
Najiskrenije!
Veoma, veoma dobar komentar.
Vaša zapažanja su veoma dobra (i tek njima ništa ne fali).
Moram priznati da FAM premium nisam zagledavao "u ruci" mada sam imao priliku da diskutujem (između ostalog) o tom ulju baš sa ljudima iz FAM-a (a da li ću i kad imati tu priliku, i čast, teško je reći).
Još uvek sam stanovišta da se proizvođač obavezuje onim što je na ambalaži.
FAM Premium je SIGURNO ACEA C3-04 ulje (ne samo što ne bi prošlo MB 229.31 ali i to je dovoljno kako ste naveli).
Ono je i VW 505.01 (Ford WSS-M2C917A) no BEZ zvaničnog odobrenja (važećeg).
Pretpostavljam da se "samo" o tome radi, tj. da nisu stavili na ambalažu nešto što je "nivo kvaliteta" (i što bi se tako trebalo navoditi u tehničkoj dokumentaciji). Verovatno zbog izvoza na neka tržišta gde je to zabranjeno ili tako nešto.
Razlike između A3/B4-08 i A3/B4-04 kao i ACEA C3-08 i C3-04 postoje ALI ni izbliza nisu kao što se može zaključiti sa dijagrama koje navodi Lubrizol. Radi se (ipak) o nijansama (treba makar pročitati i tekstove o ACEA standardima na Lubrizol sajtu, mada su uklonili one za starije standarde pa je sad malo teže pohvatati "šta je pisac hteo da kaže").
Kako god ACEA 2008. jeste nešto što je bolje.
Nisotec je kasnije pravljen i iz starta se išlo na formulaciju koja će ispuniti ACEA standarde iz 2008.
Tako da jeste (nešto) modernije ulje.
Za modele koji ne traže novije standarde, razlika u kvalitetu je u nijansama (i teško je reći na čiju stranu preteže) a sasvim je sigurno da su ista klasa ulja. Kod modela mlađih od 5 godina mala prednost na strani NIS.
Doduše FAM ima i nešto (ili NEŠTO) povoljniju cenu pa se izbor svodi na dostupnost ili na to koji vam se brend više sviđa.
Optima ulja nikako ne bih izostavio iz ove diskusije ("kupujmo doaće kad god nije na našu štetu") ali oni (na žalost) nemaju ACEA C3 ulje u 5W-40 viskoznosti nego samo u 5W-30 (doduše sjajno Optima Eco).
I, naravno: niti su domaća ulja najbolja na svetu niti su (uvek) najisplatljivija ALI u velikom broju slučaja su sasvim ravnopravan izbor sa onim uvoznim a često su (bar) isplatljivija.
Sva tri proizvođača su (ipak) brendovi "B klase" (II reda) ali u samom vrhu te klase (pri čemu Optima "flertuje", koketira, sa Premium klasom brendova, izlazeći (hrabro) "na crtu" onima koji je načinju, recimo gigantskom (i "svakačastovskom") Total-u ili Chevron-u, u Evropi Texaco-u).
Nema potrebe da se niko od proizvođača (a tek korisnika) stidi (znate šta već hoću reći) bilo kog od ova tri renomirana proizvođača.
Jeste da je tu i tamo u prošlosti bilo i nekih propusta ali znamo gde smo živeli.
Sada je situacija da NIS i Optima (preko Nestro grupe) imaju "debela leđa" (čitaj: velike investicije) i da je priča ozbiljna koliko bar bilo koji zapadno evropski proizvođač srednje veličine. FAM je jedino kraći za obrtna sredstva ali je proizvodnja ostala na visokom nivou (potpuno automatizovana i formulacijski kvalitetna).
I na kraju:
Ionako ne možete kupovati samo domaće. Iako imaju dobar asortiman sva tri proizvođača zajedno ne pokrivaju sve potrebe.
Snaga brenodova Mejdžorsa ima neku "magičnost" kojoj je teško odoleti a na akcijama budu često sličnih cena (pa "sama noga kroči bliže, sama ruka pehar diže").
Da nema konkurencije trebalo bi je izmisliti. U ovakvom obilju je jedino izvesno da maziva (pa čak i Mobil 1, Castrol EDGE, Motul) NISU skupa, a ako pomislite da jesu, pre kupovine istih odite pa napunite rezervoar (ili oba) do vrha ... proćiće vas.
Ah, da ... Marly je onako ... na granici da ne važi prethodno. Ali i to ima svoj značaj (uvek se nađu kupci za najskuplju robu).
Comment