sve ste dalje od "idealnog".
    Neka donja granica na kojoj treba menjati ulje je polovina intervala zamene po proizvođaču (u ovom slučaju 7500km). Dakle sa 7500km ćete biti "tu negde" kao u slučaju 15k km!! Možda i dobijete koji % ali sigurno ne mnogo. TBN će sigurno biti manji na 15k km ali u slučaju plina i dalje nekih 60% novog ulja a idealna granica zamene je nekih 33 do 50% (nije baš tako prosto ali otprilike). Na 7500km ćete biti na 70-75%. Jeste bolje ali nepotrebno.
    I da ne dužim (već gledam košarku "jednim okom"): jedno je činjenica: ulje će na 7500km biti u boljem opštem stanju nego na 15000km i tu nema šta da se priča. Ipak dva puta menjate ulje što nije samo skuplje već možda i lošije (ili bar nije bolje) u smislu zaštite motora od habanja. Na grafikonima zavisnosti sadržaja metala (od habanja i manjim delom korozije) od pređenih km krive su u početku jako strme da bi gotovo asimptotski težile nekoj vrednosti (log funkcija za osnovu manju od 1), što prevedeno na srpski jezik znači: Ulje se najviše degradira po pređenom kilometru, i najmanje štiti od habanja po (istom) km, upravo u prvih par hiljada pređenih km (2 do 3 hiljade). Mnogo ponavljanja ovog ciklusa - kraći vek motora (nije u tako velikoj meri pa je teže uočljivo u praksi).
    Sve u svemu: menjajte ulje na 6, 12 ili 24 meseci (kako vam piše u uputstvu vozila) a što se pređenih km tiče najbolje je da budete u zoni 50 do 100% ili još preciznije 60 do 90%. Ukoliko vozite više od 50% van grada, nežni ste na gasu i vozite na plin ili neki od benzina bez sumpora (MOL, Shell) može i do 120%.
    Zavisti dosta i od dolivanja ulja. Ukoliko ne dolivate (ccc ...) u stvari malo dolivate ulje držite se strogo do 100% (90). Ukoliko dolijete litar (20 do 25% od količine ulja u motoru) ili više možete terati i do 150% do preporuke. Ovo je već jako složeno pitanje te tretirajte prethodni podatak kao grubu pretpostavku i samo orijentaciju a sa puno rezerve jer mnogo zavisi od vrste vozila i gde se i kako vozi.
    Jedino merodavno rešenje za prekoračenje preporuke je uraditi analizu ulja na 80 do 100% od intervala zamene. No kako ona košta više nego samo ulje ili u slučaju sintetike slično tako da je isplatljivo samo kod teretnih vozila koja imaju 20, 30 ili više litara ulja u motoru. Isplativo je i kao orijentacija koliko možete preterati ali nemate posebnih razloga da to radite.
    Dakle, 7500km nije loše, 15k km čak i malo bolje; 10 hiljada km možda (verovatno) ponajbolje.
    5000km i 20k km podjednako moguće i podjednako lošije od svih gore tri. Dakle sve manje od 5k i više od 20k km uz malo dolivanja i normalne uslove je zaista loše. Ovo su neka gornja i donja granica pri čemu je 20k km tek za specifične uslove i za manje od godinu dana.
    Biće o ovome još, bar na blogu. Kad? Nadam se uskoro (ne više od mesec dana).
    (E sad stvarno moram da idem, tek je 3 razlike za naše (20:17) i počinje druga četvrtina)
    Pozdrav!

    P.S.
    Dve ispravke:
    1) Lukoil preuzima 20% svih rafinerijskih kapaciteta ConocoPhilips-a (naravno) van USA. Izvinjavam se na omaški. Ipak je impozantno!
    2) 10 hiljada km u tekstu je zapravo 10 do 12 hiljada km (kako je kristina već naveo). Da ne ispravljam sad svud po tekstu nego čisto da se zna.
    Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

    Comment

    • expendable
      CBC Senator XXL
      • 04.11.2009
      • 3662
      • Bor

      Re: Obećana zemlja

      U svoj žurbi niko nije primetio pitanje koje je postavio zoranbg (ili ja nisam video odgovor).
      "a sta bi sipao u 1.9 wagen , pa mozda : lukoil lux 5w-40 SM/CF sinteticko.
      ili lukoil avangard ultra 5w-40 CI-4/SL polusinteticko . ( ova oznaka CI-4 je najviseg kvaliteta, oznaka za motore koji koriste dizel gorivo)"
      Pretpostavljam u stariji wagen koji traži 505.00 i nema sistem "pumpa-dizna". U tom slučaju je bolji izbor avangard ultra makar bila i polu-sintetika.
      Uzgred oznaka CI-4 nije najvišeg kvaliteta za dizel jer postoji i (još uvek redak) API CJ-4. Ipak CI-4 je vrlo visok standard i zaista je dobar i za dizelaše koji ga striktno ne zahtevaju (putnička vozila, naročito starija). Sam standard (CI-4) je malo širi te nema "singl" ekvivalent u ACEA standardima nego su mu zapravo (ili mogu biti) ekvivalenti E6 i E7. Iako sa većim brojem "sedmica" je zapravo manje moderna i obuhvata "normal SAPS" ulja te nije preporučljiv za dizele sa DPF dok "šestica" jeste za to i diktira "mid SAPS" formulacije. Oba su standarda pre svega za Euro 4 i 5 motore (uz pomenuto ograničenje za E7 gde je više E3 i E4) ali su preporučljivi i kod Euro 3 motora. Za starije može ali i ne mora jer neće preterano biti bolja od ulja nižih specifikacija a ipak košta.
      Pomenuti Lukoil ima ACEA E7-04. Ovo ne garantuje TBN veći od 9 kao novija verzija standarda E7-08 ali je verovatno da je negde oko 10. Lukoil lux sintetičko sigurno nema toliko već negde oko 8 (što je više od 7,5 kako proizvođač navodi). Ovim prvo biva bolji izbor za D2 gorivo. Ipak za dizel goriva nižeg kvaliteta još bolje od oba je zapravo Avangard ekstra koga doduše nema u verziji 5W40 ali gde može 10W40 ima prednost.
      Ako uzmemo u obzir i cenu Avangard Ultra ima još veću prednost jer je osetno jeftiniji. Doduše kod starijih dizela može i lux 5W40 polusintetika ali i ona (lako) gubi od Av.Ultra. Ipak ovu varijantu bi mogli da razmotre vlasnici automobila gde je VW 505.00 zahtev a koriste ED jer će i TBN od 7,5 ili 8 biti više nego dovoljan i za pun interval zamene.
      Ovde je neko u Lukoil-u "pobrkao lončiće" (ili je namerno tako profilisano tržište) jer zapravo i AU i AE imaju ACEA B4-04 (polusintitički lux tek B3-04 a sintetički isti B4-04). Ovim je praktično sintetički luks namenio pre svega benzincima i dizelima koji traže specifičnije (proizvođačke) standarde (Opel, MB i BMW). Vlasnici ostalih dizel vozila, a njih je većina, koja zahtevaju CF ili B4 standard će lako izvući zaključak da uz manju cenu dobijaju isto ili više sa uljima za teretni program. I biće zapravo potpuno u pravu. Jedino je diksutabilno da li je lux bolji kod automobila koji koriste ED (za koje je AU i namenjen a prijaće i AE-u) a imaju duže servisne inervale kao što je 20k km ili više (moguće do 30k km). Međutim i tu je priča manje-više bespredmetna zbog činjenice da se oba Avantgarde-a mogu u teretnim vozilima koristiti 45 do 60k km. U putničkim bi perhodna vrednost morala da se podeli sa 2 ili (još bolje) 3 (za više gradske vožnje) ali opet sve do 20 hiljada km nije sporno a i Lux u teškim uslovima nije za više. Kod nas ni ED ne obezbeđuje 30k km te nema šta da se više priča.
      Inače sva 4 pominjana ulja imaju kompleks aditiva "nova formula".
      Lux ima prednost kod benzinaca i tek nekih dizelaša (gore pomenutih) dok kod većine dizel motora sa ACEA B4 zahtevom (i API CF) Avantgade-i uglavnom imaju prednost ili su makar povoljnije cene (ako su egal ili za nijansu lošiji).
      Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

      Comment

      • legenda
        CBC Senator XXL
        • 28.03.2009
        • 1345
        • Beograd

        Re: Obećana zemlja

        Prvo da Vam se zahvalim na svemu recenom,nedostajali su mi ovi opsirni odgovori ...interesuje me koje bi ulje bilo idealno za forda focusa 1.8 tddi iz 2002godine i ako bi mogli da pojasnite te fordove specifikacije w...913,917 i slicno... kod ford formule f 5w30 navodi se specifikacija acea a1/b1 sto mi uopste nije jasno...na poljskom sajtu sam nalazio da je to fully sintetic motor oil,dok na turskim sajtovima pise semi-sintetic...kao i za opelovo ulje serviseri tvrde da ga puni castrol ili mobil(sve se plasim da je tako)pogotovo sto mu je cena 600din/l...da li je pametno u ovo vozilo nasuti fam premium 5w40,posto sam nasao na zvanicnom sajtu da je dobilo odobrenje od mb 229.31 i jos neko 223??...takodje ima sertifikat vw-a 502.00,505.00 i 505.01...odobrio ga je i daimler-c...takodje me interesuje da li ce braca Rusi konacno napraviti 5w30 ulje za diesela i zasto to nisu ucinili...veliki pozdrav i svako dobro

        Comment

        • expendable
          CBC Senator XXL
          • 04.11.2009
          • 3662
          • Bor

          Re: Obećana zemlja

          Legendo, biće odgovor danas-sutra.
          Uzgred predlažem jedan kratak i zanimljiv članak:
          "What happens to your car at 100,000 miles"
          http://autos.yahoo.com/articles/autos_c ... 000-miles/
          Ili prosto na naslovnoj strani yahoo-a (trenutno prvi, ili listajte njihove udarne tekstove na front page-u).
          NIje baš potpuno primenjivo kod nas jer je pisano pre svega za Amerikance ali auto je auto. Ako nije 100k milja onda je 161k km.
          Zapravo u Evropi je to 200k km a kod nas možda i 150k km (ekvivalent 100k milja pređenih u USA). Naravno može da bude i malo više jer u USA motore ubija stani-kreni vožnja do posla i to sigurno bar malo više nego bilo gde u EU.
          Ne slažem se ni sa svim ali je sveukupno korisno. Pisano je novinarski te je lako za čitanje bez puno tehničkih detalja.
          Ono što mi je zapalo za oko je naglašavanje (nesporne činjenice):
          "The liquids that go into your car (gas, oil, brake fluid, power steering fluid, etc.) are crucial to its survival."
          Tečnosti (fluidi) koji idu u vaš auto* (benzin, ulje, kočioni fluid, hidraulično ulje volana, itd.) su odlučujući za njegov (autov) opstanak ("preživljavanje").

          * koje vaš auto koristi
          Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

          Comment

          • zverko
            CBC Senator XXL
            • 19.08.2005
            • 7085
            • BGD
            • Audi A4

            Re: Obećana zemlja

            profesore, majku ste mu rasplakali u ovoj temi... ne mogu vas povatam vise ! ovaj kristina garant svako ulje, pre nego da sipa u motor, gucne po malo cisto da ga promucka kroz zube

            elem... citam sad ovo za 100k milja... moj je upravo pre neki dan ispisao 200000 na satu i posto sam pri poslednjem dolivanju zavirio u praznu kanticu od castrola ono sto sam video na dnu nije mi se uopste svidelo pa sta go to bilo. Prelazim na Q8 F1 10w-50... definitivno !
            deutsche gemacht-gut gemacht...

            Comment

            • kristina990
              Banovan
              • 13.04.2009
              • 1066
              • Srbija

              Re: Obećana zemlja

              zvere...gucni i ti pa da

              Comment

              • Srdjan
                CBC Senator XXL
                • 30.09.2004
                • 2416
                • Bajina Basta/Beograd

                Re: Obećana zemlja

                Originally posted by zverko
                profesore, majku ste mu rasplakali u ovoj temi... ne mogu vas povatam vise ! ovaj kristina garant svako ulje, pre nego da sipa u motor, gucne po malo cisto da ga promucka kroz zube

                elem... citam sad ovo za 100k milja... moj je upravo pre neki dan ispisao 200000 na satu i posto sam pri poslednjem dolivanju zavirio u praznu kanticu od castrola ono sto sam video na dnu nije mi se uopste svidelo pa sta go to bilo. Prelazim na Q8 F1 10w-50... definitivno !
                Sta si video? Nemoj sad na 10w50 ide zima. Uzmi 5w40 ili sta si vec do sada sipao. Pa na prolece sipaj to 10w50.
                Lancia Kappa 2.0 20v

                Comment

                • expendable
                  CBC Senator XXL
                  • 04.11.2009
                  • 3662
                  • Bor

                  Re: Obećana zemlja

                  Zverko, Kristina, baš merkam jedno ulje ali ništa dok ga ne "probaš", ajd'

                  Vodite računa da "stari dobri običaj" propuštanja ulja kroz prste (ah, ništa ne kazuje posebno ali jeste uživanje) postaje sve manje preporučljiv jer modernija ulja sadrže sve veći broj komponenti koje mogu da izazovu alergije i spadaju u štetne materije koje sigurno nisu (makar i u malom procentu) preporučljive za direktan kontakt sa kožom. Izbegavajte!

                  Inače, baš me čudi za Castrol. Imam neke kantice sa uljima mnogo manje poznatih imena a neke se zbog nemarnosti vuku i godinama po garži. S vremena na vreme pogledam čisto da proverim "rok trajanja". Nikad ništa osim ulja kakvo je novo nisam video. Jedino je ćaletov Novolin SF dosta potamneo (koristi ga za razne potrebe ali ne za motor) ali u providnoj PET boci i posle više godina. Ali i kod njega nije bilo taloga, pene, vlakana i sličnih pojava za koje sam više čuo nego video.
                  Castrol je jak brend i kvalitetan. Međutim čak i kad nije falsifikat (šta bi prvo falsifikovao - Castrol, najskuplji je) sigurno da je kod nas ili za nijansu lošiji ili pa izvađen iz "naftalina" (posle par godina) iz neprodatih zaliha.
                  Zaista ne verujem da Castrol može da loše izgleda na dnu kante posle samo par meseci. A da ga promućkaš kroz zube?

                  Srđan je koliko u pravu toliko i ne. Jeste malo bolje 5W40 zimi ali može i 10W50. Koliko se sećam Zvero je koristio 10W60 i bez problema. Treba uzeti u obzir da će sa 15k km to ulje koristiti (verovatno) celu godinu. Tako gledavši 10W50, za Zverkov BMW (sa pređenih 200k km) i uz "Zversku" vožnju, je sigurno bolji izbor.
                  Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

                  Comment

                  • painter
                    Banovan
                    • 04.03.2010
                    • 738
                    • beograd,m.mostanica

                    Re: Obećana zemlja

                    A sta je sa reciklazom starog.koriscenog ulja,video sam kinezi prave postrojenja koja nekako preciste ulje i ponovo se koristi? Mislim,ako mu dodaju aditive jel to ok isto kao i ono od "prve ruke" ili ...? Ili je to ono sto koriste falsifikatori poznatih marki?

                    Comment

                    • legenda
                      CBC Senator XXL
                      • 28.03.2009
                      • 1345
                      • Beograd

                      Re: Obećana zemlja

                      Mislim da to rade falsifikatori,po nekim garazama u Sapcu i Indjiji...mozda to rade i fabrike,ali na to ce najbolji odgovor dati profesor doktor specijalista ortopedije i traumatologije motornih ulja Expendable

                      Comment

                      • expendable
                        CBC Senator XXL
                        • 04.11.2009
                        • 3662
                        • Bor

                        Re: Obećana zemlja

                        Recikliranje ulja je prilično legalna (i korisna) stvar. Čak i ako manemo ekologiju (a ja kao "odgovorno" lice to ne bih trebao).
                        Kinezi imaju samo najviše proizvođača opreme naročito za mala postrojenja inače prave ih posvuda. Kod nas je najveće (i neiskorišćene) kapacitete imao Galax sa francuskom tehnologijom s početka osamdesetih (sasvim O.K. i dan danas).
                        Dakle od tehnoloških procesa primenjuju se: centrifugiranje, mikrofiltracija, destilacija (ili "short way evaporation" što mu je to samo prilagođeno malim kapacitetima) i to je to. Na kraju se dodaju aditivi koji nedostaju po analizi (uz doterivanje baznosti ulja, tj. bazne rezerve).
                        Sva ulja se mogu reciklirati a sintetička mnogo više puta od mineralnih. Prava sintetička osnova (bazno ulje) ima veoma dug rok trajanja ("neograničeno") i šteta je da propadne.
                        Pre bih koristio propisno reciklirano ulje nego loše napravljeno a taze (od novih, "čistih" baznih ulja).
                        Ruku na srce u valjanost postupka se ubraja i primarna selekcija i slično što u praksi (pogotovu kod nas) malo slabije funkcioniše.
                        I naravno ova ulja ne moraju da budu mnogo lošija naročito ako se radi o full sintetici.
                        Ipak uzima se da su ona za klasu nižeg kvaliteta te im se obično daje jedna API kategorija manje u odnosu na identično novo ulje.
                        Posle više ciklusa kvalitet pada. Slično kao kod reciklaže plastike (PE, PP). Posle prve reciklaže rezultati su u oba slučaja sasvim solidni pa zadovoljavajući i na kraju čabar.
                        U razvijenijim zemljama se ova ulja obično prodaju državnim sistemima ili velikim firmama uz naznaku da su reciklirana i upute koliko mogu da se koriste i slično. Tako da je to tamo više nego O.K.
                        Veliki proizvođači ne puštaju takva ulja u široku prodaju.
                        E sad, šta sve može da se radi kod nas i da se pošalje - ne treba bujna mašta.
                        Vrlo verovatno velike količine recikliranog ulja završe negde kod nas ili u drugim nerazvijenim i zemljama sa slabom regulativom (velikom korupcijom).
                        Ovakva ulja ne koriste samo falsifikatori mada je logično pretpostaviti da su oni glavni potrošači.
                        Inače o problemu falsifikatora (iako uopšteno) možete pročitati i na sjajnom sajtu http://www.maziva.org
                        Kao što i tamo piše u Srbiju (i dan danas) stiže veća količina baznih ulja nego gotovog proizvoda. Čak i ako uzmemo neminovnost da deo (kao i svake robe) završi i na crno i da neka razumna mera (do 10%) i nije nešto alarmantno, ovde je taj procenat toliki da se ne može tako lako objasniti osim time da neki (mnogi) rade na crno i da zapravo većina tih malih radionica falsifikuje jače brendove.
                        Oni pametniji falsifikuju FAM i Galax (bar ranije i njih) jer računaju da se to teže primeti, no posle ću navesti šta rade oni još bolji i lukaviji.
                        Falsifikati su često samo bazna ulja, no to rade tek secikese mada takvih ima najviše. Oni su ipak najopasniji jer ovako lako možete oštetiti motor.
                        Oni prevejaniji sipaju SAE 30 jefina ulja mada je i to blizu da se lako provali. Najpametniji kupuju jeftinije a solidne brendove u većim pakovanjima (burići) pa ih pakuju kao skuplje brendove. E ovo nije ni lako provaliti. Oni koje je skoro nemoguće provaliti mada skoro da ih nema koriste ulja istog proizvođača manjeg kvaliteta i iz cisterne pakuju u vešto falsifikovane flaše ulja više kategorije (skupljeg). Toga kod nas manje ima ali ima u većim ili bogatijim zemljama. Ipak najisplatljivije je varijanta jeftijije ulje sličnih ili istih karakteristika pa u Castrol, Mobil, Shell ili Valvoline.
                        Postoje razne podvarijante kao što su: ulje jeftinijeg brenda pa mešanje sa baznim uljem ili baš ulje o kome se radi (zbog papira) pa razblaživanje baznim uljima (bez aditiva) no to zahteva i neku posudu za mešanje ("reaktor") pa traži i veću investiciju.
                        Utešno je da se falsifikovanje nešto smanjilo mada i dalje postoji.
                        Loša iskustva sa poznatim brendovima su često zbog falsifikovanja.
                        Ipak mnogo više loših iskustava biva zbog neadekvatne primene a ovi tekstovi trebaju bar taj deo da suzbiju.
                        Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

                        Comment

                        • zverko
                          CBC Senator XXL
                          • 19.08.2005
                          • 7085
                          • BGD
                          • Audi A4

                          Re: Obećana zemlja

                          Originally posted by Srdjan
                          Sta si video? Nemoj sad na 10w50 ide zima. Uzmi 5w40 ili sta si vec do sada sipao. Pa na prolece sipaj to 10w50.
                          tacno je da ide zima ali ne skandinavska a i ulja ove gradacije nisu isto sto i polusintetike 10w-40. ne se brini ti za mene. teram ja tu gradaciju vec dugi niz godina. nije bas da je muckam kroz zube ali volim da je omirisem pogotovo kad je radila bar 5-6000km.

                          profesore, ne znam sta bih reko ali ovo sto sam video na dnu je sigurno neki talog posto se kod nas trenutno prodaje RS koji je pakovan za EURO2008 (ima ona znackica na etiketi) a Castrol je i tada bio sponzor. znaci neka ludacka kolicina sedi negde u nekom magacinu u hamburgu, ljubljani ili beogradu... Striktno vodimo racuna da sipamo samo seriju ciji bar code pocinje sa 4 (nemacka) a ne 9 (austrija) jer se devetka pokazala vrlo lose tj nakon malo jaceg stresiranja zna da popusti pritisak dok ga devetka drzi konstantnim bez obzira na opterecenje i temperaturu.

                          E sad, verujem da je ovaj Q8 takodje vrhunski blend posto pored svih specifikacija i "odobrenja" pise i BMW Special Oil, sto me vrlo raduje. tj mix bi trebao da bude maltene isti kao i RS posto je i on bmw spec. a cena... sramota
                          deutsche gemacht-gut gemacht...

                          Comment

                          • Srdjan
                            CBC Senator XXL
                            • 30.09.2004
                            • 2416
                            • Bajina Basta/Beograd

                            Re: Obećana zemlja

                            Originally posted by zverko
                            profesore, ne znam sta bih reko ali ovo sto sam video na dnu je sigurno neki talog posto se kod nas trenutno prodaje RS koji je pakovan za EURO2008 (ima ona znackica na etiketi) a Castrol je i tada bio sponzor. znaci neka ludacka kolicina sedi negde u nekom magacinu u hamburgu, ljubljani ili beogradu... Striktno vodimo racuna da sipamo samo seriju ciji bar code pocinje sa 4 (nemacka) a ne 9 (austrija) jer se devetka pokazala vrlo lose tj nakon malo jaceg stresiranja zna da popusti pritisak dok ga devetka drzi konstantnim bez obzira na opterecenje i temperaturu.
                            Ali si ga ti to proucio kad gledas po bar codu. Ne bih nikad pomislio da moze da bude neke razlike u Castrolu iz Austrije i Nemacke.
                            Lancia Kappa 2.0 20v

                            Comment

                            • kristina990
                              Banovan
                              • 13.04.2009
                              • 1066
                              • Srbija

                              Re: Obećana zemlja

                              da ne reklamiram,zvere stavi ti sintetiku znaš koju pa probaj da ju stresiraš,i kao 5w40 mislim da će se bolje pokazati od tog rs

                              Comment

                              • expendable
                                CBC Senator XXL
                                • 04.11.2009
                                • 3662
                                • Bor

                                Re: Obećana zemlja

                                Srđane,
                                Ne bi pomislili mnogi no tu nečeg ima. Iako je Austrija zemlja visokih standarda često je i zemlja prefinjenog šmucinga (da ne bude da je sve do šljiva nešto je i do četinara u Alpima), setite se čuvene afere "antifriz" kada ga je renomirana firma iz Austrije sipala u vino, iz osamdesetih godina XX veka. Za ulja ne mogu da tvrdim niti imam dovoljno informacija, naročito pouzdanih.
                                Ipak kada mnogo ljudi tvrde istu stvar treba biti makar oprezan makar bez analiza i testiranja ne može da se decidirano tvrdi išta.
                                Ovo je zanimljivo jer sam od nekoliko ljudi (a dosta znaju o uljima) čuo sličnu priču i o Shell uljima koja se pakuju u Austriji. Otprilike je tvrdnja da su za nijansu slabija nego ona iz Belgije ili Holandije (zaboravih gde još ima original Shell-a na zapadu).
                                Jeste više na nivou glasina i ne mora da znači da je tačno. Ipak gde ima dima ima i vatre te iako ne verujem da specifikacije nisu ispunjene nije nemoguće da je nijansa kvaliteta unutar njih ipak na strani zemlje porekla (Nemačka, Beneluks).
                                Ipak Austrija ili ne, talog od kod vrhunskog ulja je toliko neverovatna stvar da mi čak (više) liči na falsifikovanje visoke kategorije gde je ulje čak približnih karakteristika iako je Zverkovo objašnjenje donekle zadovoljavajuće (dugo stajenje u magacinu a ako je za 2008 proizvedeno je verovatno još 2007. ili ranije pa prepakovano).
                                Inače je Zverko napravio omašku pri kraju teksta gde bi trebalo da stoji:
                                "Striktno vodimo racuna da sipamo samo seriju ciji bar code pocinje sa 4 (nemacka) a ne 9 (austrija) jer se devetka pokazala vrlo lose tj nakon malo jaceg stresiranja zna da popusti pritisak dok ga četvorka (u tekstu devetka) drzi konstantnim bez obzira na opterecenje i temperaturu.
                                Expendable also known as the Stalker, further known as http://www.motornaulja.blogspot.com "Malo znanja - opasna je stvar" ili bolje ništa ne znati nego malo znati, šteta koju ćete tako napraviti je ograničena (u profesiji).

                                Comment

                                Working...
                                X